Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice Ligy arabských států

Co je Arabská liga?

Liga arabských států je svazkem arabsky mluvících afrických a asijských zemí. Byla založena v Káhiře v roce 1945 na podporu nezávislosti, svrchovanosti, záležitostí a zájmů jejích 22 členských zemí a čtyř pozorovatelů.

Mezi 22 členy Arabské ligy od roku 2018 byly Alžírsko, Bahrajn, Komory, Džibuti, Egypt, Irák, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Libye, Mauretánie, Maroko, Omán, Palestina, Katar, Saúdská Arábie, Somálsko, Súdán, Sýrie, Tunisko, Spojené arabské emiráty a Jemen. Čtyři pozorovatelé jsou Brazílie, Eritrea, Indie a Venezuela.

Shrnutí

  • Liga arabských států je regionální nadnárodní organizace arabsky mluvících zemí na africkém a asijském kontinentu.
  • Posláním arabské ligy je podpora obchodu a hospodářského růstu, jakož i suverenity a politické steadiness v regionu.
  • Jak 2018, liga měla 22 členských zemí a 4 pozorovatelské národy.

Pochopení Ligy arabských států

Země Arabské ligy mají velmi různou úroveň populace, bohatství, HDP a gramotnosti. Všechny jsou převážně muslimské, arabsky mluvící země, ale Egypt a Saúdská Arábie jsou považovány za dominantní hráče Ligy. Prostřednictvím dohod o společné obraně, hospodářské spolupráci a volném obchodu mimo jiné liga pomáhá svým členským zemím koordinovat vládní a kulturní programy s cílem usnadnit spolupráci a omezit konflikty.

V roce 1945, kdy byla Liga utvářena, byly hlavními tématy osvobození arabských zemí, které byly stále pod koloniální vládou, a zabránění židovské komunitě v Palestině ve vytvoření židovského státu.

Rada Ligy

Rada je nejvyšším orgánem ligy a skládá se ze zástupců členských států, obvykle ministrů zahraničních věcí, jejich zástupců nebo stálých delegátů. Každý členský stát má jeden hlas. Rada se schází dvakrát ročně, v březnu a září. Dva nebo více členů může požádat o zvláštní zasedání, pokud si to přejí. Generální sekretariát řídí každodenní provoz ligy a je veden generálním tajemníkem. Generální sekretariát je správním orgánem ligy, výkonným orgánem rady a specializovanými ministerskými radami.

Konflikty členů

Efektivitu Ligy arabských států brzdily rozpory mezi členskými státy. Během studené války někteří členové podporovali Sovětský svaz, zatímco jiní souhlasili se západními národy. Rovněž došlo k soupeření o vedení, například mezi Egyptem a Irákem. Nepřátelství mezi monarchiemi, jako je Saúdská Arábie, Jordánsko a Maroko, bylo rušivé, stejně jako chování států, které prošly politickými změnami, jako je Egypt za vlády Gamala Abdela Násira, baathistická Sýrie a Irák a Libye za vlády Muammara Kaddáfího.

Útok Spojených států na Irák Saddáma Husajna vytvořil značné rozpory mezi členy Ligy arabských států, a protože se rozhodnutí učiněná ligou vztahují pouze na národy, které pro ně hlasovaly, divize ochromily vliv ligy.

Arabské jaro

Povstání „arabského jara“ počátkem roku 2011 podnítilo ligu k akci a podpořilo akci OSN proti libyjským jednotkám Muammara Kaddáfího. Členové mají také tendenci souhlasit s politikou, jako je podpora Palestinců, kteří jsou pod izraelskou okupací. Činnost ligy se však většinou omezuje na vydávání prohlášení. Jedinou výjimkou byl ekonomický bojkot Izraele v letech 1948 až 1993.

Liga arabských států byla účinná ve vzdělávání, uchovávání dokumentů a rukopisů a vytváření regionální telekomunikační unie.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: