01/08/2021 05:27:40 -05: 00
  • USA v reakci na francouzskou daň z digitálních služeb (DST) společností jako Google (GOOG, GOOGL), Apple (NASDAQ:AAPL), Amazon (NASDAQ:AMZN) a Facebook (NASDAQ:FB). Pozastavení bylo přivítal američtí dovozci a maloobchodníci, kteří kritizovali tak represivní cla jako nástroj, jehož cílem je chránit jedno odvětví na úkor jiného, ​​a přitom poškodit americké spotřebitele.
  • Pozadí: V srpnu 2019 dosáhli prezident Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron dohody tím, že slíbili, že francouzská vláda zruší francouzskou daň, jakmile OECD najde způsob, jak správně zdanit technologické společnosti. V prosinci 2019 USA slíbily 100% cla na francouzské víno, sýry a kabelky, protože předchozí dohoda nebyla dost dobrá, zatímco v lednu 2020 se obě strany dohodly, že si trochu počkají, zda se rámec OECD naplní.
  • Co říkají: Francie a další země mají pocit, že americké společnosti nesmírně těží z místních trhů, přičemž do veřejné pokladny přispívají jen omezeně. Paříž nabídla výběr daně, jakmile bude dosaženo dohody OECD, zatímco jiné země se zabývají implementací vlastního letního času. USTR naznačil, že chce koordinovat svoji reakci v podobných sporech s jinými národy, ale nedal časový rámec pro další kroky.
  • Výhled: Toto rozhodnutí ukládá odpovědnost za daňové spory na nadcházející správu Biden. „Amerika bude muset reagovat,“ prohlásil senátor Ron Wyden (D. Ore.), Pravděpodobný příští předseda finančního výboru Senátu. „Mnoho z těchto jednostranných daní bylo navrženo tak, aby se zaměřily na americké společnosti, které vytvářejí vysoce kvalifikovaná a vysoce placená místa.“