Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co je akciová burza?

Co je burza?

Burza je tržiště, kde se obchoduje s cennými papíry, komoditami, deriváty a jinými finančními nástroji. Hlavní funkcí burzy je zajistit spravedlivé a řádné obchodování a účinné šíření informací o cenách professional jakékoli obchodování s cennými papíry na této burze. Burzy dávají společnostem, vládám a dalším skupinám platformu, z níž mohou prodávat cenné papíry investiční veřejnosti.

Shrnutí

  • Burzy jsou tržiště pro obchodování s cennými papíry, komoditami, deriváty a dalšími finančními nástroji.
  • Společnosti mohou k získání kapitálu použít burzu.
  • Aby mohla být společnost kótována na newyorské burze cenných papírů, musí mít kapitál akcionáře alespoň 4 miliony dolarů.
  • Více než 80% obchodování na newyorské burze probíhá elektronicky.
  • Newyorská burza existuje od roku 1792.

Vysvětlení výměn

Burzou může být fyzické místo, kde se obchodníci setkávají za účelem podnikání, nebo elektronická platforma. Mohou být také označovány jako výměna akcií nebo „burza, “ v závislosti na zeměpisné poloze. Burzy se nacházejí ve většině zemí světa. Mezi nejvýznamnější burzy patří Newyorská burza cenných papírů (NYSE), Nasdaq, Londýnská burza cenných papírů (LSE) a Tokijská burza cenných papírů (TSE).

Elektronické výměny

V posledním desetiletí přešlo obchodování na plně elektronické burzy. Sofistikované algoritmické párování cen může zajistit spravedlivé obchodování, aniž by bylo nutné, aby všichni členové byli fyzicky přítomni v centralizovaném obchodním systému.

Tento technologický úspěch byl zvláště cenný během pandemie COVID-19, protože umožňoval provoz NYSE a všech dalších hlavních výměn pracovníkům, kteří po určitou dobu pracovali výhradně z domova. Každodenní operace se obvykle provádějí prostřednictvím více výměnných sítí. Ačkoli některé objednávky mohou být zpracovány na fyzickém místě, jako je NYSE, velká většina obchodů je dokončena elektronickými prostředky bez ohledu na fyzické umístění. Tento proces vedl k podstatnému nárůstu vysokofrekvenčních obchodních programů a používání složitých algoritmů obchodníky na burzách.

Požadavky na výpis

Každá burza má specifické požadavky na kótování professional každou společnost nebo skupinu, která chce nabízet cenné papíry k obchodování. Některé burzy jsou přísnější než jiné, ale základní požadavky na burzy zahrnují pravidelné finanční zprávy, auditované výdělky a minimální kapitálové požadavky. Například NYSE má klíčový požadavek na kótování, který stanoví, že společnost musí mít minimálně 4 miliony USD na vlastním kapitálu (SE).

Burzy poskytují přístup ke kapitálu

Burza cenných papírů se používá k získávání kapitálu professional společnosti usilující o růst a rozšiřování svých operací. První prodej akcií soukromou společností veřejnosti se označuje jako počáteční veřejná nabídka (IPO). Společnosti kotované na burze mají obvykle vylepšený profil. Větší viditelnost může přilákat nové zákazníky, talentované zaměstnance a dodavatele, kteří touží po podnikání s předním průmyslovým lídrem.

Soukromé společnosti se při investování často spoléhají na investory rizikového kapitálu, což obvykle vede ke ztrátě provozní kontroly. Například společnost poskytující financování počátečního kapitálu může požadovat, aby zástupce finanční společnosti zastával prominentní místo v představenstvu. Alternativně mají společnosti kótované na burze větší kontrolu a samostatnost, protože investoři, kteří kupují akcie, mají omezená práva.

Příklad výměny v reálném světě

Newyorská burza je možná nejznámější z burz v United states. Nachází se na Wall Street na Manhattanu v New Yorku a svého prvního obchodu se dočkala v roce 1792. Na podlaze NYSE jsou transakce s akciemi prováděny v průběžné aukci. formátujte od pondělí do pátku od 9:30 do 16:00

Historicky by makléři zaměstnaní členy NYSE usnadňovali obchodování dražbou akcií. Proces se začal automatizovat v 90. letech a do roku 2007 byly téměř všechny akcie k dispozici prostřednictvím elektronického trhu. Jedinou výjimkou je několik akcií s velmi vysokými cenami.

Do roku 2005 mohli přímo na burze obchodovat pouze vlastníci míst na burze. Tato sedadla jsou nyní pronajata na dobu jednoho roku.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: