Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

6 věcí, které jsme se naučili z výročního dopisu Jeffa Bezose

Před dvaceti lety generální ředitel společnosti Amazon.com Inc. (AMZN) Jeff Bezos napsal svůj první dopis akcionářům jako veřejná společnost. V té době startup v Seattlu většinou prodával knihy on line a budoval svou infrastrukturu. Bezos to nazval „Den 1“. Byl to 1. den professional world-wide-web a 1. den pro Amazon. Bezos zdůraznil, že společnost byla zaměřena na dlouhodobé a neúnavně zaměřena na své zákazníky. Nenechal by se odradit od svého poslání tlakem veřejné společnosti. Tržby v roce 1997 činily 147 milionů USD, což je nárůst o 838% oproti roku 1996. V roce 2017 dosáhly tržby Amazonu 177 miliard USD. Společnost je jednou z nejcennějších na světě, pokud jde o tržní kapitalizaci, a Bezos je nejbohatší člověk na planetě. Jeho dopis professional akcionáře z roku 2018 však zobrazuje mnoho stejných ambiciózních, přesto skromných prohlášení o poslání a zaměřuje se na spokojenost zákazníků jako před dvěma desetiletími. Společnost se však nachází ve zcela jiném vesmíru, pokud jde o její dosah, trhy, zákaznickou základnu, infrastrukturu, dopad a provoz.

I když to není úplný seznam, zde je šest věcí, které jsme se naučili z výroční dopisu společnosti Bezos akcionářům:

  • Amazon Key má po celém světě více než 100 milionů členů. Platí 99 $ ročně. Vypočítat.
  • V roce 2017, poprvé v historii společnosti, více než polovina jednotek prodaných na Amazon Marketplace pocházela od prodejců třetích stran. Na platformě začalo prodávat více než 300 000 malých podniků v Usa.
  • Společnost Amazon Key Online video získala televizní práva na „The Lord of the Rings“ professional vícesezónní produkci a práva na „Cortes“, televizní minisérii od výkonného producenta Stevena Speilberga v hlavní roli s Javierem Bardemem.
  • Amazon.in je podle comScore a SimilarWeb nejrychleji rostoucím tržištěm v Indii a nejnavštěvovanějším webem pro počítače i mobilní zařízení. Mobilní nákupní aplikace byla také nejstahovanější v Indii vůbec.
  • Amazon zaměstnává 560 000 lidí po celém světě. V roce 2017 najal 130 000 lidí, kromě zaměstnanců přidaných prostřednictvím akvizic.
  • Jeff Bezos nemůže dělat stojku.

Zatímco poslední nota je trochu hloupá, Bezos ve svém výročním dopise odkazuje na příběh o kamarádce, která se zoufale snažila naučit se, jak ji udělat, a byla frustrovaná, když ji nemohla zvládnout během několika týdnů. Najala si trenéra, aby jí pomohl, ale trenér řekl, že trvá nejméně šest měsíců, než se naučí, jak dělat stojací stojku, ale většina lidí je frustrována a skončí, za předpokladu, že by to měli zvládnout za pár týdnů. Jak píše Bezos: „… Nereálné přesvědčení o rozsahu – často skryté a nediskutované – zabíjejí vysoké standardy. Chcete-li dosáhnout vysokých standardů sami nebo jako součást týmu, musíte si vytvořit a proaktivně sdělit realistické přesvědčení o tom, jak těžké něco bude být…”

Mnoho lidí pochybovalo o Bezosovi a jeho ambiciózních cílech, když před více než dvaceti lety zveřejnil svoji commence-upovou veřejnost v Seattlu. On, z hlasitého troubení, se nyní směje, přestože je stále „den 1.“

Caleb Silver – šéfredaktor

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web