Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Vše o italské hospodářské krizi roku 2018

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Mezinárodní finanční trhy  > Vše o italské hospodářské krizi roku 2018

Vše o italské hospodářské krizi roku 2018

Třetí největší země eurozóny se ponořila do hluboké politické a hospodářské krize, která se stala obavou jak professional Evropskou unii (EU), tak professional globální trhy. Na konci září 2018 oznámila vládní koalice složená z Hnutí pěti hvězd a Lega Nord svůj rozpočet na rok 2019, který zvyšuje schodkové výdaje na 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Tento krok rozrušil italské partnery v eurozóně, kteří na Itálii tlačili, aby snížila svůj dluh. Tento článek pojednává o tom, o jaké politické a ekonomické problémy v Itálii jde, a proč na světové ekonomice tolik záleží.

Jeho politika to bolí

Stručně řečeno, problémy v Itálii způsobil politický chaos a nevytvoření stabilní koaliční vlády. Navzdory několika týdnům dlouhotrvajících diskusí a vyjednávání se dohoda mezi euroskeptickou populistickou skupinou a zákonodárci proevropského usazování nepodařilo uskutečnit, což zemi zanechalo hlubokou politickou a hospodářskou krizi.

Itálie byla bez řádné vlády, protože výsledky průzkumů v březnu vyústily v zavěšené shromáždění. Populistické hnutí pěti hvězd (M5S) se ukázalo jako největší strana pokoušeli se připojit ke krajně pravicové skupině Lega Nord a sestavit koaliční vládu. Zatímco se obě skupiny dohodly, že jejich kandidátem na předsedu vlády bude profesor práva Giuseppe Conté, jeho víkendová rezignace způsobila rozruch. Tento vývoj byl přičítán odmítnutí prezidenta Sergia Mattarelly přijmout euroskeptického kandidáta Paola Savonu jako ministra hospodářství. Savona byla v minulosti odpůrcem jednotné měny a označovala ji za „německou klec“ a také se zasazovala o alternativu „členství v EU“ k „plánu B“.

Shrnutí

  • Třetí největší země eurozóny se ponořila do hluboké politické a hospodářské krize, která se stala obavou jak professional Evropskou unii (EU), tak pro globální trhy.
  • Stručně řečeno, problémy v Itálii způsobil politický chaos a nevytvoření stabilní koaliční vlády.
  • Itálie je po mnoho allow problematickým státem.
  • Itálie se řadí mezi země s nejvýznamnějším dluhem – kolem 2,3 bilionu eur – a od roku 2012 čelí dvouciferné míře nezaměstnanosti.

Podle zákona má italský prezident pravomoc blokovat jednotlivá jmenování do kabinetu. Protože M5S a Lega Nord odmítly nabídnout ministrovi financí jinou volbu, koalice šla na los. Prezident Mattarella místo toho jmenoval bývalého úředníka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Carla Cottarelliho prozatímním předsedou vlády a připravil půdu professional další kolo voleb. Cottarelli je nyní odpovědný za plánování nových voleb a také za zavedení nového rozpočtu. Cottarelli má však pověst významného snižování veřejných výdajů, což mu vyneslo titul „Pan Nůžky“.

Toto rozhodnutí prezidenta bohužel nešlo dobře s M5S a Lega Nord. Mattarella, kterého zřídila dřívější proevropská vláda, nyní čelí výzvám k obžalobě, která vychází z nejvyšší úrovně M5S kvůli prezidentovu odmítnutí přijmout Savonu jako ministra hospodářství, jmenováním Cottarelliho prozatímním předsedou vlády a mandátem nových voleb. Vedoucí představitelé Lega Nord však obžalobu nepodporují. Tento politický vývoj zasáhl italskou ekonomiku a způsobil nedávné nepokoje.

Slabé základy italské ekonomiky

Itálie je po mnoho allow problematickým státem. Patří mezi země s nejvýznamnějším dluhem – kolem 2,3 bilionu eur – a od roku 2012 čelí dvouciferné míře nezaměstnanosti. Jeho hrubý domácí produkt (HDP) je na úrovni nižší než v roce 2005.

2,3 bilionu eur

Výše italského dluhu.

Větší výzvou, které Itálie čelí, jsou však rychlé volby, které se mají konat počátkem roku 2019. Odborníci se domnívají, že v ní bude vedena bitva o roli země v EU a eurozóně. Hlasování, stejně jako výsledky, položí nad budoucností EU velký otazník. Na volby se pohlíží jako na kvazi-referendum o roli Itálie v EU. Ekonomický dopad italského vývoje je také důvodem k obavám, protože se zdá, že se národ připojí k dalším nemocným ekonomikám, jako je Španělsko a Portugalsko, což povede k větším problémům pro EU.

Pokud se k moci dostane protibruselská a protieuroalice s rozhodující většinou, bude ohrožen osud EU a eura.

I když je současná italská krize horší než krize Řecka v roce 2015, situace není pokleknutím. EU přežila krizi v roce 2012, kdy bylo několik menších členů EU vnímáno jako potenciální neplatiče a hrozily velké obavy, že se euro zhroutí. Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky (ECB), představil nouzový method nákupu dluhopisů, který ukončil riziko destruktivní spirály dluhu a posílil důvěru investorů.

Do budoucna to bude volatilní situace v Itálii a v eurozóně, dokud se volby nevyřeší. Očekává se, že jasný mandát proevropským skupinám situaci uklidní, ale vítězství stran, které jsou členy EU, může krizi prohloubit, zatímco výsledky mohou vidět nové pokusy o koalice.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web