Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

FAANG Definice akcií

Co jsou FAANG akcie?

V oblasti financí je „FAANG“ zkratka, která označuje akcie pěti významných amerických technologických společností: Fb (FB), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Netflix (NFLX) a abeceda (GOOG) (dříve známá jako Google).

Tento výraz vytvořil v roce 2013 Jim Cramer, televizní hostitel společnosti CNBC Mad Funds, který tyto společnosti ocenil za „zcela dominantní na jejich trzích“. Původně se používal termín FANG, přičemž v roce 2017 byl přidán Apple – druhé „A“ v zkratce.

Shrnutí

  • FAANG je zkratka označující akcie pěti nejpopulárnějších a nejvýkonnějších amerických technologických společností: Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Alphabet (dříve známé jako Google).
  • Kromě toho, že je pět akcií FAANG všeobecně známo mezi spotřebiteli, patří mezi největší společnosti na světě s kombinovanou tržní kapitalizací od ledna 2020 přes 4,1 bilionu USD.
  • Někteří vyjádřili obavy, že akcie FAANG mohou být uprostřed bubliny, zatímco jiné tvrdí, že jejich růst je odůvodněn hvězdnou finanční a provozní výkonností, kterou prokázaly v posledních letech.

Porozumění akciím FAANG

Kromě toho, že je pět akcií FAANG všeobecně známo mezi spotřebiteli, patří mezi největší společnosti na světě s kombinovanou tržní kapitalizací od ledna 2020 přes 4,1 bilionu USD.

Jejich podstatný růst byl nedávno podpořen významnými nákupy velkých a vlivných investorů, jako jsou Berkshire Hathaway (BRK), Soros Fund Management a Renaissance Systems. Je to jen několik z mnoha velkých investorů, kteří do svých portfolií přidali akcie FAANG kvůli své vnímané síle, růstu nebo dynamice.

Každá z akcií FAANG se obchoduje na burze Nasdaq a je zahrnuta do indexu S&P 500. Vzhledem k tomu, že index S&P 500 je širokým zastoupením trhu, pohyb trhu odráží pohyb indexu. Společně FAANG tvoří asi 15% indexu S&P 500 – což je ohromující číslo vzhledem k tomu, že index S&P 500 je obecně považován za zástupce ekonomiky Spojených států jako celku.

Tento velký vliv na index znamená, že volatilita ceny akcií akcií FAANG může mít podstatný vliv na výkonnost indexu S&P 500 obecně. Například v srpnu 2018 byly akcie FAANG odpovědné za téměř 40% zisku indexu z minim dosažených v únoru 2018.

Příklad FAANG zásob

Mimořádná velikost a vliv akcií FAANG vyvolaly obavy z potenciální bubliny akcií FAANG. Tyto obavy se začaly prosazovat v roce 2018, kdy technologické akcie, které byly hnacím motorem stálých zisků na akciovém trhu, začaly ztrácet svou dřívější sílu. V listopadu 2018 ztratilo několik akcií FAANG více než 20% svých ocenění a bylo prohlášeno, že jsou na medvědí území.

Podle některých odhadů ztratily akcie FAANG více než bilion dolarů ze svých špičkových ocenění v důsledku prudkého poklesu trhů v listopadu 2018. Ačkoli se jejich ocenění od té doby zotavila, úroveň volatility někdy vykazovala akcie FAANG – a vliv tyto akcie mohou mít na trhu celkově — je zdrojem obav pro některé investory.

Na druhou stranu, ti, kteří věří v základní sílu akcií FAANG, mají professional toto tvrzení bohaté důkazy. Například Facebook je největší sociální síť na světě s téměř 2,5 miliardami uživatelů. Za posledních dvanáct měsíců (TTM) k lednu 2020 vykázala tržby 65 miliard USD a čistý příjem 18 miliard USD.

Amazon se mezitím stal zdánlivě nepřekonatelnou silou v elektronickém obchodování typu business to customer (B2C). S více než 120 miliony produktů na prodej má přes 150 milionů aktivních zákazníků ve Spojených státech, z nichž více než polovina platí za měsíční členství v Amazon Prime. S tržbami TTM 265 miliard dolarů a čistým příjmem 11 miliard dolarů není těžké pochopit, proč investoři věří, že obrovská tržní kapitalizace společnosti Amazon je oprávněná.

Celkově lze říci, že díky silnému finančnímu výkonu, jako je tento, akcie FAANG v poslední době prosperovaly. Například za posledních pět allow zaznamenaly Facebook a Amazon nárůst cen akcií o 185%, respektive 500%. Co se týče Apple a Alphabet, došlo ve stejném časovém rámci ke zvýšení cen o zhruba 175%, zatímco u Netflixu vzrostla jeho hodnota o téměř 450%.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: