Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak poznáte bublinu v bydlení?

Co je bublina na bydlení?

Bublina v oblasti bydlení nebo realitní bublina představuje nárůst cen bydlení, který je poháněn poptávkou, spekulacemi a bujarými výdaji až do kolapsu. Bubliny v oblasti bydlení obvykle začínají zvýšením poptávky tváří v tvář omezené nabídce, jejíž doplňování a zvyšování trvá relativně delší dobu. Spekulanti nalévají peníze na trh, což dále zvyšuje poptávku. V určitém okamžiku poptávka klesá nebo stagnuje a současně se zvyšuje nabídka, což vede k prudkému poklesu cen – a bublina praskne.

Porozumění bublině bydlení

Bublina v oblasti bydlení je dočasná událost, ale může trvat roky. Obvykle je to poháněno něčím mimo normu, jako je poptávka, spekulace, vysoká úroveň investic nebo nadměrná likvidita – to vše může způsobit neudržitelnost cen domů. Vede to ke zvýšení poptávky oproti nabídce. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) mohou být bubliny na trhu s bydlením méně časté než bubliny na vlastním kapitálu, ale mají tendenci trvat dvakrát déle...

Bubliny v bydlení nezpůsobují jen velké krachy nemovitostí, ale mají také významný dopad na lidi všech tříd, čtvrtí a celkovou ekonomiku. Mohou lidi přinutit, aby hledali způsoby, jak splácet hypotéky prostřednictvím různých programů, nebo je mohou nechat kopat do důchodových účtů, aby si mohli dovolit žít ve svých domovech. Bubliny v oblasti bydlení byly jedním z hlavních důvodů, proč lidé nakonec přicházejí o své úspory.

Shrnutí

  • Bublina s bydlením je trvalý, ale dočasný stav nadhodnocených cen a nekontrolovatelné spekulace na trzích s bydlením.
  • United states of america zažily v roce 2000 velkou bublinu v oblasti bydlení způsobenou přílivem peněz na trhy s bydlením, uvolněnými úvěrovými podmínkami a vládní politikou na podporu vlastnictví domů.
  • Bublina v oblasti bydlení, stejně jako v jakékoli jiné bublině, je dočasná událost a má potenciál nastat, kdykoli to tržní podmínky dovolí.

Co způsobuje bublinu na bydlení?

Trhy s bydlením nejsou tradičně tak náchylné k tvorbě bublin jako jiné finanční trhy kvůli velkým transakcím a nákladům spojeným s vlastnictvím domu. Rychlý nárůst nabídky úvěrů, který vede ke kombinaci velmi nízkých úrokových sazeb a uvolnění standardů upisování úvěrů, však může dlužníky přivést na trh a poptávku po pohonných hmotách. Zvýšení úrokových sazeb a zpřísnění úvěrových standardů může snížit poptávku a způsobit prasknutí bubliny na trhu s bydlením.

Střední bytová bublina v polovině roku 2000

Neslavná bublina v oblasti bydlení v United states of america v polovině dvacátých allow byla částečně výsledkem další bubliny, této v technologickém sektoru. Souviselo to přímo s finanční krizí z enable 2007–2008 a s jejími příčinami.

Během dotcomové bubliny na konci 90. let měla řada nových technologických společností nabídku společných akcií až za extrémně vysoké ceny v relativně krátkém časovém období. Dokonce i společnosti, které byly jen o málo více než začínající podniky a dosud nevytvořily skutečné výdělky, byly spekulanty pokoušejícími se o rychlý zisk nabízeny až do velké tržní kapitalizace. Do roku 2000 dosáhl index Nasdaq vrcholu, a když praskla technologická bublina, mnoho z těchto dříve rychle létajících akcií se zhroutilo na drasticky nižší cenové hladiny.

Když investoři opustili akciový trh v důsledku prasknutí bubliny dotcom a následného krachu akciového trhu, přesunuli své peníze do nemovitostí. Federální rezervní systém United states zároveň snížil úrokové sazby a udržel je na nízké úrovni, aby bojoval proti mírné recesi, která následovala po technologickém krachu, a aby zmírnil nejistotu po útoku Světového obchodního centra z 11. září 2001...

Tato záplava peněz a úvěrů se setkala s různými vládními politikami, jejichž cílem bylo podpořit vlastnictví domů a řadu inovací na finančních trzích, které zvýšily likviditu aktiv souvisejících s nemovitostmi. Ceny domů stouply a stále více lidí se pustilo do nákupu a prodeje domů.

Během příštích šesti enable vzrostla mánie nad vlastnictvím domů na alarmující úrovně, jak úrokové sazby klesly, a přísné úvěrové požadavky byly téměř opuštěny. Odhaduje se, že 20 procent hypoték v letech 2005 a 2006 směřovalo na lidi, kteří by nebyli schopni se kvalifikovat podle běžných úvěrových požadavků. Tito lidé byli nazváni subprime dlužníci..Více než 75 procent těchto subprime půjček tvořily hypotéky s nastavitelnou sazbou s nízkými počátečními sazbami a plánovaným resetem po dvou až třech letech...

Stejně jako technologická bublina byla bublina na trhu nemovitostí charakterizována počátečním růstem cen bydlení v důsledku fundamentů, ale protože býčí trh s bydlením pokračoval, mnoho investorů začalo kupovat domy jako spekulativní investice.

Vládní podpora širokého vlastnictví domů přiměla banky, aby snížily své sazby a požadavky na půjčky,.což vyvolalo šílenství nákupů domů, které od roku 2000 do roku 2007 zvýšilo střední prodejní cenu domů o 55 procent..Šílenství nakupování domů přitahovalo spekulanty, kteří začali obracet domy za desítky tisíc dolarů na zisky za pouhé dva týdny.

Během stejného období se akciový trh začal oživovat a do roku 2006 se úrokové sazby začaly zvyšovat..Hypotéky s nastavitelnou úrokovou sazbou se začaly znovu nastavovat na vyšší sazby, protože v roce 2007 se objevily známky zpomalení ekonomiky. Jelikož se ceny bydlení pohybovaly na vysokých úrovních, byla riziková prémie příliš vysoká professional investory, kteří poté přestali kupovat domy. Když bylo kupujícím domů zřejmé, že hodnoty domů mohou ve skutečnosti klesnout, ceny nemovitostí začaly klesat, což vyvolalo masivní výprodej cenných papírů zajištěných hypotékami. Ceny bydlení by v letech 2007 až 2009 poklesly o 19 procent,.a hromadné nesplácení hypotéky by v příštích několika letech vedlo k milionům exekucí...

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: