Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice West Texas Intermediate (WTI)

Co je West Texas Intermediate (WTI)?

Surová ropa West Texas Intermediate (WTI) je společně s ropou Brent a Dubaj specifickým stupněm ropy a jedním z hlavních tří standardů v oblasti cen ropy. WTI je známý jako lehký sladký olej, protože obsahuje ,24% síry, takže je „sladký“ a má nízkou hustotu, díky čemuž je „lehký“. Jedná se o základní komoditu kontraktu futures na ropný obchod New York Mercantile Trade (NYMEX) a je považován za vysoce kvalitní ropu, která se snadno rafinuje.

Shrnutí

  • West Texas Intermediate (WTI) je ropa, která slouží jako jedna z hlavních globálních ropných měřítek.
  • Pochází primárně z Texasu a je to jeden z nejkvalitnějších olejů na světě, který se snadno rafinuje.
  • WTI je základní komoditou kontraktu futures na ropu NYMEX.
  • WTI je často přirovnávána k ropě Brent, což je ropný regular pro dvě třetiny světových ropných kontraktů.

Porozumění West Texas Intermediate (WTI)

WTI je hlavní referenční hodnotou professional ropu pro Severní Ameriku, protože pochází ze Spojených států, zejména z permské pánve. Ropa pochází hlavně z Texasu. Poté cestuje potrubím, kde je rafinováno na Středozápadě a v Mexickém zálivu. Hlavním bodem dodání a vypořádání cen professional WTI je Cushing, Oklahoma.

Dodávací systém Cushing se skládá z 24 potrubí a 15 skladovacích terminálů. Tento uzel má 90 milionů barelů skladovací kapacity a představuje 13% amerického skladu ropy. Příchozí a odchozí kapacita je 6,5 milionu barelů denně. Cushing je známý jako „Potrubní křižovatka světa“.

West Texas Intermediate (WTI) jako ropný regular

Význam benchmarku na ropném trhu spočívá v tom, že benchmarky slouží jako referenční cena professional kupující a prodávající surovou ropu. Referenční hodnoty ropy jsou v médiích často uváděny jako cena ropy. Ačkoli jsou nejoblíbenějšími měřítky ropa Brent a ropa WTI, jejich ceny jsou často v kontrastu. Rozdíl v ceně mezi Brent a WTI se nazývá rozpětí Brent-WTI.

WTI není celosvětově nejpoužívanějším benchmarkem, tato čest patří Brentu, kde dvě třetiny ropných kontraktů globálně používají Brent jako benchmark. Oba jsou však považovány za vysoce kvalitní oleje, a proto jsou dvěma nejdůležitějšími referenčními hodnotami oleje na světě. Jak již bylo zmíněno, WTI má obsah síry ,24%, zatímco Brent má obsah síry ,37%. Čím nižší je obsah síry v oleji, tím snazší je rafinace, což zvyšuje jeho atraktivitu. Obsah síry pod ,5% je považován za sladký. WTI je ideální professional benzín, zatímco Brent je ideální pro naftu.

Teoreticky by ropa WTI měla vzhledem ke kvalitě obchodovat s prémií vůči ropě Brent, ale není tomu tak vždy. Zatímco tyto dvě odrůdy ropy mohou obchodovat za podobné cenové entire body, každá z nich má svůj vlastní jedinečný trh nabídky a poptávky, a proto její cena odráží jeho jednotlivé tržní základy.

Od břidlicového boomu v United states of america, který vyústil ve zvýšení produkce WTI, cena WTI klesla a obvykle se obchoduje se slevou pro Brent. Přeprava WTI do zámoří na trh ropy Brent by navíc mohla být nákladná, což by způsobilo, že WTI nebude schopna konkurovat ropě Brent, pokud jde o ceny.

Dodávky futures WTI na květen 2020.

Historický kolaps kvůli COVID-19

V roce 2020 došlo ke kolapsu cen ropy, když poptávka zmizela v důsledku globálního ekonomického odstavení, které ochromilo světové ekonomiky. Ceny ropy klesly o více než 90%, protože průmysl byl sužován nadprodukcí a mizející poptávkou. 20. dubna květnový kontrakt na futures WTI poprvé poklesl pod nulu, den před vypršením kontraktu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: