Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice ex-dividendy

Co je to ex-dividenda?

Ex-dividenda popisuje akcie, které se obchodují bez hodnoty další výplaty dividendy. Datum ex-dividendy nebo „ex-date“ je den, kdy se akcie začaly obchodovat, bez hodnoty své příští výplaty dividendy. Datum ex-dividendy u akcie je obvykle jeden pracovní den před rozhodným dnem, což znamená, že investor, který akcie koupí v den ex-dividendy nebo později, nebude mít nárok na vykázání dividendy. Spíše se výplata dividend provádí každému, kdo akcie vlastnil den před datem ex-dividendy...

Shrnutí

  • Ex-dividenda je, když byly specifikovány alokace dividend společnosti.
  • Datum ex-dividendy akcie je den, kdy se akcie začínají obchodovat bez následné hodnoty dividendy.
  • Investoři, kteří si akcie koupili před datem ex-dividendy, mají nárok na další výplatu dividend, zatímco ti, kteří si akcie koupili v den ex-dividendy nebo později, nikoli.
  • Datum ex-dividendy nastává před rekordním datem, protože obchod s akciemi je vypořádán „T + 1“, což znamená, že záznam této transakce není vypořádán jeden pracovní den.

Pochopení ex-dividendy

Akcie se obchodují ex-dividendy v den ex-dividendy a po něm (ex-date). Pokud obchodník nakoupí akcie v den ex-dividendy nebo později, neobdrží další výplatu dividendy. Vzhledem k tomu, že kupující nemají nárok na další výplatu dividendy k datu ex, akcie obvykle poklesnou o částku očekávané dividendy...

Pokud se společnost rozhodne pro výplatu dividendy, stanoví její představenstvo rozhodné datum. Toto je datum, kdy musí být osoba v záznamu společnosti jako akcionář, aby mohla obdržet výplatu dividendy. Jakmile je stanoveno rozhodující datum, je datum ex-dividendy také stanoveno podle pravidel burzy, na které se s akciemi obchoduje. To obvykle znamená, že ex-date je jeden pracovní den před rozhodujícím datem. Například pokud společnost deklarovala dividendu 3. března se rekordním datem v pondělí 11. dubna, bývalým datem by byl pátek 8. dubna, protože to je jeden pracovní den před tímto datem...

Ex-day nastává před rekordním datem z důvodu způsobu vypořádání obchodů s akciemi. Když dojde k obchodu, záznam této transakce se nevypořádá za jeden pracovní den. Toto se nazývá osada „T + 1“. Pokud by tedy akcie vlastnil trader ve čtvrtek 7. dubna, ale akcie prodal v pátek 8. dubna, byl by i nadále rekordním akcionářem v pondělí 11. dubna, protože obchod se plně nevypořádal. Pokud by však trader akcie prodal ve čtvrtek 7. dubna, pak by se obchod vyrovnal v pátek 8. dubna, což je před rekordním datem pondělí 11. dubna, a nový kupující by měl nárok na dividendu.

Investoři musí koupit akcie s výplatou dividend alespoň jeden den před rozhodným datem, protože vypořádání obchodů trvá jeden den. Pokud je vaše investiční strategie zaměřena na výnosy, znalost toho, kdy dojde k datu ex, vám pomůže naplánovat vaše obchodní vstupy. Protože však cena akcií klesá přibližně o stejnou hodnotu dividendy, neměl by nákup akcie těsně před ex-dateem vést k žádným ziskům. Podobně investoři nakupující k datu ex nebo po získání „slevy“ na dividendu, které neobdrží.

Příklad

Například společnost Walmart (WMT) vyplatila dividendu na akcii ve výši ,53 USD 2. ledna 2020. Výplata šla akcionářům, kteří koupili akcie společnosti Walmart před ex-datem 5. prosince 2019. Společnost dividendu dříve deklarovala 19. února , 2020, a rekordní datum bylo stanoveno na 6. prosince 2019..Na hotovostní platbu měli nárok pouze akcionáři, kteří si koupili akcie Walmartu před ex-date.

Další úvahy

Lze očekávat, že akcie v průměru poklesnou o něco menší než částka dividendy. Vzhledem k tomu, že se ceny akcií pohybují každý den, může být obtížné zjistit fluktuaci způsobenou malými dividendami. Účinek větších výplat dividend na akcie lze pozorovat snadněji.

Pokud společnost vydá dividendu na akcii namísto hotovosti (nebo hotovostní dividenda je 25% nebo více z hodnoty akcie), pravidla ex-dividendy se mírně liší. S dividendou z akcií nebo velkou hotovostní dividendou se datum ex-dividendy stanoví první pracovní den po výplatě dividendy...

Klíčová facts související s dividendami

Datum ex-dividendy je obklopeno dalšími důležitými daty v procesu rozdělení dividendy.

  • Datum prohlášení – Datum prohlášení, známé také jako datum oznámení, je datum, kdy představenstvo společnosti oznámí rozdělení dividend. Toto je důležité datum, protože jakákoli změna v očekávané výplatě dividendy může způsobit rychlý růst nebo pokles akcií, když se obchodníci přizpůsobí novým očekáváním. Datum ex-dividendy a rozhodné datum nastanou po datu prohlášení.
  • Datum záznamu – Rozhodným datem je, když se společnost snaží zjistit, kdo jsou akcionáři. Rozhodné datum je jeden pracovní den po ex-day, ale nemělo by to být hlavním faktorem pro rozhodovací proces investora.
  • Datum splatnosti – Datum platby je datum, kdy jsou šeky s dividendami odeslány nebo připsány na účty investorů. Vzhledem k tomu, že datum platby je známé předem, událost by neměla mít žádný dopad na cenu akcie.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: