Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co způsobuje významný posun na akciovém trhu?

Existuje téměř nekonečné množství faktorů, které mohou způsobit, že se akciový trh významně pohne jedním nebo druhým směrem, včetně ekonomických údajů, geopolitických událostí a nálady na trhu.

Sentiment trhu

Například krach technologických akcií na počátku dvacátých enable byl výsledkem bubliny u akcií dot.com, protože investoři měli z trhu euforii a spekulovali iracionálně. Pokud investoři nadměrně využijí své investice, existuje značné riziko, že by mohlo dojít k sestupné spirále, pokud se trh pohne nežádoucím směrem. Investoři mohou být nuceni prodávat akcie, což snižuje ceny.

Všechny pohyby na burze mají jednu společnou věc. Katalyzátorem je změna nabídky a poptávky po akciích.

Ekonomické faktory

Rostoucí úrokové sazby mohou vyvíjet tlak na pokles důvěryhodnosti v oblasti nemovitostí (REIT) a zpomalit trh s bydlením. Vyšší úrokové sazby znamenají vyšší výpůjční náklady, které zpomalují nákupní aktivitu a způsobují pokles cen akcií. Změny v daňových předpisech, jako je nedávný zákon o snížení daní a pracovních míst přijatý v roce 2017, mohou mít pozitivní nebo negativní dopad na pohyby akcií. Očekává se, že snížení daní v roce 2017 zvýší ceny akcií, protože investoři a korporace mají více zdrojů na utrácení akcií. Zvyšování daní na druhé straně znamená, že investoři mají méně peněz na to, aby investovali na akciový trh, což má negativní dopad na ceny.

V každé z těchto situací existuje konstanta. Aby nastal jakýkoli pohyb na akciovém trhu, ať už nahoru nebo dolů, musí dojít k významné změně nabídky a poptávky.

Dopad nabídky a poptávky

Jednoduše řečeno, nabídka je počet akcií, které lidé chtějí prodat, a poptávka je počet akcií, které lidé chtějí koupit. Pokud existuje rozdíl mezi těmito dvěma skupinami, ceny na trhu se pohybují čím větší je rozdíl mezi poptávkou a nabídkou, tím významnější bude tento krok. Předpokládejme například, že se jednotlivá společnost obchoduje s 15% z kladných příjmů. Důvodem vyšší ceny akcií je nárůst počtu lidí, kteří chtějí tuto akcii koupit.

Tento rozdíl mezi nabídkou a poptávkou akcií způsobí růst ceny akcií, dokud nebude dosaženo rovnováhy. Pamatujte, že v tomto případě více lidí hledá akcie koupit, než je prodat. Výsledkem je, že kupující musí nabídnout vyšší cenu akcií, aby nalákali prodejce, aby se s nimi rozloučili. Stejný scénář nastává, když se celkový trh pohne: na akciovém trhu je více kupujících / prodávajících společností než prodejců / kupujících, kteří posílají ceny společností nahoru / dolů spolu s celkovým trhem. Samotný akciový trh je koneckonců jen souborem jednotlivých společností.

Příklad vlivu nabídky a poptávky

17. září 2001 se Dow Jones Industrial Average (DJIA) obchodoval dolů o 7,1%, což byla jedna z největších jednodenních ztrát, jaké kdy index utrpěl. Obrovský pohyb trhu byl reakcí na teroristické útoky proti United states, ke kterým došlo o týden dříve. Obchod DJIA obchodoval dolů kvůli zvýšené nejistotě ohledně budoucnosti, včetně možnosti dalších teroristických útoků nebo dokonce války. Tato nejistota způsobila, že se více lidí dostalo z akciového trhu než na něj, a ceny akcií klesly v reakci na výrazný pokles poptávky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: