Průvodce » Obchodování » Technická analýza » Úrovně retrakce Fibonacci

Úrovně retrakce Fibonacci

Co jsou úrovně Fibonacciho retracementu?

Úrovně retrakce Fibonacci jsou vodorovné čáry, které označují kde podpora a odpor pravděpodobně nastanou. Jsou založeny na Fibonacciho číslech. Každá úroveň je spojena s procentem. Procento udává, kolik předchozího tahu cena vysledovala. Úrovně Fibonacciho retracementu jsou 23,6%, 38,2%, 61,8% a 78,6%. I když to není oficiálně poměr Fibonacci, používá se také 50%.

Indikátor je užitečný, protože jej lze čerpat mezi libovolnými dvěma významnými cenovými body, jako je vysoký a nízký. Indikátor poté vytvoří úrovně mezi těmito dvěma body.

Předpokládejme, že cena akcie stoupne o 10 $ a poté klesne o 2,36 $. V takovém případě vysledoval 23,6%, což je Fibonacciho číslo. Fibonacciho čísla se vyskytují v celé přírodě. Mnoho obchodníků se proto domnívá, že tato čísla mají význam i na finančních trzích.

TradingView.

Shrnutí

  • Úrovně retrakce Fibonacci spojují libovolné dva body, které obchodník považuje za relevantní, obvykle vysoký a nízký bod.
  • Uvedené procentní úrovně jsou oblasti, kde by se cena mohla zastavit nebo obrátit.
  • Mezi nejčastěji používané poměry patří 23,6%, 38,2%, 50%, 61,8% a 78,6%.
  • Na tyto úrovně by se nemělo spoléhat výhradně, takže je nebezpečné předpokládat, že se cena obrátí po zasažení konkrétní úrovně Fibonacci.

Vzorec pro úroveň navázání Fibonacciho

Úrovně retrakce Fibonacci nemají vzorce. Když jsou tyto indikátory aplikovány na graf, uživatel zvolí dva body. Jakmile jsou tyto dva body vybrány, čáry se nakreslí v procentech daného tahu.

Předpokládejme, že cena vzroste z 10 na 15 dolarů a tyto dvě cenové hladiny jsou body, které se používají k vykreslení indikátoru retracementu. Úroveň 23,6% pak bude na 13,82 $ (15 $ – ($ 5 x 0,236) = 13,82 $). Úroveň 50% bude na 12,50 $ (15 $ – ($ 5 x 0,5) = 12,50 $).

Jak vypočítat úrovně navázání Fibonacciho

Jak bylo diskutováno výše, není nic, co by bylo možné vypočítat, pokud jde o úrovně Fibonacciho navrácení. Jsou to prostě procenta z jakéhokoli cenového rozpětí.

Původ čísel Fibonacci je však fascinující. Jsou založeny na něčem, co se nazývá Zlatý poměr. Začněte posloupnost čísel nula a jedna. Potom přidávejte předchozí dvě čísla, abyste získali číselný řetězec, jako je tento:

  • 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987 … přičemž řetězec bude pokračovat neurčitě.

Úrovně retrakce Fibonacci jsou odvozeny od tohoto číselného řetězce. Když sekvence začne fungovat, vydělením jednoho čísla dalším číslem získáte 0,618 nebo 61,8%. Vydělte číslo druhým číslem napravo a výsledek je 0,382 nebo 38,2%. Všechny poměry, s výjimkou 50% (protože se nejedná o oficiální Fibonacciho číslo), jsou založeny na nějakém matematickém výpočtu zahrnujícím tento číselný řetězec.

Zajímavé je, že zlatý poměr 0,618 nebo 1,618 se nachází ve slunečnicích, formacích galaxií, mušlí, historických artefaktů a architektuře.

Co vám říkají úrovně retrakce Fibonacci?

Fibonacciho retracements lze použít k zadávání vstupních objednávek, stanovení úrovní stop-loss nebo stanovení cenových cílů. Například obchodník může vidět pohyb akcií výše. Po posunu nahoru se vrátí na úroveň 61,8%. Pak to začne znovu stoupat. Vzhledem k tomu, že k odrazu došlo na úrovni Fibonacciho během uptrendu, rozhodne se obchodník koupit. Obchodník může nastavit stop loss na úrovni 61,8%, protože návratnost pod tuto úroveň může znamenat, že rally selhala.

Úrovně Fibonacciho také vznikají v rámci technické analýzy jinými způsoby. Například převládají v Gartleyových vzorcích a Elliottově vlnové teorii. Po výrazném cenovém pohybu nahoru nebo dolů tyto formy technické analýzy zjistí, že ke zvratům obvykle dochází poblíž určitých úrovní Fibonacciho.

Úrovně retrakce Fibonacci jsou statické ceny, které se na rozdíl od klouzavých průměrů nemění. Statická povaha cenových úrovní umožňuje rychlou a snadnou identifikaci. To pomáhá obchodníkům a investorům předvídat a uvážlivě reagovat při testování cenových hladin. Tyto úrovně jsou inflexní body, kde se očekává určitý typ cenové akce, buď obrácení, nebo zlom.

Rozdíl mezi Fibonacci Retracements a Fibonacci Extensions

Zatímco Fibonacci retracements aplikují procenta na pullback, rozšíření Fibonacci používají procenta na pohyb ve směru trendu. Například akcie se pohybují od 5 do 10 USD a poté zpět na 7,50 USD. Přechod z 10 $ na 7,50 $ je návratem. Pokud se cena začne znovu shromažďovat a dosáhne 16 $, jedná se o rozšíření.

Omezení používání úrovní retrakce Fibonacci

Zatímco úrovně navádění naznačují, kde by cena mohla být najít podporu nebo odpor, neexistují žádné záruky, že se cena ve skutečnosti zastaví. Proto se často používají další potvrzovací signály, například cena začínající se odrážet od úrovně.

Druhým argumentem proti úrovním Fibonacciho retracementu je, že je jich tolik, že se cena pravděpodobně velmi často obrátí poblíž jedné z nich. Problém je v tom, že obchodníci se snaží zjistit, který z nich bude kdykoli užitečný. Když to nevyjde, lze vždy tvrdit, že obchodník měl místo toho hledat jinou úroveň Fibonacciho retracementu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.