Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Hlavní faktory, které ovlivňují cenu ropy

Ropa nebo „černé zlato“ je jednou z nejcennějších komodit na světě. Cenové změny komodity mohou ovlivnit ekonomický ekosystém na všech úrovních, od rodinných rozpočtů přes výdělky společností až po HDP země. Náhlé poklesy cen nebo neočekávané výkyvy mohou ve skutečnosti poslat globální finanční trhy do tizzy.

Ceny ropy se rychle mění v závislosti na zpravodajských cyklech, změnách politiky a výkyvech na světových trzích. Od roku 2014 došlo k poklesu ceny ropy, která klesla z maxim kolem 105 $ za barel. V únoru a březnu 2020 zrychlily ceny ropy svůj pokles v reakci na pandemii koronavirů a očekávaný prudký pokles poptávky po ropě. Kromě toho se hlavní producenti ropy nepodařilo dosáhnout dohody o snížení produkce, což problém ještě prohloubilo. Do poloviny března 2020 cena americké ropy kolísala jen kolem 30 $ za barel..Co tedy způsobuje tyto dramatické výkyvy ceny ropy a co můžeme očekávat do budoucna?

Na jaře roku 2020 se ceny ropy zhroutily uprostřed pandemie COVID-19 a hospodářského zpomalení. OPEC a jeho spojenci souhlasili s historickým snížením produkce za účelem stabilizace cen, ale klesli na 20letá minima.

Zásobování

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je již několik desetiletí slonem na světových obchodních úrovních, přičemž její členské země produkující ropu spolupracují na stanovení cen podporou nebo snížením produkce ropy. Zatímco se v posledních letech některé z OPEC trhů uvolnily, jeho rozhodnutí nadále hrají dominantní roli. Každý krok OPEC je pečlivě sledován vládami, ropnými společnostmi, spekulanty, hedžery, investory, obchodníky, tvůrci politik a spotřebiteli.

Shrnutí

  • Ceny ropy se mohou značně lišit, přičemž cena se v roce 2014 blížila 105 $ za barel a v roce 2020 30 $.
  • Ceny ropy reagují na mnoho proměnných, včetně ekonomických zpráv, celkových dodávek a spotřebitelské poptávky.
  • OPEC je mezinárodní kartel produkující ropu, který hraje důležitou roli při určování globálních dodávek ropy.
  • Ekonomický růst a zvýšená průmyslová výroba mohou zvýšit poptávku po ropě.
  • Klíčovými zprávami, které krátkodobě ovlivňují ceny ropy, jsou týdenní statistiky zásob od amerického ropného institutu a amerického energetického informačního úřadu.

Politiky OPEC jsou zase ovlivněny geopolitickým vývojem. Někteří z předních světových producentů ropy jsou politicky nestabilní nebo v rozporu se Západem (problematické byly zejména otázky týkající se terorismu nebo dodržování mezinárodních zákonů). Někteří čelili sankcím ze strany United states of america a OSN... ..

V minulosti přerušení dodávek vyvolané politickými událostmi způsobilo drastické posunutí cen ropy zvláště pozoruhodná je íránská revoluce, íránsko-irácká válka, arabské ropné embargo a války v Perském zálivu..Asijská finanční krize a celosvětová hospodářská krize v letech 2007–2008 rovněž způsobily výkyvy...

Zásobovací ropu určují také vnější faktory, které mohou zahrnovat povětrnostní vzorce, náklady na průzkum a těžbu, investice a inovace..Například díky technologickému pokroku, který společnostem umožňuje těžit ropu ze skály – tzv. Břidlicovou ropu, se Spojené státy staly v roce 2018 největším světovým producentem ropy a hlavním zdrojem globálních dodávek ropy... ..

Poptávka

Silný ekonomický růst a průmyslová výroba mají tendenci zvyšovat poptávku po ropě – což se odráží v měnících se vzorcích poptávky ze zemí mimo OECD, které v posledních letech rychle rostou. Podle amerického energetického informačního úřadu

„Spotřeba ropy v zemích Organizace professional hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) mezi lety 2000 a 2010 poklesla, [while] spotřeba ropy mimo OECD vzrostla o více než 40%. Čína, Indie a Saúdská Arábie zaznamenala během tohoto období největší růst spotřeby ropy ze zemí mimo OECD. “ ..

Mezi další důležité faktory, které ovlivňují poptávku po ropě, patří doprava (obchodní i osobní), populační růst a sezónní změny. Například spotřeba oleje se zvyšuje během rušných letních letních období a v zimě, kdy se spotřebuje více topného paliva.

Deriváty a zprávy

Stále více účastníků trhu nakupuje a prodává ropu, nikoli v její fyzické podobě, ale ve formě kontraktů. Například letecké společnosti a producenti ropy využívají deriváty, jako jsou futures a opce, k zajištění proti výkyvům cen ropy, zatímco spekulanti tlačí tyto ceny nahoru nebo dolů, když se uprostřed příchozích zpráv objeví vlny nákupu nebo prodeje.

Zprávy o údajích o produkci, volné kapacitě, cílových cenách a investicích mohou být rozhodujícím faktorem při určování cen ropy. Jednou z nejsledovanějších zpráv je měsíční zpráva OPEC o ropě,.Zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA) o trhu s ropou,.a týdenní údaje o zásobách jak z amerického ropného institutu (API), tak z amerického energetického informačního úřadu (EIA).....

Sečteno a podtrženo

Ropa je již dlouho motorem světové ekonomiky a dokonce i dnes – jak se prosazuje hledání alternativních zdrojů energie – je život bez ropy těžko představitelný. Uhlíková paliva se používají v těžké a lehké výrobě, ve výrobním procesu (chemikálie, textil, čisticí prostředky a léky) a ve všech odvětvích našeho dopravního průmyslu. Alespoň prozatím professional ropné společnosti a národy bohaté na ropu jistě poklesy počasí, hlubší propady a náhlé výkyvy cen ropy jistě poklesnou.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: