Poměr cena / zisk (P / E) je jednou z nejpopulárnějších a nejpoužívanějších finančních metrik, ale má řadu inherentních nedostatků, které kompenzuje poměr podnikové hodnoty k EBITDA (EV / EBITDA). Investoři, kteří chápou, jak oba ukazatele fungují, a jak hodnotit jejich výsledky, si dávají výhodu, když se snaží zjistit, které akcie nabízejí nejlepší příležitosti k budování bohatství.
Shrnutí
Poměr P / E je oceňovací metrika, která porovnává zisk společnosti na akcii (EPS) s její aktuální tržní cenou. Tato metrika je široce známá a používá se jako indikátor budoucího růstového potenciálu společnosti. Poměr P / E neodhalí úplný obraz a je nejužitečnější při srovnání pouze společností ve stejném odvětví nebo při srovnání společností na obecném trhu.
Vysoký poměr P / E obvykle znamená, že trh je ochoten zaplatit vyšší cenu ve srovnání se zisky, protože se v podniku očekává budoucí růst. Například technologické akcie obvykle nesou vysoké poměry P / E. Nízký poměr P / E naznačuje, že trh očekává nižší růst společnosti nebo možná méně příznivé makroekonomické podmínky, které by ji mohly poškodit. Výsledkem je, že navzdory svým výnosům se akcie obvykle trochu prodávají, pokud mají nízkou P / E, protože investoři si nemyslí, že současná cena ospravedlňuje výhled zisku.
Při používání poměru P / E vznikají investorům problémy. Cena akcií se může rozběhnout, pokud budou investoři příliš optimističtí a způsobí nadhodnocený poměr P / E. Část zisku metriky lze také trochu manipulovat, pokud jsou například výnosy společnosti stagnující, ale vedení společnosti snižuje jejich zbývající akcie, čímž zvyšuje výnosy společnosti na akcii.
Poměr EV / EBITDA pomáhá zmírnit některé poklesy poměru P / E a je finanční metrikou, která měří návratnost společnosti při kapitálových investicích. EBITDA znamená zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací. Jinými slovy, EBITDA poskytuje jasnější obraz o finanční výkonnosti společnosti, protože odstraňuje náklady na dluh, daně a účetní opatření, jako jsou odpisy, což rozkládá náklady na dlouhodobý majetek na mnoho let.
Jedním z nejúčinnějších způsobů použití EV / EBITDA je srovnávací ocenění, kde se metrika používá k hodnocení podobných společností ve stejném odvětví.
Druhou složkou je hodnota podniku (EV) a je součtem hodnoty vlastního kapitálu společnosti nebo tržní kapitalizace additionally její dluh snížený o hotovost. EV se obvykle používá při výkupech. Poměr EV / EBITDA se vypočítá vydělením EV EBITDA, aby se dosáhlo násobku zisku, který je komplexnější než poměr P / E.
Poměr EV / EBITDA má však své nevýhody, například skutečnost, že nezahrnuje kapitálové výdaje, což pro některá odvětví může být významné. Ve výsledku může vyprodukovat příznivější násobek nezahrnutím těchto výdajů.
Ačkoli výpočet tohoto poměru může být složitý, EV a EBITDA pro veřejně obchodované společnosti jsou široce dostupné na většině finančních webů. Poměr je často upřednostňován před jinými metrikami návratnosti, protože vyrovnává rozdíly v zdanění, kapitálové struktuře (dluhu) a počítání aktiv.
Poměr P / E byl stanoven jako hlavní metrika oceňování trhu a pouhý objem aktuálních a historických dat dává metrickou váhu, pokud jde o analýzu akcií. Někteří analytici tvrdí, že použití poměru EV / EBITDA oproti poměru P / E jako metody oceňování přináší lepší návratnost investic.
Obě metriky mají inherentní výhody a nevýhody. Stejně jako u jakékoli finanční metriky je důležité při určování, zda je společnost spravedlivě oceněna, nadhodnocena nebo podhodnocena, vzít v úvahu několik finančních poměrů, včetně poměru P / E a poměru EV / EBITDA.
Pamatovat si údaje