Průvodce » Investování » Alternativní investice » Uvažuje o sběratelských investicích

Uvažuje o sběratelských investicích

Pokud máte spoustu úložného prostoru, vaše podkroví a garáž mohou být plné starého nábytku, knih a dalších předmětů, které jste v průběhu enable drželi. Na první pohled to může vypadat jako hromada haraburdí. Pokud se ale budete procházet pečlivě, může existovat šance, že sedíte na několika cenných sběratelských součástech a jen čekáte, až vám vydělá peníze.

Sběratelské předměty jsou předměty, které mají mnohem vyšší hodnotu než jejich původní prodejní cena a jsou považovány za alternativní investice – vozidla, která nespadají do žádné jiné kategorie, jako jsou akcie, dluhopisy, hotovost nebo nemovitosti. Investice do této třídy aktiv může být obohacující a pomůže vám maximalizovat návratnost. Ale pomůže to znát některé základy. Tento článek se na sběratelské předměty dívá jako na investici a pomůže vám rozhodnout, zda je tento emocionální trh dobrým místem pro zaparkování vašich peněz.

Všechny věci staré, znovu nové

Sběratelský předmět je cokoli, co lze prodat za více peněz, než za jaké původně stálo. Jedná se o položky, jejichž hodnota se časem zvyšuje. I když mohou být vzácné, některé předměty se vyrábějí hromadně, aby se staly sběratelskými předměty – pomyslete na Beanie Toddlers, když se poprvé objeví na trhu. Další zvláštností sběratelských předmětů je, že vzbuzují zájem sběratelů, jako jsou fotografie a mnoho uměleckých děl. Aby majitel sbíral co nejvíce peněz, musí se ujistit, že je v hvězdném stavu. Sběratelské karty, známky a komiksy jsou jen některé z nejznámějších sběratelských předmětů v okolí. Zde je několik konkrétních příkladů:

140 000 000 před naším letopočtem

Mladý dinosaurus Allosaurus se ocitl utopený v umyvadle ukrytém pod křovím. O miliony geologických věků později mu pomohl amatérský paleontolog – nebo alespoň to, co mu zbylo z hlavy. V roce 2005 se Allosaurusova obnovená lebka prodala za cenu 600 $.

1908

Honus Wagner z Pittsburgh Pirates dosáhl svého desátého homerunu a zakončil rok průměrem pálkování ,354, čímž označil jeden z nejlepších let své kariéry. Příští rok si společnost American Tobacco Organization připomněla Wagnera vložením obchodní karty do cigaretových balíčků. Méně než 60 se dostalo do obchodů, než svět zjistil, že Honus je vehementně proti kouření. V roce 2000 se Wagnerova cigaretová obchodní karta prodala na eBay za 1,1 milionu dolarů.

1962

Stan Lee vytvořil superhrdinu, který se obával o zaplacení nájmu, své nemocné tety a absolvování dalšího testu ve škole – to vše kromě záchrany světa. Nehoda Petera Parkera s radioaktivním pavoukem narazila na tribunu s krycí cenou ,12 $. V roce 2006, první vydání Úžasný Spider Gentleman patřil mezi nejcennější komiksy s cenou kolem 6 000 $ a více, podle Wizard: The Guideline To Comics průvodce cenami.

I když nelze popřít vzrušení z vlastnictví mladistvé lebky Allosaurus, shromažďování je ve skutečnosti formou investice?

Vše, co se třpytí …

Co mají tedy společné fosílie, komiksy a baseballové karty? Většina lidí nemá žádné výhrady k tomu, aby jim říkala sběratelské předměty. Ale když mluvíte o diamantech, zlatě a dalších drahých materiálech, lidé jim říkají investice. Teoreticky by tyto materiály – a dokonce i akcie – mohly být nazývány sběratelskými předměty, protože jejich cena je založena spíše na tom, co jsou lidé ochotni za ně platit, známé jako jejich tržní hodnota, spíše než na jejich skutečné vnitřní hodnotě. Toto je vypočítaná nebo vnímaná hodnota zboží. V praktickém světě mají drahé kovy a akcie svou vlastní hodnotu.

U kovů je tato hodnota založena na vzácnosti. Pokud jej roztavíte, spálíte nebo ohnete, nakonec budete mít stále stejnou atomovou látku. U akcií produkuje hodnotu podkladová kamenná společnost, kterou akcie představuje – společnost, která generuje výdělky, aby ospravedlnila ceny, které za její akcie platíte.

Sběratelské předměty se liší tím, že i malé poškození může vymazat veškerou hodnotu sběratelské sbírky. Je to proto, že hodnota sběratelského předmětu je založena na nostalgii a dalších emocionálních faktorech – které mohou být stejně nevyzpytatelné jako silné. Sběratelské předměty, které jsou v původním stavu, jsou ceněny vyšší než ty, které nejsou. Hodnota poškrábané nebo roztrhané karty baseballu je tedy mnohem nižší než hodnota karty, která je stále v původním stavu.

20leté svědění

Předpokládá se, že nostalgie probíhá ve 20letých cyklech. Jinými slovy, věci, které jsou nyní populární, se stanou sběratelskými předměty za 20 allow, kdy se lidé chtějí znovu spojit se svou minulostí. To neznamená, že si můžete koupit major 10 položek ze spotřebitelských průzkumů, inkubovat je po dobu 20 let a poté je prodat za jmění. Pokud by tomu tak bylo, byli by všichni bohatí. Takže co je s sebou? Některé položky v tomto roce se stanou sběratelskými předměty, pokud splňují dvě podmínky: Rarita a přitažlivost.

Vzácnost je stále obtížnější najít, protože metody hromadné výroby umožňují společnostem (nad) uspokojovat poptávku bez dalších nákladů. Beanie Toddlers se při zavádění stále více produktových řad devalvovala. Pro společnost je ziskové prodat tolik produktů, kolik je potřeba k uspokojení poptávky – a tato mentalita ničí budoucí sběratelské zisky.

Odvolání je také obtížné přibít. Chcete-li vydělat peníze na sbírání, musíte předpovědět, co se stane retrospektivně populárním – možná něco, co nyní není velmi žádané, se v budoucnu stane populárním, buď proto, že jsou vzácné, nebo nebyly plně oceněny, když poprvé přišly trh. Například v 50. a 60. letech se v drogériích prodávaly plastové sluneční brýle s křídlovými skly se skleněnými čočkami za pár dolarů, ale nyní mohou na sběratelských trzích vynést stovky dolarů.

Důvody, proč nekoupit sběratelské předměty

Stejně jako všechno ostatní, i při nákupu sběratelských předmětů existují inherentní rizika. Některé jsou poměrně běžné, zatímco jiné nejsou tak zjevné. Zde je seznam některých důvodů, proč můžete váhat, než předáte své těžce vydělané peníze do sbírky.

Značky

Když si koupíte sběratelskou položku od dealera, obvykle zvýhodní cenu, aby vydělal. Na rozdíl od sběratelů nemají prodejci luxus držet předmět po celá léta, zatímco hodnota se může, ale nemusí zvyšovat – musí uskutečnit prodej a provoz firmy.

Údržba

Sběratelská součást neprodukuje příjem, když ji držíte, a ve skutečnosti může jíst příjem, když čekáte, až se její hodnota zvýší. Existuje spousta různých nákladů, které sběratelům vzniknou, než předmět prodají.

Mnoho sběratelských předmětů vyžaduje zvláštní péči, aby byly udrženy v mátovém stavu. Ty se mohou pohybovat v rozmezí od plastového krytu 1 $, který slouží k zajištění bezpečnosti hokejových karet, do speciální místnosti s monitory vlhkosti, tepla a světla, které prodlužují životnost malby. Kromě nákladů na akcieování existují další náklady na nákup pojištění pro cennější typy sběratelských předmětů a také platby za to, aby se sběratelské předměty před prodejem podívali profesionálové, odhadci, restaurátoři a prodejci.

Mít na sobě

Většina kategorií sběratelských předmětů – od karet Pokémona až po starožitné instalatérské práce – má manuální klasifikaci, jaká je hodnota položky v původním stavu a jaké poškození ji o jaké procento hodnoty degraduje. Například dobře čtená kopie Úžasný Spider Guy # 1 může mít hodnotu pouze 30% až 60% z ceníkové ceny 6 000 $, v závislosti na tom, jaký typ a jaký stupeň opotřebení vykazuje.

Padělání

Většina muzeí zobrazuje modely fosilií dinosaurů – to není to pravé. Rozeznáte rozdíl mezi lebkou Allosaura ze sádry a cementu a lebkou ze zkamenělé kosti? Bez ohledu na to, jak zkušený odhadce byl, padělky se dostaly k prodejcům a poté až ke sběratelům. To by vás mohlo nechat držet velmi drahé kriminální umění.

Nízké výnosy

Sběratelské předměty mají tendenci mít nižší výnosy než indexový fond akciového trhu, účet peněžního trhu a většina dluhopisových fondů. Pokud byste vzali průměr z výnosů ze všech sběratelských předmětů – což je prakticky nemožné, protože někteří mají malý nebo žádný trh k měření – bylo by to ve srovnání s S&P 500 skličující. I kdybyste si vzali diamanty a známky – sběratelské předměty s nejlepší výnosy – stále byste našli značnou mezeru. Velkorysý odhad je, že známky se vracejí 5% až 10%.

Důvody pro nákup sběratelských předmětů

Jistě, může existovat mnoho důvodů, proč nekupovat sběratelské předměty. Nebudete nutně mít dobrou návratnost své položky a neexistuje žádná záruka, že někoho skutečně zajímá stejná věc jako vy. Může se zdát, že jediným důvodem, proč je kupovat, je váš vlastní zájem. Ale to neznamená, že byste se jim měli úplně vyhnout.

Pamatujte, že lidé neinvestují do sběratelských předmětů, utrácejí za ně peníze. Pokud budou mít štěstí, mohou v budoucnu prodat stejný předmět a porazit inflaci za období, během něhož jej vlastnili.

Tipy na nákup a prodej sběratelských předmětů

Ponechte si dědictví

Může to vonět jako kočky a tabák, ale nikdy nevíte, co lidé zaplatí za tabák na tabák strýce Harolda. Pokud jste zdědili starožitnosti nebo sběratelské předměty od příbuzných, podívejte se kolem a zjistěte, zda mají něco cenu, než je hodíte do plesnivého rohu podkroví. Když za sběratelskou částku neplatíte nic, zisková marže jde nahoru.

Porovnejte a volejte

Máte-li zájem o sběratelskou součást, věnujte čas tomu, abyste zavolali jiným prodejcům a ocenili podobné položky. Ano, příští den se vždy vrátí „dva zájemci“, ale neměli byste dělat rychlá rozhodnutí pod tlakem prodejce. Nejlepším způsobem je procházet obchod a po příjezdu domů zavolat prodejci. Budete myslet jasněji a nakonec budete mít menší výčitky. Pokud je to možné, nakupujte u jiných sběratelů (ještě lépe, obchodujte). Budou méně pravděpodobně označovat položky, protože předpokládají, že máte stejného průvodce cenami, jaký mají.

Požádejte o písemnou záruku

Pokud je sběratelský předmět skutečně „neuvěřitelným nákupem“ u „několika kupujících se zájmem“, požádejte prodejce, aby vám po dohodnutou dobu složil záruku zpětného odkupu. Koneckonců, prodejce jej může zpětně koupit za stejnou cenu a poté jej znovu prodat všem zájemcům kupujícím bouchajícím do oken.

Využijte dostupné zdroje a proveďte svůj vlastní průzkum

Vyzvednout Průvodce Kovels ‘k prodeji, nákupu a opravě vašich starožitností a sběratelských předmětů (nebo některý z dalších průvodců napsaných Ralphem a Terrym Kovelem) nebo jiná publikace sběratelských předmětů a přečtěte si požadované položky. Literatura vám ukáže průvodce cenami a také to, jak pečovat o své sběratelské předměty a na jakých trzích je kupovat a prodávat.

Závěr

Existují spolehlivější způsoby zajištění proti inflaci. Sběratelská součást je nelikvidní, zdaněná investice, která nepřináší žádný příjem a může ztratit svou hodnotu, pokud ji upustíte. Pokud se chystáte nějaký koupit, ujistěte se, že je to ten, který budete rádi vlastnit navždy, místo toho, abyste v budoucnu počítali s nějakým velkým prodejem peněz.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.