Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Ekonomika herních konzolí (SNE, MSFT)

Války s herními konzolami jsou hráči z celého světa pečlivě sledovány. Přestože se finanční aspekt často ztrácí v okolním hluku, ziskovost je nejdůležitější metrikou, kterou společnost nakonec hledá.

Ekonomika za prodejem videoherních konzolí

Předchozí generace konzolí (známá jako sedmá generace) měla tři hlavní uchazeče: Sony Corp. (SNE) PS3, Microsoft Inc. (MSFT) Xbox 360 a Nintendo Wii. Nintendo Wii bylo navrženo spíše pro rekreační hraní než pro hardcore hraní, ale v minulých letech někdy překonávalo ostatní konzoly. Současná generace herních konzolí je osmá generace konzolí. Konzole sedmé generace odehrály svůj životní cyklus a jsou na trhu dostatečně dlouho na to, aby analyzovaly své strategie a obchodní modely. Kompetence společnosti Sony spočívají v jejích hardwarových schopnostech vzhledem k její dlouhé historii odborných znalostí v odvětví úložišť, zatímco kompetence společnosti Microsoft spočívají v softwaru vzhledem k její dominanci v operačním softwaru professional počítače.

Osmá generace konzolí začala v roce 2012 a zahrnuje Sony PS4, Microsoft XBox1 a Nintendo WiiU. PS3 a Xbox 360 se po vydání v roce 2006 a 2005 celosvětově prodalo více než 80 milionů kusů Wii se prodalo více než 100 milionů kusů. Tyto konzoly mají obecně životní cyklus přibližně šest až osm allow, což jim pomáhá pokrýt náklady na výzkum a vývoj, výrobu atd. V roce 2006, v době uvedení systému PS3, byla každá konzola prodána se ztrátou přibližně 240 USD na konzolu, zatímco Xbox 360 při uvedení na trh v roce 2005 ztratil přibližně 125 USD na konzolu. Největší náklady na PS3 byly professional grafickou kartu, jednotku Blu-ray a mobilní procesor, které všechny předběhly svou dobu. Zatímco Xbox 360 vydělal zisk na konzoli o rok později, trvalo PS3 nějakou dobu, než se začalo vyrovnávat.

Jedním z důvodů, proč společnosti zpočátku prodávají konzoly se ztrátou, je nalákat zákazníky, aby si je koupili, a poté se pokoušet vyrovnat ztráty prostřednictvím každé prodané hry a on the net předplatného. S tím, jak se vyrábí stále více jednotek, se náklady nakonec snižují kvůli úsporám z rozsahu.

Kdo je zapojen?

Hlavními hráči v tomto odvětví jsou vývojáři, vydavatelé, výrobci konzolí a distributoři. Vývojáři se zabývají návrhem a kódováním her, zatímco vydavatelé jsou odpovědní za výrobu, promoting atd. Sony a Microsoft také působí jako vydavatelé některých svých her. Protože náklady na vývoj hry professional PS3 a Xbox 360 přesahují 10 milionů USD a protože pouze zlomek her je ziskový, vydavatel obecně financuje vývoj videohry, zatímco vývojáři jsou omezeni na svou roli a vydělávají velmi málo z hodnotový řetězec. Většinu hodnoty zachycuje prodej a distribuce.

Podíváme-li se na ekonomiku vydavatelů videoher, advertising and marketing tvoří největší součást, následované náklady na vývoj, náklady na distribuci a licenční poplatky. Náklady na vývoj se skládají z nákladů na najímání návrhářů, programátorů a dalších zaměstnanců potřebných pro vývoj hry. Vydavatelé také platí Sony a Microsoftu za používání jejich konzolí určitý poplatek. Vydavatelé třetích stran platí společnosti Sony určité procento jako licenční poplatky, ale právě domácí hry, jako je velmi populární série God of War, umožňují společnosti Sony ponechat si mnohem větší podíl na výnosech pro sebe. (Viz také Jak odvětví videoher funguje.)

Při zpětném pohledu dostala Sony původní strategii nabízet špičkovou technologii za prémiové ceny ve srovnání s méně technologicky vyspělou konzolí Xbox 360. Protože Xbox přidal do svého hardwaru více funkcí, aby konkuroval PS3, a Sony uvedlo levnější verzi PS3, PS3 konečně začal fungovat dobře.

Wii zakročí

Pak je tu Nintendo Wii, konzole, která překvapila svým výkonem a dokázala outsellovat jak PS3, tak Xbox 360, přestože má mnohem nižší technické možnosti, pokud jde o grafiku a výkon zpracování. Wii byl uveden na trh professional příležitostné a sociální hráče, na rozdíl od tradičního herního davu, na který se zaměřily PS3 a Xbox. V ostrém kontrastu se svými konkurenty se od samého začátku také podařilo vydělat na své hardwarové jednotce. Udržuje také mnohem větší podíl všech prodaných her Wii, protože vydává většinu her ve srovnání s Xbox a PS3.

Ačkoli Wii začalo na velmi vysoké úrovni, Sony a Microsoft se rychle přizpůsobily výzvě úpravou svých konzolí. Společnost Sony uvedla na trh PlayStation Eye a společnost Microsoft uvedla Kinect, které obě obsahovaly funkce pohybového ovladače Wii.

Nová generace

Díky herním konzolám osmé generace, které začaly spuštěním Nintendo Wii U v prosinci 2012, následovaným PS4 od Sony a Xbox A single od Microsoftu o rok později, se společnosti Sony podařilo drasticky snížit ztráty na konzoli, zatímco Microsoft zaznamenává vyšší ztráty na konzoli. Dokonce i Wii U se nyní prodává se ztrátou.

V této generaci bude pravděpodobně také vidět tvrdá konkurence chytrých telefonů a tabletů se systémy Android a iOS. Výnosy z konzoly již zaostaly za tržbami z her professional Android a iOS. Mnoho analytiků předpovídá, že se může jednat o poslední generaci domácích herních konzolí. Očekává se také, že grafika počítače překoná grafiku konzoly. Pokud jde o aktuální údaje o prodeji, zdá se, že PS4 společnosti Sony to napravilo, pokud jde o ceny a funkce, a vede další dvě konzoly s velkým náskokem. (Viz také Zahrávání konzolových válek.) Od roku 2017 údaje ze Statisty ukazují PlayStation 4 s největším podílem na trhu 19,64%.

Sečteno a podtrženo

Společnost Sony dominovala na trhu herních konzolí se svým PS2, ale narazila na PS3, čímž získala na trhu větší postavení Nintendo a Microsoft. Zdá se, že u PS4 získal část podílu na trhu zpět, ale až čas ukáže, jak novější technologie a měnící se zvyky spotřebitelů ovlivní herní průmysl konzolí.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: