Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice sektorových etf

Co je sektorový ETF?

Sektorově obchodovaný fond (ETF) investuje do akcií a cenných papírů konkrétního odvětví nebo sektoru, které jsou obvykle uvedeny v názvu fondu. Například odvětvová ETF může sledovat referenční index pro energetické akcie nebo technologické akcie.

Shrnutí

 • Sektorový ETF je fond obchodovaný na burze, který sleduje spíše konkrétní odvětví než široký trh.
 • Sektorové ETF jsou k dispozici professional každý sektor GICS, stejně jako několik advert hoc a jedinečných sektorů, které nemusí být součástí 11 sektorů GICS.
 • Sektorové ETF lze použít k investování do celého odvětví, aniž byste museli skládat jednotlivé akcie v tomto sektoru.

Úvod do fondů obchodovaných na burze (ETF)

Vysvětleny sektorové ETF

Sektorové ETF se staly populární mezi investory a lze je použít k zajištění a spekulacím. Jejich vysoká úroveň likvidity znamená, že i při vnitrodenním obchodování zřídka dochází k velkým chybám při sledování podkladového indexu. Většina sektorových ETF se zaměřuje na akcie se sídlem v Usa, ale některé investují globálně, aby zachytily celosvětovou výkonnost sektoru. Aktiva jsou pasivně spravována kolem podkladového indexu. Některé fondy používají indexy poskytované z datových služeb, jako jsou S&P a Dow Jones. K dispozici jsou také ETF s pákovým efektem, jejichž cílem je dosáhnout dvojnásobné návratnosti podkladového indexu, a to jak v postupujících, tak v klesajících obchodních dnech.

ETF nebo fond obchodovaný na burze je obchodovatelný cenný papír, který sleduje index, komoditu, dluhopisy nebo koš aktiv, jako je indexový fond. Na rozdíl od podílových fondů se ETF obchoduje jako běžné akcie na burze. ETF zažívají změny cen po celý den, jak jsou nakupovány a prodávány. ETF mají obvykle vyšší denní likviditu a nižší poplatky než akcie podílových fondů, což z nich činí atraktivní alternativu pro jednotlivé investory.

Vlastnictvím ETF získávají investoři diverzifikaci indexového fondu i schopnost prodávat nakrátko, nakupovat s marží a nakupovat jen za jednu akcii. Další výhodou je, že poměr nákladů u většiny ETF je nižší než u průměrného podílového fondu. Při nákupu a prodeji ETF musí investoři zaplatit makléři stejnou provizi, jakou by zaplatili za jakoukoli běžnou objednávku.

Sektory GICS

Sektory se obvykle považují za široké klasifikace. V každém sektoru lze dále vymezit řadu subsektorů a průmyslových odvětví. Globální průmyslový klasifikační conventional (GICS) je primární finanční oborový normal professional definování sektorových klasifikací. Existuje několik ETF, které sledují srovnávací indexy v těchto sektorech.

GICS byl vyvinut poskytovateli indexů MSCI a Typical and Poor’s. Jeho hierarchie začíná 11 sektory, které lze dále vymezit na 24 průmyslových skupin, 68 průmyslových odvětví a 157 pododvětví. Sleduje systém kódování, který přiřazuje kód z každého seskupení každé společnosti veřejně obchodované na trhu. Systém kódování GICS je integrován do celého odvětví a umožňuje detailní reportování a skríning akcie pomocí finanční technologie.

Příklady sektoru ETF

Mezi 11 širokých sektorů GICS, které se běžně používají pro vykazování členění podle sektorů, patří následující (vedle každého sektoru je image tickeru pro odpovídající sektorový ETF. Pro každý sektor existuje více než jeden ETF):

 • Energie: XLE
 • Materiály: XLB
 • Průmyslové: XLI
 • Spotřební sektor: XLY
 • Spotřební zboží: XLP
 • Zdravotní péče: XLV
 • Finance: XLF
 • Informační technologie: SMH
 • Telekomunikační služby: XTL
 • Utility: XLU
 • Nemovitost: IYR

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: