Průvodce » Obchodování » Jak začít obchodovat » Volatilita trhu a obchodování CBOE VIX index (index strachu)

Volatilita trhu a obchodování CBOE VIX index (index strachu)

Tržní volatilita a VIX index obchodování index strachu

Co je volatilita?

Volatilita je statistickým měřítkem rozptylu výnosů pro daný cenný papír nebo tržní index. Ve většině případů platí, že čím vyšší volatilita, tím riskantnější je zabezpečení. Volatilita se často měří buď jako směrodatná odchylka, nebo rozptyl mezi výnosy ze stejného indexu zabezpečení nebo trhu.Na trzích cenných papírů je volatilita často spojena s velkými výkyvy v obou směrech. Například, když akciový trh stoupá a klesá po delší dobu o více než jedno procento, nazývá se to „volatilní“ trh. Volatilita aktiva je klíčovým faktorem při oceňování opčních kontraktů.

CBOE Volatility Index (VIX) neboli index strachu

Index volatility neboli VIX, který vytvořila burza cenných papírů Chicago Board Options Exchange (CBOE), představuje tržní index v reálném čase, který představuje tržní očekávání 30denní výhledové volatility. Odvozeno od cenových vstupů opcí indexu S&P 500 poskytuje měřítko tržního rizika a sentimentu investorů. Je také známá pod jinými jmény, jako je „Fear Gauge“ nebo „Fear Index“ tzn. index strachu. Investoři, analytici  a správci portfolia se dívají na hodnoty VIX jako na způsob, jak měřit tržní riziko, strach a stres, než učiní investiční rozhodnutí.

Reálný příklad použití VIX indexu

Hodnota volatility, strach investorů a hodnoty indexu VIX se zvyšují, když trh padá. Opak je pravdou, když trh postupuje – hodnoty indexu, strach a volatilita klesají.

Srovnávací studie skutečných světů z minulých záznamů od roku 1990 odhaluje několik případů, kdy se celkový trh, reprezentovaný indexem S&P 500 (Orange Graph), prudce zvýšil, což vedlo k tomu, že hodnoty VIX (Blue Graph) klesaly přibližně ve stejnou dobu a naopak.

Vix index strachu volatilita obchodovani s vix

Měli bychom také poznamenat, že pohyb VIX je mnohem více než pohyb pozorovaný v indexu. Například když S&P 500 mezi 1. srpnem 2008 a 1. říjnem 2008 poklesl kolem 15%, odpovídající nárůst VIX byl téměř 260%.

V absolutním vyjádření jsou hodnoty VIX vyšší než 30 obecně spojeny s velkou volatilitou v důsledku zvýšené nejistoty, rizika a strachu investorů. Hodnoty VIX pod 20 obecně odpovídají stabilním obdobím bez stresu na trzích.

VIX index a S&P 500

VIX je považován za odraz sentimentu investora, ale je třeba si uvědomit, že má být předním ukazatelem. Jinými slovy by to nemělo být vykládáno jako známka okamžitého pohybu trhu.

Například 9. listopadu 2017 vyšplhal VIX během obchodní relace o 22% kvůli obavám ze zpoždění v plánu daňové reformy. Mezitím poklesl index S&P 500 o méně než jeden procentní bod.

Přestože VIX odhalil vysokou úroveň úzkosti investorů, Investopedia Anxiety Index (IAI) zůstal neutrální. IAI je konstruováno analýzou, která témata generují největší zájem čtenářů v daném čase, a porovnáním se skutečnými událostmi na finančních trzích. Rozkládá úzkost investorů do tří odlišných kategorií – 1) makroekonomická; 2) trh; a 3) debetní a kreditní.

VIX je považován za odraz sentimentu investorů a v minulosti byl předním indikátorem poklesu S&P 500, ale tento vztah se v poslední době mohl změnit. Například za tři měsíce od 8. srpna 2017 do 8. listopadu 2017 vzrostl VIX o 19% – což zjevně naznačuje úzkost mezi účastníky trhu a naznačuje, že S&P 500 by měl být na sestupné trajektorii. Během tohoto časového období však S&P 500 zaneprázdnil škálování všech maxim.

Mezitím IAI, které se také ukázalo jako hlavní ukazatel VIX, ukázalo určité rozdíly. Během výše uvedeného období, přes určité obavy z trhu, se celková IAI ve skutečnosti posunula níže.

Jak obchodovat VIX index

Index VIX připravil cestu pro použití volatility jako obchodovatelného aktiva, i když prostřednictvím derivátových produktů. CBOE zahájila první futures kontrakt obchodovaný na burze VIX v březnu 2004, po kterém následovalo spuštění opcí VIX v únoru 2006.1 Takové nástroje spojené s VIX umožňují expozici čistou volatilitou a zcela vytvořily novou třídu aktiv. Aktivní obchodníci, velcí institucionální investoři a správci zajišťovacích fondů používají k diverzifikaci portfolia cenné papíry spojené s VIX, protože historické údaje prokazují silnou negativní korelaci volatility s návratností na akciovém trhu – to znamená, když se výnosy z akcií snižují, zvyšuje se volatilita a naopak. .

Kromě standardního indexu VIX nabízí CBOE také několik dalších variant pro měření široké volatility trhu. Mezi další podobné indexy patří Cboe ShortTerm Volatility Index (VXSTSM) – který odráží očekávanou 9denní volatilitu indexu S&P 500, 3měsíční index volatility Cboe S&P 500 (VXVSM) a 6měsíční index volatility Cboe S&P 500 (VXMTSM) ). Mezi produkty založené na jiných tržních indexech patří index volatility Nasdaq-100 (VXNSM), index volatility Cboe DJIA (VXDSM) a index volatility Cboe Russell 2000 (RVXSM). 1 Možnosti a futures založené na RVXSM jsou k dispozici pro obchodování na CBOE a Platformy CFE.

Stejně jako všechny indexy nelze VIX koupit přímo. Místo toho mohou investoři zaujmout pozici ve VIX prostřednictvím futures nebo opčních smluv nebo prostřednictvím produktů obchodovaných na bázi VIX (ETP). Například krátkodobé futures ProShares VIX ETF (VIXY), iPath Series B S&P 500 VIX krátkodobé futures ETN (VXXB) a VelocityShares Daily Long VIX krátkodobé ETN (VIIX) jsou mnohé takové nabídky, které sledují index VIX variant a zaujímat pozice v kontraktech s futures na související smlouvy.

Aktivní obchodníci, kteří používají své vlastní obchodní strategie i pokročilé algoritmy, používají hodnoty VIX k oceňování derivátů založených na akcích s vysokou beta verzí. Beta představuje, o kolik se konkrétní cena akcií může pohybovat s ohledem na posun v širším tržním indexu. Například akcie, které mají beta +1,5, naznačují, že je teoreticky o 50% volatilnější než trh. Obchodníci, kteří sázejí prostřednictvím opcí na takové vysoké beta akcie, využívají hodnoty volatility VIX ve vhodném poměru ke správnému nacenění svých opčních obchodů.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.