Průvodce » Obchodování » Fixní výnosy » Výpočet hodnoty základních bodů v aplikaci Excel

Výpočet hodnoty základních bodů v aplikaci Excel

Na trhu s pevným výnosem se nejmenší přírůstek pohybu každého finančního nástroje nazývá tick. Každá variace nemůže být nižší než klíště a určuje se podle hodnoty obchodovaného nástroje. Nejběžnějším typem nástrojů s pevným výnosem jsou vládní a podnikové dluhopisy. V tomto článku přezkoumáme, jak se bazické physique používají k odrážení změn úrokových sazeb u investic s pevným výnosem a jak vypočítat dolarovou hodnotu bazického bodu pomocí aplikace Excel.

Shrnutí

  • Ve financích je bazický bod měrnou jednotkou, která odráží procentuální změnu hodnoty nebo úrokové sazby finančního nástroje.
  • Základní bod se rovná jedné setině 1% nebo ,01%.
  • Centrální banky zodpovídají za měnovou politiku státu a jsou odpovědné za stanovení úrokových sazeb.
  • I když je běžné, že centrální banky mění úrokové sazby o 25 až 50 bazických bodů, změna o 100 a více bodů může signalizovat pokus o nápravu zhoršující se ekonomiky.
  • Sazba federálních fondů – jedna z nejdůležitějších úrokových sazeb v americké ekonomice – ovlivňuje sazby všeho od půjček na bydlení a auto až po úrokové sazby účtované na kreditní kartě.

Co jsou základní human body?

Professional tržní sazbu je minimální jednotkou bazický bod (BPS). Pokud sazba poklesne z 2% na 2,1%, sazba se zvýší o 10 bazických bodů. Základní bod odpovídá jedné setině 1% nebo ,01%.

Tento termín se často používá v sektoru měnověpolitických sazeb, kde se nemluví o procentní variaci, ale o bazických bodech. Nárůst úrokové sazby z 1,3% na 1,35% se tedy nezvyšuje o 3,84%, ale o pět bazických bodů. Je běžné slyšet komentátory médií, že takové zvýšení odpovídá zvýšení o ,05%. To však není tento případ nárůst je ve skutečnosti pět základních bodů nahoru na 3,84%.

Základní physique a úrokové sazby

Úrokové sazby se často mění z 25 na 50 bazických bodů. Ale i zvýšení úrokové sazby o několik bazických bodů může vést k celkovému zvýšení všech úrovní, ať už na úvěrových trzích nebo na trzích nemovitostí. Největší pohyby na trhu, jako jsou pohyby mezi 100 a 200 bazickými body, jsou vzácné a často signalizují impuls k zásadní změně měnové politiky země nebo k nápravě zhoršujícího se ekonomického prostředí.

Například centrální banka může změnou svých sazeb výrazně ovlivnit ekonomiku země. Rostoucí úrokové sazby tedy mohou nejen zpomalit růst, ale také inflaci. Naopak prudký pokles úrokových sazeb povede k rozmachu ekonomiky, protože získávání peněz je levnější.

Základní human body, úrokové sazby a výpůjčky

Úrokové sazby půjček pro jednotlivce úzce sledují úrokové sazby bankovních úvěrů, které zase odrážejí sazby stanovené centrálními bankami. Banky si často navzájem půjčují peníze, které půjčují klientům. Mezibankovní sazba je úroková sazba účtovaná za krátkodobé půjčky poskytnuté mezi institucemi.

Tyto krátkodobé půjčky jsou na jeden týden nebo méně. Některé, vyrobené ke splnění povinných minimálních rezerv, jsou pouze na jeden den – doslova přes noc – a tyto půjčky jsou poskytovány za sazbu známou jako jednodenní sazba nebo (v Usa) sazba federálních fondů...

Sazba zajištěných fondů, jak je hovorově známá, je jednou z nejdůležitějších úrokových sazeb v americké ekonomice. Věřitelé z toho odvozují svou hlavní úrokovou sazbu, sazbu, kterou účtují svým nejuznávanějším dlužníkům. ..

Podmínky professional jiné spotřebitelské půjčky nebo investiční nástroje, jako je depozitní certifikát (CD), jsou pak založeny na této základní sazbě. Pravděpodobně jste již viděli úrokovou sazbu inzerovanou jako „prime moreover 3%!“ nebo „dva overall body nad prvočíslem!“ Sazba zajištěných fondů tedy nakonec ovlivňuje krátkodobé úrokové sazby pro vše od půjček na bydlení a car až po roční procentní sazby (RPSN) professional kreditní karty. Odrážejí to i dlouhodobější sazby, i když nepřímo.

Výpočet dolarové hodnoty základního bodu

Výpočet dolarové hodnoty bazických bodů je v aplikaci Excel přímým postupem. Například řekněme, že máme roční půjčku ve výši 1 000 000 USD. Pojďme vypočítat hodnotu změny 1,5 bazického bodu na roční, čtvrtletní nebo měsíční bázi. Jednoduše bychom poměrnou hodnotu změny základu rozdělili na čtyři, pokud na čtvrtletní období, a na 12 na měsíční časové rozpětí.

Hodnotu finančního nástroje, kterou chceme vypočítat, vynásobíme změnou bazických bodů. Zde vynásobíme C9 C11 a vydělíme 10 000. 10 000 odpovídá ,01 1%. ,01 * ,01 = ,0001. “VLOOKUP” se stará o poměrné rozdělení čtvrtletně nebo měsíčně.

Zde vidíme, že hodnota 1,5 bazického bodu na 1 000 000 USD poměrně k měsíční bázi odpovídá 12,50 USD.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování