Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co ovlivňuje cenu zlata?

Dnes je zlato vyhledávané nejen pro investiční účely a výrobu šperků, ale také se používá při výrobě určitých elektronických a lékařských přístrojů. Zlato (k srpnu 2020) bylo nad 2 000 USD za unci a výrazně vzrostlo z úrovní pod 100 USD, které byly vidět před 50 lety..Jaké faktory zvyšují cenu tohoto drahého kovu v průběhu času?

Shrnutí

  • Investoři byli dlouho zamilovaní do zlata a cena kovu se za posledních 50 enable podstatně zvýšila.
  • Jako většina komodit je nabídka a poptávka neuvěřitelně důležitá, ale zlato si také zachovává další hodnotu.
  • Vládní trezory a centrální banky tvoří jeden důležitý zdroj poptávky po tomto kovu.
  • Investiční poptávka, zejména z velkých ETF, je dalším faktorem, který stojí za cenou zlata.
  • Zlato se někdy pohybuje naproti americkému dolaru, protože kov je denominován v dolarech, což z něj činí zajištění proti inflaci.
  • Zásoby zlata jsou primárně taženy těžební produkcí, která se od roku 2016 ustálila.

Jak se určují ceny zlata

Rezervy centrální banky

Centrální banky drží papírové měny a zlato v rezervě. Když centrální banky diverzifikují své peněžní rezervy – od papírových měn, které nashromáždily, do zlata – cena zlata obvykle stoupá. Mnoho světových zemí má rezervy, které jsou složeny převážně ze zlata...

Bloomberg ve skutečnosti uvádí, že globální centrální banky nakupují nejvíce zlata od doby, kdy United states of america opustily zlatý regular v roce 1971. Největším kupujícím je Rusko, následuje Turecko a Kazachstán. Podle agentury Bloomberg vlády v roce 2018 koupily celkem 651 tun zlata...

Hodnota amerického dolaru

Cena zlata obecně nepřímo souvisí s hodnotou amerického dolaru, protože kov je denominován v dolarech..Pokud jsou všechny ostatní stejné, silnější americký dolar má tendenci udržovat cenu zlata nižší a lépe kontrolovanou, zatímco slabší americký dolar pravděpodobně zvýší cenu zlata prostřednictvím rostoucí poptávky (protože je možné koupit více zlata, když je dolar slabší).

Výsledkem je, že zlato je často považováno za zajištění proti inflaci. Inflace je, když ceny rostou, a stejně tak ceny rostou, jak klesá hodnota dolaru. Jak roste inflace, roste také cena zlata.

Celosvětová klenotnictví a průmyslová poptávka

.Podle Světové rady pro zlato v roce 2019 představovaly šperky přibližně polovinu poptávky po zlatě, což bylo celkem více než 4400 tun..Indie, Čína a Spojené státy jsou z hlediska objemu velkými spotřebiteli zlata professional šperky. Dalších 7,5% poptávky se připisuje technologiím a průmyslovému využití zlata, kde se zlato používá při výrobě zdravotnických prostředků, jako jsou stenty, a přesné elektroniky, jako jsou jednotky GPS..Ceny zlata proto mohou být ovlivněny základní teorií nabídky a poptávky s rostoucí poptávkou po spotřebním zboží, jako jsou šperky a elektronika, mohou stoupat náklady na zlato.

Ochrana bohatství

V dobách ekonomické nejistoty, jak je vidět v dobách ekonomické recese, se více lidí obrací k investování do zlata kvůli jeho trvalé hodnotě. Zlato je často považováno za „bezpečné útočiště“ professional investory v bouřlivých dobách. Když očekávané nebo skutečné výnosy z dluhopisů, akcií a nemovitostí klesnou, může se zájem o investování do zlata zvýšit, což zvýší jeho cenu. Zlato lze použít jako zajištění k ochraně před ekonomickými událostmi, jako je devalvace měny nebo inflace. Kromě toho se na zlato pohlíží také jako na ochranu během období politické nestability.

Investiční poptávka

Zlato také vidí poptávku od fondů obchodovaných na burze, které drží kov a vydávají akcie, které mohou investoři nakupovat a prodávat. SPDR Gold Trust (GLD) je největší a v březnu 2020 držel více než 1040 tun zlata..Celkový nákup zlata z různých investičních nástrojů v roce 2019 podle Světové rady professional zlato činil 1 271,7 tun,.což představuje více než 29% z celkové poptávky po zlatě.

Zatímco některé ETF představují vlastnictví skutečného kovu, jiné drží akcie těžebních společností spíše než skutečné zlato.

Produkce zlata

Mezi hlavní hráče v celosvětové těžbě zlata patří Čína, Jihoafrická republika, Spojené státy, Austrálie, Rusko a Peru. Světová produkce zlata ovlivňuje cenu zlata, což je další příklad nabídky uspokojující poptávku. Produkce zlatých dolů byla v roce 2018 zhruba 3260 tun,.až z 2 500 v roce 2010...

Navzdory nárůstu v průběhu deseti let se však těžba zlata od roku 2016 významně nezměnila..Jedním z důvodů je, že „snadné zlato“ již bylo vytěženo horníci nyní musí hlouběji kopat, aby získali přístup ke kvalitním zásobám zlata. Skutečnost, že přístup k zlatu je náročnější, přináší další problémy: těžaři jsou vystaveni dalším rizikům a dopad na životní prostředí je zvýšen. Stručně řečeno, získat méně zlata stojí víc. To zvyšuje náklady na produkci zlatých dolů a někdy vede k vyšším cenám zlata...

Sečteno a podtrženo

.Dlouho jsme byli a pravděpodobně budeme i nadále zamilovaní do zlata. Cena drahých kovů dnes pomáhá poptávka po zlatě, množství zlata v rezervách centrální banky, hodnota amerického dolaru a touha držet zlato jako zajištění proti inflaci a devalvaci měny.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: