Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co je tzv. “víkendový efekt?

Co je víkendový efekt?

Víkendový efekt je jev na finančních trzích, na kterém jsou výnosy akcií v pondělí často výrazně nižší než výnosy bezprostředně předcházejícího pátku.

Víkendový efekt je také známý jako pondělní efekt.

Shrnutí

  • Víkendový efekt je jev na finančních trzích, na kterém jsou výnosy akcií v pondělí často výrazně nižší než výnosy bezprostředně předcházejícího pátku.
  • Víkendový efekt je také známý jako pondělní efekt.
  • Přestože se diskutuje o příčině víkendového efektu, obchodní chování jednotlivých investorů se jeví jako alespoň jeden faktor přispívající k tomuto modelu.
  • Některé teorie, které se pokoušejí vysvětlit víkendový efekt, poukazují na tendenci společností vydávat špatné zprávy v pátek po uzavření trhů, což pak v pondělí snižuje ceny akcií.

Pochopení víkendového efektu

Jedním z vysvětlení víkendového efektu je tendence lidí jednat iracionálně obchodní chování jednotlivých investorů se jeví jako alespoň jeden faktor přispívající k tomuto modelu. Tváří v tvář nejistotě lidé často dělají rozhodnutí, která neodrážejí jejich nejlepší úsudek. Kapitálové trhy občas odrážejí iracionalitu svých účastníků, zejména při zvažování vysoké volatility cen akcií a trhů rozhodnutí investorů mohou být ovlivněna vnějšími faktory (a někdy nevědomky). Kromě toho jsou investoři v pondělí aktivnější prodejci akcií, zejména po špatných zprávách na trhu.

V roce 1973 Frank Cross poprvé ohlásil anomálii negativních pondělních výnosů v článku s názvem „Chování akciových cen v pátek a pondělí“, který byl publikován ve Monetary Financials Journal. V článku ukazuje, že průměrný výnos v pátek přesáhl průměrný výnos v pondělí, a existuje rozdíl ve vzorcích cenových změn mezi těmito dny. Ceny akcií v pondělí klesají po růstu v předchozím obchodním dni (obvykle v pátek). Toto načasování se promítá do opakujícího se nízkého nebo záporného průměrného výnosu na akciovém trhu od pátku do pondělí.

Některé teorie, které se pokoušejí vysvětlit víkendový efekt, poukazují na tendenci společností vydávat špatné zprávy v pátek po uzavření trhů, což pak v pondělí snižuje ceny akcií. Jiní uvádějí, že víkendový efekt může souviset s krátkým prodejem, který by ovlivnil akcie s vysokými krátkými úrokovými pozicemi. Alternativně může být účinek jednoduše výsledkem slábnoucího optimismu obchodníků mezi pátky a pondělí.

Víkendový efekt je po mnoho let pravidelným rysem vzorů obchodování s akciemi. Podle studie Federálního rezervního systému před rokem 1987 došlo během víkendů k statisticky významnému negativnímu výnosu. Studie však zmínila, že tento negativní výnos zmizel v období mezi lety 1987 a 1998. Od roku 1998 se volatilita o víkendech opět zvýšila a příčina fenoménu víkendového efektu zůstává velmi diskutovaným tématem.

Zvláštní úvahy

Efekt obráceného víkendu

Proti výzkumu „reverzního víkendového efektu“ provedla řada analytiků, kteří ukazují, že pondělní výnosy jsou ve skutečnosti vyšší než výnosy v jiné dny. Některé výzkumy ukazují existenci několika víkendových efektů v závislosti na velikosti firmy, kdy malé společnosti mají v pondělí nižší výnosy a velké společnosti mají v pondělí vyšší výnosy. Rovněž se předpokládá, že účinek reverzního víkendu nastane pouze na akciových trzích v Usa.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: