Akcionářská přidaná hodnota (SVA) je výkonnostní metrika, která je výsledkem odečtení kapitálových nákladů společnosti od jejího čistého provozního zisku po zdanění. Někteří hodnotoví investoři používají SVA jako nástroj k posouzení ziskovosti a účinnosti správy společnosti. Tento způsob myšlení probíhá v souladu s hodnotovým řízením, které předpokládá, že nejdůležitějším hlediskem společnosti by měla být maximalizace ekonomické hodnoty pro její akcionáře.
Popularita společnosti SVA dosáhla vrcholu v 80. letech, když se korporátní manažeři a správní rady podrobili důkladné kontrole zaměřené spíše na osobní nebo firemní zisky než na akcionáře. Investiční komunita již SVA nedrží v tak vysoké úctě.
Hodnotoví investoři, kteří se zaměřují na SVA, se více zajímají o vytváření krátkodobých výnosů nad průměrem trhu než o dlouhodobější výnosy. Tento kompromis je implicitní v modelu SVA, který trestá společnosti za vznik kapitálových nákladů ve snaze rozšířit obchodní operace. Kritici namítají, že tito hodnotní investoři vedou společnosti spíše k krátkozrakým rozhodnutím, než aby se soustředili na uspokojování svých zákazníků.
V jistém smyslu investoři, kteří se zaměřují na SVA, často hledají přidanou hodnotu v hotovosti (CVA). Společnosti, které generují velké množství hotovosti prostřednictvím svých operací, mohou vyplácet vyšší dividendy nebo vykazovat vyšší krátkodobé zisky. Jedná se však pouze o bezprostřední efekt skutečné produktivity nebo vytváření bohatství. Skutečné investice často vyžadují intenzivní kapitálové výdaje a krátkodobé ztráty.
Akcionáři vždy chtějí, aby jejich korporace maximalizovaly výnosy, vyplácely dividendy a vykazovaly zisky. Hodnotoví investoři mohou riskovat, že se stanou krátkozrakými, když se zaměří pouze na SVA a nezohlední dlouhodobé důsledky příliš malého reinvestování.
Pamatovat si údaje