Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice inverzní ETF

Co je inverzní ETF?

Inverzní ETF je fond obchodovaný na burze (ETF) vytvořený pomocí různých derivátů, které mají zisk z poklesu hodnoty podkladového benchmarku. Investice do inverzních ETF je podobná jako držení různých krátkých pozic, které zahrnují půjčky cenných papírů a jejich prodej s nadějí na jejich zpětný odkup za nižší cenu.

Inverzní ETF je také známý jako „Krátký ETF“ nebo „Medvědí ETF“.

Shrnutí

  • Inverzní ETF je fond obchodovaný na burze (ETF) vytvořený pomocí různých derivátů, které mají zisk z poklesu hodnoty podkladového benchmarku.
  • Inverzní ETF umožňují investorům vydělávat peníze, když trh nebo podkladový index poklesne, ale aniž by museli prodávat něco krátkého.
  • Vyšší poplatky mají tendenci odpovídat inverzním ETF oproti tradičním ETF.

Úvod do fondů obchodovaných na burze (ETF)

Porozumění inverzním ETF

Mnoho inverzních ETF využívá denní futures kontrakty k produkci svých výnosů. Futures kontrakt je kontrakt na nákup nebo prodej aktiva nebo cenného papíru za stanovený čas a cenu. Futures umožňují investorům uzavřít sázku na směr ceny cenných papírů.

Použití derivátů inverzní ETF – jako jsou futures kontrakty – umožňuje investorům uzavřít sázku, že trh poklesne. Pokud trh poklesne, inverzní ETF stoupne zhruba o stejné procento minus poplatky a provize od brokera.

Inverzní ETF nejsou dlouhodobé investice, protože smlouvy o derivátech jsou denně nakupovány a prodávány správcem fondu. Ve výsledku neexistuje žádný způsob, jak zaručit, že inverzní ETF bude odpovídat dlouhodobé výkonnosti indexu nebo akcií, které sleduje. Časté obchodování často zvyšuje výdaje fondu a některé inverzní ETF mohou mít poměr výdajů 1% nebo více.

Inverzní ETF vs. krátký prodej

Výhodou inverzních ETF je, že nevyžadují, aby trader vedl maržový účet, jako by tomu bylo v případě investorů, kteří chtějí vstoupit do krátkých pozic. Maržový účet je takový, kde broker půjčuje peníze investorovi k obchodování. Marže se používá se zkratem – pokročilou obchodní aktivitou.

Investoři, kteří vstupují na krátké pozice, si cenné papíry půjčují – nevlastní je – aby je mohli prodat jiným obchodníkům. Cílem je koupit aktivum zpět za nižší cenu a uvolnit obchod vrácením akcií maržovému věřiteli. Existuje však riziko, že hodnota cenného papíru místo poklesu stoupne a trader musí odkoupit cenné papíry za vyšší cenu, než je původní prodejní cena s marží.

Kromě maržového účtu vyžaduje krátký prodej poplatek za akciový úvěr placený makléři za půjčení akcií nezbytných professional krátký prodej. Akcie s vysokým krátkým úrokem mohou mít za následek potíže s nalezením krátkých akcií, což zvyšuje náklady na krátký prodej. V mnoha případech mohou náklady na krátkodobé půjčky akcií přesáhnout 3% vypůjčené částky. Uvidíte, proč se nezkušení obchodníci mohou rychle dostat přes hlavu.

Naopak, inverzní ETF mají často poměr výdajů nižší než 2% a lze je zakoupit kdokoli s makléřským účtem. Navzdory poměru nákladů je professional investora stále jednodušší a méně nákladné zaujmout pozici v inverzním ETF, než je prodej akcií krátký.

Klady

  • Inverzní ETF umožňují investorům vydělávat peníze, když trh nebo podkladový index poklesne.

  • Inverzní ETF mohou investorům pomoci zajistit své investiční portfolio.

  • Professional mnoho hlavních tržních indexů existuje několik inverzních ETF.

Nevýhody

  • Pokud investoři vsadí špatně na směr trhu, mohou inverzní ETF rychle vést ke ztrátám.

  • Inverzní ETF držené déle než jeden den mohou vést ke ztrátám.

  • U inverzních ETF existují vyšší poplatky než u tradičních ETF.

Typy inverzních ETF

Existuje několik inverzních ETF, které lze použít k zisku z poklesu širokých tržních indexů, jako je Russell 2000 nebo Nasdaq 100. Existují také inverzní ETF, které se zaměřují na konkrétní odvětví, jako jsou finance, energetika nebo spotřební zboží.

Někteří investoři používají inverzní ETF, aby profitovali z poklesu trhu, zatímco jiní je používají k zajištění svých portfolií proti klesajícím cenám. Například investoři, kteří vlastní ETF, který odpovídá S&P 500, mohou zajišťovat poklesy v S&P tím, že vlastní inverzní ETF professional S&P. Zajištění má však také rizika. Pokud S&P vzroste, investoři by museli prodat své inverzní ETF, protože budou mít ztráty kompenzující jakýkoli zisk z jejich původní S&P investice.

Inverzní ETF jsou krátkodobé obchodní nástroje, které musí investoři perfektně načasovat, aby vydělali peníze. Existuje značné riziko ztrát, pokud investoři přidělí příliš mnoho peněz na inverzi ETF a načasují jejich vstupy a výstupy špatně.

Dvojité a trojité inverzní ETF

ETF využívající pákový efekt je fond, který používá deriváty a dluh ke zvětšení výnosů podkladového indexu. Cena ETF obvykle roste nebo klesá na bázi jedna ku jedné ve srovnání s indexem, který sleduje. Pákový ETF je navržen tak, aby zvýšil výnosy na 2: 1 nebo 3: 1 ve srovnání s indexem.

Využívané inverzní ETF používají stejný koncept jako produkty využívající pákový efekt a jejich cílem je poskytnout zvětšenou návratnost, když trh klesá. Například pokud S&P poklesla o 2%, inverzní ETF využívající 2X přinese investorovi 4% návratnost bez poplatků a provizí.

Reálný příklad inverzního ETF

ProShares Short S&P 500 (SH) poskytuje inverzní expozice velkým a středně velkým společnostem v rámci S&P 500. Má poměr nákladů ,89% a čistá aktiva přes 1,75 miliardy USD. Cílem ETF je poskytnout jednodenní obchodní sázku a není navržen tak, aby se držel déle než jeden den.

V únoru 2020 S&P poklesla a jako výsledek, počínaje 20. únorem 2020, SH vzrostl z 23,96 USD na 32,55 USD do 23. března 2020. Pokud by investoři byli v SH během těchto dnů, dosáhli by zisků .

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: