Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice prozatímní dividendy

Co je to prozatímní dividenda?

Prozatímní dividenda je výplata dividendy provedená před výroční valnou hromadou společnosti (AGM) a zveřejněním konečné účetní závěrky. Tato deklarovaná dividenda obvykle doprovází mezitímní účetní závěrku společnosti. Prozatímní dividenda se vydává častěji ve Velké Británii, kde se dividendy vyplácejí často jednou za půl roku. Prozatímní dividenda je obvykle menší ze dvou plateb akcionářům.

Shrnutí

  • Prozatímní dividenda je obvykle jedna ze dvou dividend vyplácených společností, která poskytuje akcionářům příjem na pololetní bázi.
  • Prozatímní dividenda se obvykle vyplácí před výroční valnou hromadou společnosti a vydáním konečné verze její účetní závěrky.
  • Konečné dividendy se vyplácejí po vydání konečné verze účetní závěrky společnosti.
  • Výsledkem je, že konečné dividendy jsou vypláceny z aktuálního výdělku a průběžné dividendy jsou vypláceny z nerozděleného výdělku.
  • Představenstvo společnosti je odpovědné za prohlášení prozatímní dividendy, ale zda je či není schválena, záleží na akcionářích.

Pochopení prozatímní dividendy

Jednotlivci investují do společností prostřednictvím dluhopisů nebo akcií. Dluhopisy platí stanovenou úrokovou sazbu a investoři mají v případě bankrotu senioritu nad akcionáři, ale investoři nemají prospěch z zhodnocení ceny akcií. Akcie neplatí úroky, ale některé vyplácejí dividendy. Výplaty dividend umožňují akcionářům těžit z růstu výnosů prostřednictvím průběžných a konečných dividend, jakož i zhodnocení ceny akcií. Ředitelé deklarují prozatímní dividendu, ale podléhají souhlasu akcionářů. O běžné dividendě, nazývané také konečná dividenda, se naopak hlasuje a schvaluje se na výroční valné hromadě, jakmile jsou známy výdělky. Prozatímní i konečné dividendy lze vyplatit v hotovosti a na akcieě.

Vydávání prozatímní dividendy je běžnější praxí ve Velké Británii, kde se dividendy často vyplácejí akcionářům na pololetní bázi.

Konečné as opposed to prozatímní dividendy

Dividendy se vyplácejí z jedné vlastní akcie. Pokud například vlastníte 100 akcií společnosti A a společnost A vyplácí každý rok dividendy ve výši 1 $, obdržíte každý rok dividendový příjem 100 $. Pokud společnost A zdvojnásobí svou dividendu, vyplatí společnost 2 $ za akcii a investoři obdrží 200 $ ročně. Konečné dividendy jsou vyhlašovány a vypláceny na ročním základě spolu s výdělky. Konečné dividendy jsou oznámeny poté, co jsou stanoveny výdělky, ale společnosti vyplácejí průběžné dividendy z nerozděleného výdělku, nikoli aktuálního výdělku.

Nerozdělený zisk lze také považovat za nerozdělený zisk. Společnosti tyto dividendy obvykle vyplácejí čtvrtletně nebo šestiměsíčně před koncem roku. Prozatímní dividendy se vyplácejí každých šest měsíců ve Velké Británii a každé tři měsíce ve Spojených státech. Společnosti deklarují a vyplácejí prozatímní dividendu během výjimečné sezóny výdělků nebo v případě, že je to podle právních předpisů výhodnější.

Konečnou nebo pravidelnou dividendou může být stanovená částka, která se vyplácí každé čtvrtletí, šest měsíců nebo rok. Může to být procento čistého příjmu nebo výdělku. Lze jej také vyplatit ze zbývajících příjmů poté, co společnost uhradí kapitálové výdaje (CapEx) a provozní kapitál. Použitá dividendová politika nebo strategie závisí na cílech a záměrech vedení pro akcionáře. Mezitímní dividendy se mohou řídit stejnou strategií jako konečné dividendy, ale jelikož jsou mezitímní dividendy vypláceny před koncem fiskálního roku, účetní závěrky, které jsou k nim připojeny, nejsou auditovány.

Pokud se prozatímní i konečná dividenda rozdávají ve stejném fiskálním roce, je prozatímní dividenda obvykle menší z těchto dvou.

Příklad prozatímní dividendy

13. února 2019 společnost Plato Earnings Maximiser Ltd (ASX: PL8) oznámila prozatímní dividendu. Rozhodujícím akcionářům ve čtvrtek 28. února bude v tento den poskytnuta dividenda ,005 na akcii. Ředitel firmy konstatuje, že firma chápe, že důchodci musí doplňovat státní důchody. To je důvod, proč „investiční strategie firmy upřednostňuje pravidelné a udržitelné výplaty dividend“.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: