Na dnešním finančním trhu je dobře udržované portfolio zásadní pro úspěch každého investora. Jako individuální investor potřebujete vědět, jak určit alokaci aktiv, která nejlépe odpovídá vašim osobním investičním cílům a toleranci vůči riziku. Jinými slovy, vaše portfolio by mělo splňovat vaše budoucí kapitálové požadavky a dát vám při tom klid. Investoři mohou pomocí systematického přístupu budovat portfolia přizpůsobená investičním strategiím. Zde je několik zásadních kroků k přijetí takového přístupu.
Shrnutí
Zjištění vaší individuální finanční situace a cílů je prvním úkolem při sestavování portfolia. Důležité položky, které je třeba vzít v úvahu, jsou věk a doba, kterou musíte věnovat růstu svých investic, stejně jako výše kapitálu, který chcete investovat, a budoucí potřeby příjmů. Svobodný 22letý absolvent vysoké školy, který právě začíná svou kariéru, potřebuje jinou investiční strategii než 55letý ženatý, který očekává, že v příštím desetiletí pomůže zaplatit vysokoškolské vzdělání dítěte a odejde do důchodu.
Druhým faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je vaše osobnost a tolerance k riziku. Jste ochotni riskovat potenciální ztrátu některých peněz professional možnost vyšších výnosů? Každý by chtěl rok co rok sklízet vysoké výnosy, ale pokud nemůžete v noci spát, když vaše investice krátkodobě poklesnou, je pravděpodobné, že vysoké výnosy z těchto druhů aktiv nestojí za stres.
Vyjasnění vaší současné situace, vašich budoucích potřeb kapitálu a tolerance rizika určí, jak by měly být vaše investice rozděleny mezi různé třídy aktiv. Možnost vyšších výnosů přichází na úkor většího rizika ztrát (princip známý jako kompromis riziko / výnos). Nechcete riziko eliminovat natolik, abyste ho optimalizovali professional svou individuální situaci a životní styl. Například mladý člověk, který nebude muset záviset na svých investicích z hlediska příjmu, si může dovolit podstoupit větší riziko při hledání vysoké návratnosti. Na druhou stranu se osoba blížící se důchodu musí soustředit na ochranu svého majetku a na čerpání příjmů z tohoto majetku daňově efektivním způsobem.
Obecně platí, že čím větší riziko můžete nést, tím agresivnější bude vaše portfolio, přičemž větší část věnujete akciím a méně dluhopisům a jiným cenným papírům s pevným výnosem. Naopak, čím menší riziko můžete převzít, tím konzervativnější bude vaše portfolio. Zde jsou dva příklady, jeden professional konzervativního investora a druhý professional mírně agresivního investora.
Hlavním cílem konzervativního portfolia je chránit jeho hodnotu. Výše uvedená alokace by přinesla aktuální výnosy z dluhopisů a také by poskytla určitý potenciál dlouhodobého růstu kapitálu z investic do vysoce kvalitních akcií.
Jakmile určíte správné rozdělení aktiv, musíte rozdělit kapitál mezi příslušné třídy aktiv. Na základní úrovni to není obtížné: akcie jsou akcie a vazby jsou vazby.
Ale můžete dále rozdělit různé třídy aktiv do podtříd, které mají také různá rizika a potenciální výnosy. Například investor může rozdělit kapitálovou část portfolia mezi různá průmyslová odvětví a společnosti s různou tržní kapitalizací a mezi domácí a zahraniční akcie. Část dluhopisů může být rozdělena mezi krátkodobé a dlouhodobé, vládní dluh versus podnikový dluh atd.
Existuje několik způsobů, jak můžete vybrat aktiva a cenné papíry, abyste splnili svoji strategii alokace aktiv (nezapomeňte analyzovat kvalitu a potenciál každého aktiva, do kterého investujete):
Jakmile máte zavedené portfolio, musíte jej pravidelně analyzovat a vyvažovat, protože změny cenových pohybů mohou způsobit změnu vašich počátečních váh. Chcete-li posoudit skutečnou alokaci aktiv vašeho portfolia, kvantitativně kategorizujte investice a určete poměr jejich hodnot k celku.
Dalšími faktory, které se v průběhu času pravděpodobně změní, jsou vaše aktuální finanční situace, budoucí potřeby a tolerance vůči riziku. Pokud se tyto věci změní, možná budete muset odpovídajícím způsobem upravit své portfolio. Pokud vaše tolerance vůči riziku poklesla, možná budete muset snížit počet držených akcií. Nebo jste možná připraveni podstoupit větší riziko a vaše alokace aktiv vyžaduje, aby malá část vašich aktiv byla držena ve více volatilních akcích s malou kapitalizací.
Chcete-li znovu vyvážit, určete, které z vašich pozic mají nadváhu a podváhu. Řekněme například, že držíte 30% svých současných aktiv v akcích s malou kapitalizací, zatímco vaše alokace aktiv naznačuje, že byste měli mít v této třídě pouze 15% svých aktiv. Vyvažování zahrnuje určení, kolik z této pozice musíte snížit a přidělit jiným třídám.
Jakmile určíte, které cenné papíry potřebujete snížit a o kolik, rozhodněte se, které podvážené cenné papíry koupíte z výnosů z prodeje převažovaných cenných papírů. K výběru cenných papírů použijte přístupy popsané v kroku 2.
Při opětovném vyvážení a úpravě svého portfolia věnujte chvíli pozornost daňovým dopadům prodeje aktiv v tomto konkrétním čase.
Možná se vaše investice do růstových akcií za poslední rok silně zhodnotila, ale pokud byste prodali všechny své kapitálové pozice, abyste vyvážili své portfolio, mohla by vám vzniknout značná daň z kapitálových výnosů. V takovém případě by mohlo být výhodnější jednoduše nepřispívat v budoucnu do této třídy aktiv žádnými novými prostředky a nadále přispívat do jiných tříd aktiv. Tím se v průběhu času sníží váha vašich růstových akcií ve vašem portfoliu, aniž by došlo k dani z kapitálových výnosů.
Zároveň vždy zvažte výhled vašich cenných papírů. Pokud máte podezření, že tytéž akcie s převažujícím růstem jsou zlověstně připraveny k poklesu, možná budete chtít prodávat i přes daňové důsledky. Názory analytiků a zprávy z výzkumu mohou být užitečnými nástroji, které vám pomohou posoudit výhled vašich podniků. A prodej daňových ztrát je strategie, kterou můžete použít ke snížení daňových dopadů.
V průběhu celého procesu výstavby portfolia je důležité pamatovat na to, abyste udrželi svou diverzifikaci nade vše. Nestačí jednoduše vlastnit cenné papíry z každé třídy aktiv musíte také diverzifikovat v každé třídě. Zajistěte, aby byly vaše podíly v rámci dané třídy aktiv rozloženy do řady podtříd a průmyslových odvětví.
Jak jsme již zmínili, investoři mohou dosáhnout vynikající diverzifikace pomocí podílových fondů a ETF. Tyto investiční nástroje umožňují jednotlivým investorům s relativně malým množstvím peněz získat úspory z rozsahu, které mají velcí správci fondů a institucionální investoři.
Pamatovat si údaje