Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice veřejné společnosti

Co je veřejná společnost?

Veřejná společnost je společnost, jejíž vlastnictví je rozděleno mezi akcionáře z řad široké veřejnosti prostřednictvím volného obchodu s akciemi na burzách nebo na mimoburzovních trzích. Přestože se malé procento akcií zpočátku dostává veřejnosti, každodenní obchodování na trhu určuje hodnotu celé společnosti.

Považuje se to za „veřejné“, protože akcionáři, kteří se stanou vlastníky akcií společnosti, mohou být složeni z kohokoli, kdo nakupuje akcie ve firmě.

Porozumění veřejné společnosti

Veřejné společnosti jsou veřejně obchodovány na otevřeném trhu a akcie nakupuje celá řada investorů. Většina veřejných společností byla kdysi soukromými společnostmi, které se po splnění všech regulačních požadavků rozhodly stát veřejnými, aby získaly kapitál. Mezi příklady veřejných společností patří Chevron Company, F5 Networks, Inc., Google LLC a Proctor & Gamble Firm.

Výhody a nevýhody veřejných společností

Veřejné společnosti mají oproti soukromým společnostem určité inherentní výhody. Veřejné společnosti prodávají budoucí kapitálové účasti a zlepšují přístup na dluhové trhy. Jakmile se společnost stane veřejnou, další nabídky generují příjmy vytvářením a prodejem nových akcií na trhu.

S těmito výhodami však přichází zvýšená kontrola regulace a menší kontrola většinových vlastníků a zakladatelů společností. Veřejné společnosti musí splňovat povinné standardy podávání zpráv regulované vládními subjekty. Příslušní akcionáři mají navíc nárok na dokumenty a oznámení o obchodních aktivitách.

Jakmile je společnost veřejná, musí odpovědět svým akcionářům. Například akcionáři hlasují o určitých změnách a dodatcích ke struktuře společnosti. Akcionáři mohou hlasovat se svými dolary tak, že nabídnou společnosti prémiové ocenění nebo ji prodají na úrovni nižší, než je její skutečná hodnota.

Shrnutí

  • Veřejná společnost vydává akcie prostřednictvím IPO a obchoduje alespoň na jedné burze cenných papírů.
  • Většina soukromých společností je veřejná, aby získala kapitál.
  • Mnoho veřejných společností jde do soukromí, aby získali větší kontrolu nad společností a jejími rozhodnutími.

Požadavky na veřejné vykazování a zveřejňování informací o společnosti

Americká komise professional cenné papíry (SEC) stanoví přísné požadavky na podávání zpráv pro veřejné společnosti. Mezi tyto požadavky patří zveřejňování finančních výkazů a výroční zprávy 10K popisující stav společnosti.

Požadavky na podávání zpráv zajišťují, aby veřejné společnosti dodržovaly všechna pravidla stanovená zákonem Sarbanes-Oxley Act, reformami zaměřenými na prevenci podvodných hlášení a jak jsou vynucovány SEC. Každá burza má také specifické finanční a zpravodajské směrnice, které určují, zda je akcie kótována k obchodování.

Od veřejného k soukromému

V situacích, kdy si veřejná společnost již nepřeje působit v rámci tohoto obchodního modelu, může se vrátit do soukromého stavu odkoupením všech zbývajících akcií od současných akcionářů. Po dokončení nákupu bude společnost vyřazena z přidružených burz cenných papírů a vrátí se do soukromých operací.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: