[vc_empty_space height="10px"]

Kalendář

[vc_empty_space height="10px"] Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším. [vc_empty_space height="10px"]

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Úložiště definice hodnoty

AkciePrůvodce.cz > Komodity  > Investice do zlata  > Úložiště definice hodnoty

Úložiště definice hodnoty

Co je sklad hodnot?

Úložiště hodnoty je aktivum, které udržuje svoji hodnotu bez odepisování. Zlato a jiné kovy jsou dobrými zásobami hodnoty, protože jejich trvanlivost je v podstatě věčná, zatímco zboží podléhající rychlé zkáze (například mléko) je špatnou zásobou hodnoty kvůli své náchylnosti k úpadku. Úročená aktiva, jako jsou americké státní dluhopisy (T-obligace), jsou velmi dobrým úložištěm hodnoty, protože vytvářejí úrokové výnosy a jejich hlavní zůstatky jsou zajištěny právními smlouvami.

Shrnutí

  • Úložiště hodnoty je aktivum, které udržuje svoji hodnotu bez odepisování.
  • Zlato a jiné drahé kovy jsou dobrým úložištěm hodnoty, protože jejich trvanlivost je v podstatě věčná.

Pochopení úložiště hodnoty

Uchování bohatství je klíčovou složkou zdravé ekonomiky, zejména v roli formování měny nebo měnové jednotky. Ekonomika spoléhá na peníze, aby usnadnila směnu zboží a uchovala hodnotu nahromaděné pracovní síly jednotlivce nebo podniku. Peněžní jednotka, která špatně slouží jako zásobárna hodnoty, ohrožuje úspory ekonomiky a snižuje její schopnost obchodovat. Musí tedy být zavedena důvěryhodná měna, aby se lidé mohli zapojit do práce a obchodu.

Drahé kovy

Mnoho ekonomik v celé historii používalo jako měny zlato, stříbro a další drahé kovy kvůli své schopnosti uchovávat hodnotu a relativní snadnosti dopravy, stejně jako snadnosti jejich formování do různých denominací. Spojené státy používaly zlatý common, ve kterém byly směnitelné dolary za určitou váhu zlata, až do roku 1971. Poté prezident Richard Nixon ukončil směnitelnost dolaru, aby Federální rezervní systém získal mimo jiné větší vliv na míru zaměstnanosti a inflace . Od roku 1971 Spojené státy používají nekrytou měnu, kterou vláda prohlašuje za zákonné platidlo, ale není vázána na fyzickou komoditu.

Další úložiště hodnoty

To, co zahrnuje uchovávání hodnoty, se může v jednotlivých zemích výrazně lišit. Ve většině vyspělých ekonomik světa lze s místní měnou počítat jako s uchovatelem hodnoty ve všech scénářích kromě těch nejhorších. Stabilní měny, jako je americký dolar, japonský jen, švýcarský frank a singapurský dolar, výrazně vylepšují jejich domácí ekonomiky. Když však dojde k hyperinflaci, měna se někdy může dostat pod útok jako zásobárna hodnoty.

Jakékoli fyzické aktivum lze považovat za úložiště hodnoty za správných okolností nebo pokud se předpokládá, že existuje základní úroveň poptávky.

V těchto případech se v průběhu času prokázaly konzistence jiných zásob hodnoty, jako je zlato, stříbro, nemovitosti a výtvarné umění. Zejména cena zlata bude často raketově stoupat v dobách národního ohrožení nebo když finanční šok zasáhne široké trhy, jak roste poptávka po dalších široce uznávaných skladech hodnoty. I když relativní hodnota těchto položek bude v čase kolísat, lze u nich počítat se zachováním určité hodnoty téměř v jakémkoli scénáři, zejména v těch případech, kdy je uchovávání hodnoty v konečné nabídce, jako je zlato.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: