Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Výhody a nevýhody fondů cílového data

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Investování do ETF  > Základy ETF investování  > Výhody a nevýhody fondů cílového data

Výhody a nevýhody fondů cílového data

Fondy s cílovým datem jsou populární volbou mezi investory pro penzijní spoření, ale jako každá investice mají klady a zápory, které je třeba vzít v úvahu.

Fondy cílového data: Přehled

Cílové penzijní fondy jsou navrženy tak, aby byly jediným investičním prostředkem, který investor používá k ukládání na důchod. Koncept, který se také označuje jako fondy životního cyklu nebo fondy založené na věku, je jednoduchý: Vyberte si fond, vložte do něj co nejvíce, pak na něj zapomeňte, dokud nedosáhnete důchodového věku.

Samozřejmě, nic nikdy není tak jednoduché, jak se zdá. I když jednoduchost je jednou z výhod těchto fondů, investoři musí i nadále zůstat na vrcholu poplatků, alokace aktiv a potenciálních rizik.

Shrnutí

  • Prostředky s cílovým datem poskytují jednoduchý způsob, jak ušetřit na odchod do důchodu.
  • Nabízejí expozici na různých trzích, aktivní a pasivní správu a výběr alokace aktiv.
  • I přes svou jednoduchost musí investoři, kteří používají fondy cílového data, zůstat na vrcholu alokace aktiv, poplatků a investičního rizika.

Výhody fondů cílového data

Existují dva typy fondů cílového data, ze kterých si můžete vybrat: cílové datum a cílové riziko.

Jednoduchost volby

Fond s cílovým datem funguje podle vzorce pro alokaci aktiv, který předpokládá, že v určitém roce odejdete do důchodu, a upravuje svůj model alokace aktiv, jak se blíží tomuto roku. Cílový rok je uveden v názvu fondu. Například pokud plánujete odejít do důchodu v roce 2045 nebo v jeho blízkosti, vybrali byste si fond s názvem 2045.

U fondů s cílovým rizikem máte obecně na výběr ze tří skupin. Každá skupina je založena na vaší toleranci vůči riziku, ať už jste konzervativní, agresivní nebo středně riskantní. Pokud se později rozhodnete, že se vaše tolerance k riziku musí nebo musí změnit, jak se blížíte odchodu do důchodu, máte možnost přepnout na jinou úroveň rizika.

Kdo vlastně těží z fondů cílového data?

Něco pro každého

Cílové penzijní fondy nabízejí něco pro každého. Můžete najít fondy, které obsahují aktivní správu, pasivní správu, expozici na různých trzích a výběr možností alokace aktiv. Investoři, kteří jsou spokojení s určováním procenta svého odchodu do důchodu a poté na to 30 let zapomínají, mohou být zcela spokojeni s cílovými penzijními fondy. Kromě toho mohou investoři, kterým nevadí provést malý průzkum, v cílové sestavě fondů najít přesný fond, který hledají.

Jen proto, že fond říká, že rok 2045 je na etiketě, neznamená, že zuřící býčí trh začne a skončí právě včas, aby byl fond na vrcholu své hry – ani to neznamená, že v roce 2044 nebude zasažen těžký medvědí trh a zdecimovat podíl fondu.

Nevýhody fondů cílového data

Existuje několik nevýhod, které musí investoři vzít v úvahu, včetně:

Ne všechny fondy jsou vytvořeny stejně

První výzvou fondů s cílovým datem je, že všechny fondy nejsou vytvářeny stejně. Tento bod ukazuje ukázka přibližných podílů (k 31. srpnu 2020) s cílovým datem 2045.

Fond Podíl na vlastním kapitálu Podíl s pevným příjmem Přidělení vlastního kapitálu Přidělení fixního příjmu
Věrnost svoboda® 2045 92,9% 7,1% 51,78% amerických akcií 6,0% dluhopisy
41,16% mezinárodní akcie 1,1% Krátkodobý dluh a čistá ostatní aktiva
T. Rowe Price Retirement 2045 Fund 93,1% 7,0% 62,9% amerických akcií 2,3% mezinárodní a vysoce výnosné dluhopisy
30,2% mezinárodní akcie 3,0% dluhopisy investičního stupně
1,7% rezervy
Vanguard Target Retirement 2045 91% 9,0% 55,3% celkový index akciového trhu 6,0% index celkového trhu dluhopisů II
35,7% celkový mezinárodní akciový index 3,0% celkový mezinárodní index dluhopisů

I když každý z těchto fondů tvrdí, že je dobrou volbou pro investory, kteří chtějí odejít do důchodu v roce 2045, obsah fondů je jiný. Pamatujte, že tento podíl se může postupem času ještě více lišit. Tato odchylka může být zvlášť důležitá pro důchodce. Jeden důchodce může mít po ruce dostatek peněz na to, aby přísně investoval do dluhopisů a jiných cenných papírů s pevným výnosem. Další, vyžadující růst i příjem, může potřebovat kapitálovou složku, aby udržovala portfolio na správné cestě. Je nepravděpodobné, že by fond, který odpovídá potřebám jednoho z těchto investorů, uspokojil potřeby druhého.

Kromě držby se fondy liší také z hlediska investičního stylu. Například v závislosti na tom, co hledáte, můžete najít fond, který je zcela tvořen indexovými fondy. Na základě algoritmů bude mít takový fond pravděpodobně nižší poplatky (viz níže). Ale investoři, kteří dávají přednost aktivnímu řízení, přičemž skutečné lidské bytosti sledují tržní trendy a rozhodují, by museli nakupovat jinde. Nalezení fondu se správným datem je jen začátek rozhodovacího procesu.

Výdaje se mohou sčítat

Fondy se také liší z hlediska výdajů. Jelikož každý z nich je fondem fondů, portfolio, které kupujete, se skládá z několika podkladových vzájemných fondů, z nichž každý má poměr nákladů. V závislosti na tom, jak rodina fondů vypočítává poplatky, se tyto výdaje mohou rychle sčítat. Například jedna fondová společnost může účtovat 0,21% spravovaných aktiv, zatímco jiná může účtovat dvakrát nebo dokonce třikrát tuto částku. Při výběru těchto fondů proto musí být zohledněny výdaje.

Podkladové fondy nabízené stejnou společností

Kromě nákladů je další úvahou to, že každý z podkladových fondů v cílovém portfoliu nabízí stejná fondová společnost. Každý cílový fond v sestavě Vanguard nemá v portfoliu nic jiného než jiné fondy Vanguard. Totéž platí pro fondy Fidelity a T. Rowe. V době, kdy je zaznamenáno více než několik podnikových skandálů, důvěřujete všem svým aktivům do jedné rodiny fondů.

Zvláštní úvahy

Výběr fondu je jedna věc, ale správná implementace vaší strategie spoření je úplně jiná.

Dopad dalších investic

Investoři, kteří mají svá aktiva v cílovém penzijním fondu, si musí být vědomi toho, jak by jiné investice do důchodu mohly zkrátit jejich alokaci aktiv. Například pokud má cílový fond 80% akcií a 20% alokační aktiva dluhopisů, ale investor koupí depozitní certifikát s 10% svých aktiv v důchodu, efektivně to snižuje alokaci akcií celkového portfolia investora a zvyšuje alokace dluhopisů.

Přidělení aktiv před odchodem do důchodu

I investoři, kteří používají fondy jako svůj jediný investiční nástroj pro odchod do důchodu, musí věnovat pozornost celkové alokaci aktiv, protože tato alokace se mění s blížícím se cílovým datem. Obecně jsou fondy navrženy tak, aby se přesunuly do konzervativnější pozice financování, aby se zachovala aktiva, jak se investor blíží cílovému datu. Pokud se odchod do důchodu rychle blíží, ale zůstatek na účtu investora nestačí k uspokojení jejich důchodových potřeb, tato změna alokace ponechá investorovi fond, který nemusí mít žádnou naději na poskytnutí typu výnosů potřebných k udržení těchto penzijních plánů v platnosti dráha.

Investice po odchodu do důchodu

Podobné obavy se objevují, jakmile je dosaženo důchodového věku. Zatímco mnoho investorů považuje tyto fondy za navržené tak, aby umožňovaly odchod do důchodu k určitému datu nebo kolem něj, aktiva mohou zůstat ve fondu po odchodu do důchodu. I zde může velikost hnízdního vejce naznačovat, že konzervativní strategie nestačí k tomu, aby byly účty zaplaceny a světla zapnutá.

V neposlední řadě není dosažení důchodu ve zvolený den pouze funkcí výběru fondu a vložení všech vašich peněz do tohoto fondu, jde také o vložení správné částky peněz do tohoto fondu. Bez ohledu na zvolené datum nedostatečně financované hnízdové vejce jednoduše nepodporuje finančně zabezpečený odchod do důchodu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: