Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice petrodolárů

Co jsou petrodoláry?

Petrodolary jsou americké dolary vyplácené zemi vyvážející ropu za prodej komodity. Jednoduše řečeno, petrodolární systém je směna ropy za americké dolary mezi zeměmi, které ropu nakupují, a těmi, které ji produkují.

Petrodollar byl výsledkem ropné krize v polovině 70. allow, kdy ceny stouply na rekordní úroveň. Pomohlo to zvýšit stabilitu cen ropy denominovaných v amerických dolarech. Termín znovu získal proslulost na počátku 2000. allow, kdy ceny ropy opět vzrostly.

Ačkoli se petrodolary původně zmiňovaly především o penězích, které dostaly země Středního východu a členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), definice se v posledních letech rozšířila o další země.

Pochopení petrodolárů

Petrodolary jsou výnosy z ropy vyjádřené v amerických dolarech. Jsou primárním zdrojem příjmů pro mnoho členů OPEC vyvážejících ropu i pro další vývozce ropy na Středním východě, v Norsku a Rusku.

Protože petrodolary jsou denominovány v amerických dolarech – nebo greenbackech -, jejich skutečná kupní síla závisí jak na základní míře americké inflace, tak na hodnotě amerického dolaru. To znamená, že petrodolary budou ovlivněny ekonomickými faktory stejně jako americký dolar. Pokud tedy hodnota dolaru klesá, klesá také hodnota petrodolárů, a tedy i vládní příjmy.

Historie petrodolárního systému

Počátky petrodolárního systému sahají do Bretton-Woodsské dohody, která nahradila zlatý conventional americkým dolarem jako rezervní měnou. Podle dohody byl americký dolar vázán na zlato, zatímco jiné globální měny byly vázány na americký dolar. Ale kvůli masivní stagflaci prezident Nixon v roce 1971 oznámil, že dolar již nebude směňován za zlato, aby podpořil ekonomický růst United states

To vedlo k vytvoření petrodolárního systému, kde se Usa a Saúdská Arábie dohodly na stanovení cen ropy v amerických dolarech. To znamenalo, že jakákoli jiná země, která nakoupila ropu od saúdské vlády, bude muset před dokončením prodeje vyměnit svoji měnu za americký dolar. To vedlo zbývající země OPEC k tomu, aby postupovaly podle toho a ocenily svou ropu v americké měně.

Shrnutí

  • Petrodolary jsou americké dolary vyplácené zemi vyvážející ropu za prodej ropy, nebo jednoduše výměna ropy za americké dolary.
  • Petrodolary jsou primárním zdrojem příjmů mnoha členů OPEC a dalších vývozců ropy.
  • Protože jsou denominovány v amerických dolarech, závisí kupní síla petrodolárů na hodnotě amerického dolaru. Když padá dolar, padají také petrodolary.

Petrodolární recyklace

Petrodolární systém vytváří přebytky, známé jako petrodolární přebytky. Vzhledem k tomu, že petrodolary jsou v zásadě americké dolary, vedou tyto přebytky k větším americkým dolarovým rezervám professional vývozce ropy.

Tyto přebytky je třeba recyklovat, což znamená, že je lze směrovat do domácí spotřeby a investic, použít k půjčkám do jiných zemí nebo je lze investovat zpět do Spojených států prostřednictvím nákupu dluhopisů a státních pokladničních poukázek. Tento proces pomáhá vytvářet likviditu na finančních trzích v Usa

Investováním svých přebytků tito vývozci snižují svou závislost na příjmech z ropy.

Kolaps petrodolárního systému?

S poklesem kupní síly bankovky začaly některé národy debatovat o výhodách petrodolárního systému. Země jako Írán, Rusko a Indie uvažovaly o přesunutí základní hodnoty svého vývozu spíše ve své vlastní měně než v americkém dolaru. (Související čtení viz „Jak petrodoláry ovlivňují americký dolar“)

Na konci roku 2017 Čína oznámila, že uvažuje o přechodu na cenu ropy v juanech. Protože je největším světovým dovozcem ropy, Čína to považovala za logický posun v ceně nejdůležitější komodity na světě.

[Important: Venezuela dropped the petrodollar in 2017 and began pricing oil in euros and the yuan.]

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: