Pojem prémie za akciové riziko označuje nadměrný výnos, který poskytuje investice na akciovém trhu nad bezrizikovou sazbou. Tento nadměrný výnos kompenzuje investory za to, že na sebe vzali relativně vyšší riziko kapitálových investic. Velikost pojistného se liší a závisí na úrovni rizika v konkrétním portfoliu. Mění se také v průběhu času, jak kolísá tržní riziko.
Shrnutí
Akcie jsou obecně považovány za vysoce rizikové investice. Investování na akciovém trhu přichází s určitými riziky, ale má také potenciál pro velké odměny. Při investování na akciovém trhu jsou tedy investoři zpravidla kompenzováni vyššími prémiemi. Jakýkoli výnos, který vyděláte nad bezrizikovou investicí, jako je US Treasury Invoice (T-Bill) nebo obligace, se nazývá prémie za akciové riziko.
Akciová riziková prémie je založena na myšlence kompromisu rizika a odměny. Jde o výhledovou postavu a prémie je teoretická. Neexistuje však žádný skutečný způsob, jak zjistit, kolik trader vydělá, protože nikdo ve skutečnosti nemůže říci, jak dobře si akcie nebo akciový trh v budoucnu povedou. Místo toho je akciová riziková prémie odhadem jako zpětně vypadající metrika. Sleduje výkonnost akciového trhu a státních dluhopisů po stanovenou dobu a využívá tento historický výkon k potenciálu budoucích výnosů. Odhady se divoce liší v závislosti na časovém rámci a metodě výpočtu.
Protože prémie za akciové riziko vyžadují použití historických výnosů, nejsou exaktní vědou, a proto nejsou úplně přesné.
Professional výpočet prémie za akciové riziko můžeme začít s modelem oceňování kapitálových aktiv (CAPM), který je obvykle psán jako RA = R.F + βA (R.m – R.F), kde:
Rovnice professional prémii za akciové riziko je tedy jednoduché přepracování CAPM, které lze zapsat jako: Akciové riziko Quality = RA – R.F = βA (R.m – R.F)
Pokud mluvíme jednoduše o akciovém trhu (a = m), pak RA = R.m. Koeficient beta je měřítkem volatility akcií – nebo rizika – oproti tržní volatilitě. Volatilita trhu je obvykle nastavena na 1, takže pokud a = m, pak βA = βm = 1. R.m – R.F je známá jako tržní prémie a R.A – R.F je riziková prémie. Li A je kapitálová investice, pak RA – R.F je prémie za akciové riziko. Pokud a = m, pak tržní prémie a prémie za akciové riziko jsou stejné.
Podle některých ekonomů nejde o zobecnitelný koncept, přestože určité trhy v určitých časových obdobích mohou vykazovat značnou prémii za akciové riziko. Tvrdí, že přílišné zaměření na konkrétní případy způsobilo, že statistická zvláštnost vypadala jako ekonomický zákon. Několik burz se v průběhu let rozpadlo, takže zaměření na historicky výjimečný americký trh může tento obraz zkreslit. Toto zaměření je známé jako zkreslení přežití.
Většina ekonomů souhlasí s tím, že koncept prémie za akciové riziko je platný. Z dlouhodobého hlediska trhy více kompenzují investory za to, že přebírají větší riziko investic do akcií. Jak přesně vypočítat tuto prémii je sporné. Průzkum mezi akademickými ekonomy uvádí průměrné rozmezí 3% až 3,5% professional horizont jednoho roku a 5% až 5,5% pro horizont 30 let. Finanční ředitelé (CFO) odhadují prémii na 5,6% oproti státním pokladničním poukázkám. Druhá polovina 20. století zaznamenala relativně vysokou prémii za akciové riziko, podle některých výpočtů přes 8%, oproti první polovině století necelých 5%. Vzhledem k tomu, že století skončilo ve výšce bubliny dotcom, nemusí být toto svévolné okno ideální.
Rovnice uvedená výše shrnuje teorii, která stojí za prémií za akciové riziko, ale nezohledňuje všechny možné scénáře. Výpočet je poměrně přímočarý, pokud připojíte historické míry návratnosti a použijete je k odhadu budoucích sazeb. Jak však odhadnout očekávanou míru návratnosti, pokud chcete učinit výhledové prohlášení?
Jednou z metod je použití dividend k odhadu dlouhodobého růstu pomocí přepracování modelu růstu Gordona: k = D / P + g
kde:
Další možností je použít spíše růst příjmů než růst dividend. V tomto modelu se očekávaný výnos rovná výnosovému výnosu, převrácenému poměru cena / zisk (poměr P / E): k = E / P
Nevýhodou obou těchto modelů je, že neberou v úvahu ocenění. To znamená, že předpokládají, že ceny akcií nikdy nebudou správné. Jelikož v minulosti můžeme pozorovat rozmachy a krachy akciových trhů, není tato nevýhoda zanedbatelná.
Nakonec se bezriziková míra návratnosti obvykle počítá pomocí amerických vládních dluhopisů, protože mají zanedbatelnou šanci na selhání. To může znamenat státní pokladniční poukázky nebo státní dluhopisy. K dosažení skutečné míry návratnosti, tj. Očištěné o inflaci, je nejjednodušší použít cenné papíry chráněné proti inflaci Treasury (Guidelines), protože tyto již představují inflaci. Je také důležité si uvědomit, že žádná z těchto rovnic nezohledňuje daňové sazby, což může dramaticky změnit výnosy.
Pamatovat si údaje