Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Top 5 všech dob nejlepších správců podílových fondů

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Podílové fondy  > Podílové fondy wiki  > Top 5 všech dob nejlepších správců podílových fondů

Top 5 všech dob nejlepších správců podílových fondů

Skvělí manažeři peněz jsou rockovými hvězdami finančního světa. Zatímco Warren Buffett je pro mnoho lidí pojmem domácnosti, na akcieě geeků, jména Benjamina Grahama, Johna Templetona a Petera Lynche jsou důvodem pro rozšířené diskurzy o investiční filozofii a výkonu.

Největší správci podílových fondů vyprodukovali dlouhodobé tržní výnosy, což pomohlo nesčetným individuálním investorům vybudovat významná vejce.

Kritéria

Než se dostaneme k našemu seznamu nejlepších z nejlepších, podívejme se na kritéria použitá k výběru prvních pěti:

  • Dlouhodobí umělci. Bereme v úvahu pouze ty manažery, kteří mají dlouhou historii tržního výkonu.
  • Pouze důchodci. Zahrnujeme pouze manažery, kteří dokončili svou kariéru.
  • Žádné prostředky spravované týmem. Ty nebyly hodnoceny, protože týmy se mohly v polovině období výkonu změnit. Kromě toho, jak se vyjádřil John Templeton, „nevím o žádném podílovém fondu, který by řídil výbor, který měl kdykoli lepší výsledky, kromě náhodných případů.“
  • Příspěvky. Vrcholoví manažeři museli přispívat do investičního odvětví jako celku, nejen do svých vlastních společností.

Benjamin Graham

Je znám jako otec bezpečnostní analýzy, i když jen málokdo by si myslel o Benjaminovi Grahamovi jako o správci fondu. Na náš seznam se však stále kvalifikuje – od roku 1936 do roku 1956 spravoval moderní ekvivalent uzavřeného podílového fondu s partnerem Jerome Newmanem.

Investiční styl: Hluboké investování hodnoty.

Nejlepší investice: GEICO (NYSE: BRK.A). To se točilo akcionářům Graham-Newman na 27 $ za akcii a vzrostlo na ekvivalent 54 000 $ za akcii. I když to evidentně nesedí s Grahamovou hlubokou slevovou strategií, nákup GEICO by se stal jeho nejúspěšnější investicí. Většina Grahamových pozic byla prodána za méně než dva roky, ale akcie GEICO držel po celá desetiletí. Jeho hlavními investicemi byla řada arbitrážních pozic s nízkým rizikem.

Hlavní příspěvky: Napsal Graham Analýza zabezpečení s kolegou profesorem z Kolumbie Davidem Doddem (1934), Interpretace účetní závěrky (1937) a Inteligentní investor (1949), který inspiroval Warrena Buffetta vyhledat Grahama, poté pod ním studovat na Kolumbijské univerzitě a později pro něj pracovat v Graham-Newman Corporation.

Graham také pomohl zahájit to, co by se nakonec stalo institutem CFA. Počínaje Wall Street v roce 1914, dlouho předtím, než trhy s cennými papíry regulovala Komise pro cenné papíry (SEC), viděl potřebu certifikovat bezpečnostní analytiky – tedy zkoušku CFA.

Kromě mentorování Buffetta měl Graham řadu studentů, kteří pokračovali v báječné vlastní investiční kariéře, ačkoli nikdy nedosáhli kultovního postavení svého učitele nebo nejslavnějšího spolužáka.

Odhadovaný výnos: Zprávy se liší v závislosti na dotyčném časovém období a použitých metodách výpočtu, ale John Train podal zprávu Peníze Masters (2000), že Grahamův fond, Graham-Newman Corporation, vydělal 21% ročně během 20 let. „Pokud někdo investoval 10 000 $ v roce 1936, dostával v příštích 20 letech průměrně 2 100 $ ročně a na konci získal svých 10 000 $.“

Sir John Templeton

Dabovaný „děkanem globálních investic“ autorem Forbes časopis Templeton byl povýšen do šlechtického stavu královnou Alžbětou II. za jeho filantropické úsilí. Kromě toho, že byl filantrop, byl Templeton také Rhodos Scholar, charterholder CFA, mecenáš Oxfordské univerzity a průkopník globálního investování, který vynikal při hledání nejlepších příležitostí v krizových situacích.

Investiční styl: Globální protikladný a hodnotný investor. Jeho strategií bylo koupit investiční nástroje, když podle jeho slov dosáhly „bodu maximálního pesimismu“. Jako příklad této strategie Templeton na počátku druhé světové války koupil akcie každé veřejné evropské společnosti obchodující za méně než 1 $ na akcii, včetně mnoha, které byly v bankrotu. Udělal to s vypůjčenými penězi 10 000 $. Po čtyřech letech je prodal za 40 000 dolarů. Tento zisk financoval jeho vpád do investičního podnikání. Templeton také hledal nedoceněné základní příběhy úspěchu po celém světě. Chtěl zjistit, která země je připravena na obrat, než všichni ostatní ten příběh znali.

Nejlepší investice:

  • Evropa, na začátku druhé světové války
  • Japonsko, 1962
  • Ford Motors (NYSE: F), 1978 (byl blízko bankrotu)
  • Peru, 1980
  • Zkrácené technologické akcie v roce 2000

Hlavní příspěvky: Postavena hlavní část dnešních zdrojů Franklin (Franklin Templeton Investments). Templeton College na Oxfordské univerzitě v Saïd Business School je jmenován na jeho počest.

Odhadovaný výnos: Spravoval Templetonský růstový fond v letech 1954 až 1987. Každých 10 000 USD investovaných do akcií třídy A v roce 1954 by se do roku 1992 (kdy společnost prodal) rozrostlo na více než 2 miliony USD s reinvestovanými dividendami, což by znamenalo roční výnos ~ 14,5 %.

T. Rowe Price, Jr.

T. Rowe Price vstoupil na Wall Street ve 20. letech 20. století a založil investiční společnost v roce 1937, ale svůj první fond založil až mnohem později. Price prodal firmu svým zaměstnancům v roce 1971 a nakonec se stala veřejností v polovině 80. let. Běžně se o něm říká: „Co je dobré pro klienta, je dobré i pro firmu.“

Investiční styl: Hodnota a dlouhodobý růst.

Cena investovala do společností, o nichž se domníval, že mají dobré řízení, jsou v „úrodných polích“ (atraktivní dlouhodobá průmyslová odvětví) a zaujímají vedoucí postavení v tomto odvětví. Vzhledem k tomu, že upřednostňoval investice po celá desetiletí, společnost Price chtěla společnosti, které by mohly po mnoho let vykazovat trvalý růst.

Nejlepší investice: Merck (NYSE: MRK) v roce 1940; údajně uskutečnil více než 200násobek své původní investice. Coca-Cola (Nasdaq: COKE), 3M (NYSE: MMM), Avon Products (NYSE: AVP) a IBM (NYSE: IBM) byly další významné investice.

Hlavní příspěvky: Price byl jedním z prvních, kdo účtoval poplatek spíše na základě spravovaných aktiv než provize za správu peněz. Dnes je to běžná praxe. Price také propagoval růstový styl investování, jehož cílem bylo dlouhodobě nakupovat a držet a kombinovat to se širokou diverzifikací. V roce 1937 založil veřejně obchodovatelného investičního manažera T. Rowe Price (Nasdaq: TROW).

Výsledek: Výsledky jednotlivých fondů pro Price nejsou příliš užitečné, protože spravoval řadu fondů, ale dva byly zmíněny v knize Nikki Rossové Poučení z legend z Wall Street (2000). Jeho první fond byl založen v roce 1950 a měl nejlepší desetiletou výkonnost za posledních deset let – přibližně 500%. Emerging Growth Fund byl založen v roce 1960 a byl také vynikajícím umělcem se jmény jako Xerox (NYSE: XRX), H&R Block (NYSE: HRB) a Texas Nástroje (NYSE: TXN).

John Neff

Rodák z Ohia, který se narodil v Ohiu, nastoupil do společnosti Wellington Management Co. v roce 1964 a zůstal ve společnosti více než 30 let a spravoval tři její fondy. Jednou z preferovaných investičních taktik Johna Neffa bylo investovat do populárního průmyslu nepřímými cestami. Například na horkém trhu pro stavitele domů mohl hledat společnosti, které dodávají materiály pro stavitele domů.

Investiční styl: Hodnota nebo nízké P / E, investování s vysokým výnosem.

Společnost Neff se zaměřila na společnosti s nízkými poměry cenových výnosů (poměry P / E) a silnými dividendovými výnosy. Prodal, když se zhoršily investiční základy nebo cena splnila jeho cíl. Psychologie investování byla důležitou součástí jeho strategie.

Také rád přidal dividendový výnos k růstu výdělků a vydělil je poměrem P / E pro poměr „dostanete, za co zaplatíte“. Například pokud byl dividendový výnos 5% a růst příjmů 10%, přidal by tyto dva dohromady a vydělil je poměrem P / E. Pokud to bylo 10, vzal 15 (číslo „co dostanete“) a vydělil to 10 (číslo „za co zaplatíte“). V tomto příkladu je poměr 15/10 = 1,5. Cokoli nad 1,0 bylo považováno za atraktivní.

Nejlepší investice: V letech 1984-1985 začal Neff získávat velký podíl ve společnosti Ford Motor Company; o tři roky později se jeho hodnota zvýšila na téměř čtyřnásobek toho, co původně zaplatil.

Hlavní příspěvky: Neff je autorem investiční příručky s pokyny, která pokrývá celou jeho kariéru rok co rok John Neff o investování (1999).

Výsledek: John Neff provozoval Windsorský fond 31 let končících v roce 1995 a ve stejném časovém období vydělal 13,7% oproti 10,6% u S&P 500. To představuje zisk více než 55krát z počáteční investice provedené v roce 1964.

Peter Lynch

Lynch, absolvent Penn’s Wharton School of Business, praktikoval to, co nazval „neúnavným pronásledováním“. Navštívil společnost za společností, aby zjistil, zda došlo k malé změně k lepšímu, kterou trh ještě nezachytil. Kdyby se mu to líbilo, trochu by koupil, a kdyby se příběh zlepšil, koupil by více, nakonec vlastnil tisíce akcií v tom, co se stalo největším aktivně spravovaným vzájemným fondem na světě – Fidelity Magellan Fund.

Investiční styl: Růst a cyklické oživení.

Lynch je obecně považován za dlouhodobého investora ve stylu růstu, ale říká se, že většinu svých zisků dosáhl tradičním cyklickým zotavováním a hodnotovými hrami.

Nejlepší investice: Pep Boys (NYSE: PBY), Dunkin ‘Donuts, McDonald’s (NYSE: MCD); všichni byli „tenbaggerové“.

Hlavní příspěvky: Lynch uskutečnil Fidelity Investments na jméno domácnosti. Napsal také několik knih, konkrétně Jeden na Wall Street (1989) a Bití na ulici (1993). Dal naději investorům typu „udělej si sám“ a řekl: „Použijte to, co znáte, a kupte si, abyste porazili guru z Wall Street v jejich vlastní hře.“

Výsledek: Lynch je široce citován jako pořekadlo, že 1 000 $ investovaných do Magellanu 31. května 1977 by do roku 1990 mělo hodnotu 28 000 $.

Závěr

Tito špičkoví finanční manažeři nashromáždili velké jmění nejen pro sebe, ale i pro ty, kteří investovali do svých fondů. Jedna věc, kterou mají všichni společnou, je to, že k investování často zaujali nekonvenční přístup a šli proti stádu. Jak každý zkušený investor ví, vytvořit si vlastní cestu a vytvářet dlouhodobé tržní výnosy není snadný úkol. Vzhledem k tomu je snadné vidět, jak si těchto pět investorů získalo místo ve finanční historii.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web