Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Trh se hroutí. Vysvětlete, co znamenají všechna tato slova

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Obchodování s akciemi  > Trh se hroutí. Vysvětlete, co znamenají všechna tato slova

Trh se hroutí. Vysvětlete, co znamenají všechna tato slova

5. února 2018 se americký akciový trh propadl přibližně o 4%. Nebylo to poprvé a nebude to ani naposledy, takže pokud zjistíte, že vaše oči sklouzávají nad zmínkami o tomto indexu, neslavném precedensu a té zoologické metaforě, nebojte se. Podrobnější vysvětlení získáte zde nebo kliknutím na odkazy na položky našeho finančního slovníku.

Co jsou akcie a dluhopisy?

Nejprve musíte pochopit, co jsou akcie – a jak je odlišit od jejich sesterských cenných papírů, obligací. Oba jsou způsoby, jak se mohou společnosti financovat samy, tj. Získávat peníze.

Akcie, jejichž jednotlivá jednotka se nazývá podíl, (v zásadě) představují vlastnický podíl ve společnosti. Pokud pohltíte více než polovinu akcií společnosti, jste majoritním vlastníkem; všechny a společnost vlastníte úplně vy. Akci se také říká vlastní kapitál: stejně jako můžete mít vlastní kapitál v domě, můžete mít vlastní kapitál ve společnosti.

Akcie často přicházejí s dalšími výhodami: obvykle udělují hlasovací práva ve volbách do představenstva společnosti a v otázkách politiky společnosti. Běžné jsou také dividendy: platby v hotovosti, které společnost vyplácí akcionářům na měsíčním, čtvrtletním, ročním základě nebo v případě, že se cítí v jedné rovině. Tyto platby se provádějí na akcii; hlasy se počítají stejným způsobem.

Dluhopisy jsou jiný příběh. Jsou to v zásadě půjčky, které si společnost bere od držitelů dluhopisů, kterými mohou být drobní investoři – malý kluk, vy a já – nebo kdokoli jiný: penzijní fondy, centrální banky a státní investiční fondy jsou velcí kupci dluhopisů. Dluhopisy nedávají svým držitelům vlastnický podíl; představují dluh společnosti, který splácí úroky nebo „kupónové“ platby, dokud dluhopis nedospěje – v podstatě vypršela. Poté společnost splatí nominální hodnotu. (Toto je obecný příklad; přesné termíny se liší.)

Pokud vše běží hladce, mají akcionáři díky své hlasovací síle větší vliv než držitelé dluhopisů. Když však společnost propadne bankrotu, držitelé dluhopisů (neboli „věřitelé“) získají první aktiva z aktiv společnosti, zatímco kdysi mocní majitelé dostanou svůj škrt z toho, co zbylo, pokud vůbec.

Vlády mohou také vydávat dluhopisy, i když ne akcie. Americké federální vládní dluhopisy vydává ministerstvo financí a označuje se jako státní pokladny.

Mluv se mnou o „trhu“

Společnosti prodávají své akcie investorům v počáteční veřejné nabídky (IPO); neexistuje žádná zábavná zkratka pro vydávání dluhopisů. Vezmou jakoukoli hotovost, kterou tyto tržby vydělají, a pak jsou z velké části mimo obraz, úrokové a dividendové platby stranou. Akciové trhy a trhy dluhopisů jsou známé jako sekundární trhy, kde lidé mezi sebou obchodují s cennými papíry (akcie a dluhopisy).

To je místo, kde hodnota akcií a dluhopisů stoupá a klesá, kde retailoví investoři i zajišťovací fondy zbohatnou nebo se setkají se svým zničením. To, co se děje na sekundárních trzích, více odráží stav společností, než se jich dotýká, ale pokud jde o tankování akcií, akcionáři se pravděpodobně rozčílí a budou hlasovat pro popáleniny – členy představenstva.

Poznámka o cenách. Akcie jsou kótovány v ceně za akcii. Podíl společnosti Apple Inc. (AAPL je symbol tickeru) v době psaní tohoto článku má hodnotu 156,94 USD. Společnosti mohou vydat libovolný počet akcií: Apple má 5,37 miliardy akcií v oběhu. Znásobte ty, abyste získali „tržní kapitalizaci“: co říká akciový trh, že celá společnost stojí za to. V současné době je to 839,9 miliard dolarů.

Dluhopisy jsou trochu matoucí. Dluhopis má cenu a výnos. Oba se pohybují nahoru a dolů v reakci na sentiment trhu, ale opačným směrem. Je to proto, že společnost nebo vláda provádí fixní splátky úroků, takže pokud cena dluhopisu stoupne, výnos – platby v procentech z ceny – klesne a naopak. Takže pokud vidíte, že výnosy dluhopisů jsou „prudké“, znamená to, že trh je na dluhopisech medvědí.

Býci a medvědi

Promiň, medvědí? Na trhu panteonu dominují dva totemy: býk, patron šelmy rostoucích cen, nevázanosti, chamtivosti, zdraví a dobré nálady; a medvěd, patron šelmy klesajících cen, strachu, pláče a skřípání zubů. Býčí trh je trh, na kterém ceny rostou. Býk (osoba) je jednotlivec, který od nich očekává, že s tím začnou nebo budou pokračovat. Můžete být býčí na Apple, na 10letých pokladnicích, na celém akciovém trhu. Může to být trvalé dispozice nebo specifické pro daný cenný papír v daném čase.

Medvědí trh označuje pokles minimálně o 20% oproti nedávnému vrcholu trhu. 10% pokles se nazývá oprava; menší poklesy vycházejí ze souboru klišé, včetně „kolísání“, „propadů“, „swoonů“, „gyrations“ a „williwaws“ (dobře, ne ten poslední). Skutečně bolestivé vrhání 40%, 50% a 60% jsou havárie. Obecně platí, že býčí trhy začínají postupně, časem naberají na obrátkách, ale vždy – jak říká staré přísloví z Wall Street – „po schodech“. Medvědi naopak „vyskočí z okna“. Jakmile trh zasáhne svůj nejnižší bod a začne znovu růst, začíná nový býk.

Všimněte si, že pokud jste na dané akci medvědí, neznamená to, že musíte sedět stranou. Akci a zisk můžete zkrátit, pokud se sníží půjčením akcie, jejím prodejem a následným nákupem za nižší cenu a vrácením akcie zpět. S tímto přístupem však existuje několik problémů, které pocházejí ze skutečnosti, že cena akcií může vzrůst i přes vaše nejhorlivější přání. A není nijak omezeno, jak daleko nahoru.

Když nakupujete akcie běžným způsobem (dlouhým), nejhorším scénářem je, že jde na nulu a ztratíte celou počáteční investici. Krátkou sázkou můžete prohrát mnohem více, protože akcie mohou stále stoupat a stoupat a stoupat a stoupat. Horší je, že když si půjčíte akcii, stejně jako u čehokoli, co držíte, aniž byste ji vlastnili, platíte úroky, dokud jej nevrátíte. Zkratování je nebezpečná hra: i když máte pravdu, pokud jste brzy, jste stále na mizině.

Rejstříky? Indexy?

Je dost snadné vyčíslit, co akcie společnosti Apple v daný den udělaly (tržní doba je mimochodem od 9:30 do 16:00 východního času), týden nebo rok. Je tu jen jedna cena, pokud se samozřejmě nechcete dostat do hlouposti nabídek a ptáte se. Ale co akciový trh jako celek?

V přísném slova smyslu je nemožné obchodovat s podílem na „trhu“, takže je stejně nemožné přiřadit mu cenu. Trh je pouze agregát všech akcií dostupných k obchodování. Ale tento agregát samozřejmě zažívá pohyby nahoru a dolů, které je užitečné zachytit.

To je místo, kde přicházejí indexy (nebo indexy). Nejznámějším indexem je Dow Jonesův průmyslový průměr – jen Dow v neformálním prostředí – a je to smetí. Měli byste to ignorovat. Byl navržen v 90. letech 20. století pomocí metod tak chabých, že zmátly statisticky nakloněnou mysl. Horší než jeho příšerná architektura je využití médií. Učenci mají ve zvyku odkazovat na „body“ Dow, které je vedou k říci věci jako „dnes poklesl Dow až o 1 579 bodů – největší pokles v rámci vnitrodenního bodu v historii indexu.“

K tomuto datu, 5. února 2018, Dow klesl o 1596,65 z vnitrodenního maxima 25 520,53 bodů: vnitrodenní minimum bylo 6,3% pod maximem. 19. října 1987 klesl Dow o mnohem méně nesmyslných „bodů“ – pouhých 508 – ale z úrovně kolem 2 000 bodů – ne 25 000. Černé pondělí, jak je známo, že došlo k pádu blesku v roce 1987, zaznamenalo pokles o 22,6%. 5. února 2018 došlo k poklesu o 4,6%. Co je to za „záznam“?

Média budou zmínit Dow každou šanci, kterou dostanou. Ignorovat je. Existuje řada rozumných a užitečných indexů, které můžete použít ke sledování výkonnosti amerického akciového trhu. Nejoblíbenější je index Standard & Poor’s 500 (S&P 500). Nikdo by vám nevyčítal, že upřednostňujete Russell 3000.

Poznámka o nemožnosti obchodování s akciemi na „trhu“. Inovace finančních nástrojů umožnily něco prakticky podobného. Nákupem velkých podílů v široké škále veřejně obchodovaných společností začaly společnosti poskytující finanční služby nabízet fondy, které sledují indexy, jako je S&P 500 a ano, Dow. Přicházejí ve dvou širokých typech: indexové fondy a novější, daňově efektivnější, ale méně prověřené fondy obchodované na burze (ETF).

Mnoho investorů upřednostňuje tyto nástroje před výběrem jednotlivých akcií a svou strategii nazývá pasivní – na rozdíl od aktivního výběru akcií – investováním. Warren Buffett, jeden z nejznámějších investorů, který kdy žil, naléhá na veřejnost, aby investovala pasivně, a vsadila s hedgeovým fondem, aby dokázala, že je to nejlepší strategie. Buffett ale zbohatl na tom, že vybíral akcie.

Co se stalo?

Dobře, znáte terminologii. Ale tato nově nalezená znalost nedokázala zastavit pokles trhu, nevíte, co to způsobuje, a nevíte, co dělat.

Abychom Tolstého nesprávně citovali, „šťastné trhy jsou si všechny podobné; každý nešťastný trh je svým způsobem nešťastný.“ Když akcie rostou, je to proto, že růst je prostě to, co akcie dělají. Když jdou dolů, vždy existuje viník – ale ne vždy existuje shoda o tom, kdo to zpočátku je, a nikdy to není to, co jste očekávali.

V opojných dnech roku 2006 bylo nepředstavitelné, že by cenné papíry založené na hypotékách mohly někdy vést k nepokojům na trhu. Neexistovala žádná bezpečnější sázka než důvěryhodnost amerického majitele domu. Kromě těch, kterým byly poskytovány hypotéky žádný příjem a žádný majetek. Následoval chaos, počínaje rokem 2007, kdy se exekuce hromadily a zrychlovaly v roce 2008, kdy banky vystavené těmto hypotékám začaly klesat.

Od té doby se trh změnil na tizzies ze všech a různých důvodů, ačkoli býčí trh, který začal v dolní části v březnu 2009, musí ještě skončit. V roce 2011 politické bitvy o státní dluh vystrašily investory, protože celá poválečná globální finanční stavba je postavena na předpokladu, že americká vláda splácí své dluhy. Když společnost Standard & Poor’s snížila kreditní hodnocení národa, mysleli byste si, že Lannister selhal.

V polovině roku 2015 strach znovu zvedl ošklivou hlavu. Tentokrát to byla čínská náhlá devalvace jüanu, která poslala medvědy, kteří se pohybovali po okénku. Na počátku roku 2016 to byla vyhlídka na tvrdé přistání čínské ekonomiky, která po dvě desetiletí rostla krkolomným tempem a hrozila strhnutím globální poptávky po surovinách i průmyslovém zboží. Současně klesající cena ropy – kdysi považovaná za dobrou věc – ohrožovala vrtáky z břidlicového oleje, kteří si tak těžce půjčovali od velkých bank, což by vedlo k tomu, že tyto půjčky zkysnou a byla by to hypoteční krize znovu a znovu. Ukázalo se, že oba byly falešnými poplachy, stejně jako vyhlídka, že by evropské banky klesly.

Trhy jsou postaveny na sentimentu. Pokud někdo našel přesné datové body, které se mají vložit do přesného algoritmu, aby přesně načasoval vzestupy a pády trhu, nesdílí je. Ceny akcií mohou růst rychleji a rychleji, než by měly: to, co Alan Greenspan skvěle nazval „iracionální nevázaností“. (To bylo nahromadění bubliny dotcom, která se zhroutila a poslala akcie na medvědí trh.) Trhy mohou také klesat bezdůvodně – nebo z důvodů, které v té době zřejmě dávaly smysl. Býčí trhy začínají, když lidi unavuje šílenství. Utíkají, dokud nenastane panika, z jakéhokoli důvodu, a medvědi se zmocní. Opláchněte a opakujte.

Co je tady k udělání? Kdekoli se ocitnete v tržním cyklu, pamatujte na Buffettovo napomenutí „mít strach, když jsou ostatní chamtiví, a chamtivost, když se ostatní bojí“. Být v protikladu, správně, vám může vydělat nějaké vážné peníze.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web