Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jaká je ekonomika těžby ropy?

Navzdory zdokonalení určitých metod výroby alternativní energie většina světa stále využívá fosilní paliva, jejichž příkladem je ropa. Přestože je znepokojující, že si myslíme, že velká část naší infrastruktury je závislá na ubývajícím zdroji, máme před sebou celou řadu cest, dokud se nebudeme muset starat o svět bez ropy. V tomto článku se podíváme na ekonomiku těžby ropy a na to, jak se rozhoduje o produkci.

Variabilita oleje

Jedním z nejvíce nepochopených aspektů ropy je její variabilita – jak v tom, jak je uložen, tak v tom, co je uloženo. Ropa se klasifikuje pomocí dvou znaků. První klasifikace je lehká nebo těžká toto je založeno na gravitaci API a je mírou hustoty. Druhá klasifikace je sladká nebo kyselá, což je měřítkem toho, kolik síry obsahuje olej. Lehký, sladký olej, i když stále vyžaduje další zpracování, je mnohem snazší přeměnit na vysoce hodnotný konečný produkt, jako je palivo. Těžký, kyselý olej vyžaduje intenzivnější zpracování a rafinaci. Ropa, která se získává z albertských dehtových písků (těžký, kyselý olej), stojí víc než rafinace lehkého, sladkého oleje z Texasu.

Kromě oleje existuje povaha ložiska. Na světě stále existuje ohromující množství ropy, ale těžba je stále těžší. Část z toho je způsobena fyzickým vznikem ložiska – např. Kroucením nebo v břidlicové hornině – a některé problémy jsou zjevně lokální, stejně jako ložiska v mořském dně. Mnoho z těchto překážek lze překonat pomocí technologie. Například hydraulické štěpení hornin (neboli frakování) je hlavní hnací silou oživení těžby ropy ve Spojených státech, protože stále více a více břidlicových útvarů přináší dříve nepřístupná ložiska ropy a zemního plynu.

Pohybující se ziskový bod

Vzhledem k pokrokové technologii, variacím ropy a rozdílům v kvalitě ložisek také neexistuje jediný ziskový bod professional společnosti těžící ropu. Cena ropy Brent se často používá jako referenční cena ropy. Představuje průměrný lehký, sladký olej, takže země mají nižší cenu než cena Brent, přičemž se uplatňuje sleva na to, jak daleko se jejich produkt liší od světlého a sladkého ideálu. Hned na začátku tedy některé země vidí nižší cenu za barel, protože jejich produkt není lehký a sladký.

Rozdíly se zvětšují, když se podíváte na náklady na těžbu barelu ropy u různých společností a v různých zemích. Při ceně ropy Brent, řekněme 80 $, budou existovat společnosti, které jsou extrémně ziskové, protože jejich cena za barel může být 20 $. Budou také společnosti, které přicházejí o peníze, protože těžba je stojí 83 $ za barel. V dokonale racionální ekonomice by všechny společnosti, které přicházejí o peníze, zastavily nebo vytočily produkci, protože cena klesla blíže svému bodu zlomu, ale to se nestalo.

Neekonomická výroba

Protože držet půdu professional průzkum je nákladné a vrtání je někdy podmínkou smlouvy, budou společnosti vrtat na ložiscích a udržovat studny v chodu, i když jsou ceny stlačené. Stejně jako v jakémkoli jiném odvětví těžby zdrojů nemůže výroba zapnout ani desetník. Existují potřeby práce, náklady na vybavení, leasingy a mnoho dalších výdajů, které nezmizí, když snížíte produkci. I když lze některé náklady, například práci, eliminovat, stávají se z dlouhodobého hlediska většími výdaji, protože společnost musí každého znovu najmout, až se ceny zlepší – přičemž každá jiná společnost také najme na náhle konkurenčním trhu práce.

Místo toho se ropné společnosti v budoucnu často budou dívat na vyšší ceny a budou usilovat o to, aby se jim studna vyplatila po několik allow, takže fluktuace cen meziměsíčně pro ně nejsou primárním hlediskem. Velké ropné společnosti mají silné rozvahy, které jim pomáhají překonat roky. Mají také různé studny s konvenčními a nekonvenčními ložisky. Menší společnosti mají tendenci být regionálně koncentrované a ve svém portfoliu mají mnohem menší rozmanitost. To jsou společnosti, které se potýkají s prodlouženým poklesem cen. Podobně země jako Kanada s převážně těžkými ložisky ropy vidí, že zisky s nízkými cenami ropy mizí, protože jejich cena za barel vyžaduje vyšší cenu za barel než OPEC a další konkurenční národy, aby pokračovaly ve výrobě.

Od fáze průzkumu, s jejími seismickými a pozemními náklady, až po fázi těžby, s náklady na vrtné soupravy a náklady na pracovní sílu, existuje jen několik způsobů, jak řídit náklady ropného průmyslu. Jedním z nich je integrace upstream, midstream a downstream produkce. To znamená, že jedna společnost má schopnost dělat vše – od průzkumu přes těžbu až po rafinaci. To může pomoci kontrolovat náklady v některých aspektech, ale znamená to, že společnost není specializovaná nebo zaměřená na to, aby byla dobrá v jedné věci. Druhou metodou je podpora dalšího technologického pokroku, aby se náročné vklady zlevnily. Zdá se, že druhý z nich má v dlouhodobém horizontu největší potenciál, ačkoli společnosti budou i nadále čekat na vertikální akvizice, zatímco čekají na další technologické průlomy.

Nabídka a nadměrná nabídka

Poslední ekonomickou úvahou – a ve většině průmyslových odvětví by měla být skutečně první – je otázka nabídky. Není pochyb o tom, že množství oleje tam venku je velké, ale je konečné. Bohužel nikdy nebudeme mít přesné číslo, které by nám umožnilo zjistit správnou cenu, která by udržovala svět spravedlivě poháněný. Místo toho je cena ropy založena na aktuální nabídce a pravděpodobné nabídce v blízké budoucnosti na základě předpokládané těžby. Když tedy společnosti pokračují v produkci v období nadbytečné nabídky, cena ropy nadále klesá a společnosti s nejekonomičtějšími ložisky se začnou zmítat. Například zvýšená produkce ropy v United states of america udržovala ceny ropy mnohem nižší, protože veškerá tato nabídka dříve na trh nepřicházela.

Sečteno a podtrženo

Není pochyb o tom, že těžba ropy se řídí pravidly nabídky a poptávky. Složitá část spočívá v tom, že existuje velká variabilita v tom, kolik stojí uvedení jednoho barelu ropy na trh. K tomu se přidává skutečnost, že nehospodárné produkty a nadměrná nabídka jsou častým rizikem pro ropné společnosti a jejich investory. To je samozřejmě důvod, proč investory přitahuje také sektor. Pokud budete postupovat podle několika základních faktorů a spočítáte cenu za barel některých menších společností, je možné profitovat z výkyvů referenčních cen ropy, protože nehospodárné vklady se stanou ziskovými. Koneckonců, celková ekonomika těžby ropy vychází ze skutečnosti, že v ní jsou peníze – jak pro těžební společnosti, tak pro jejich investory.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: