Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Systém přenosu velké hodnoty (LVTS)

Systém přenosu velké hodnoty (LVTS)

Co je systém přenosu velké hodnoty?

Systém přenosu velké hodnoty (LVTS) je elektronický bankovní platební systém v Kanadě, který usnadňuje převod finančních prostředků mezi velkými finančními institucemi, včetně centrální banky Kanady. Jedná se o ekvivalent hrubého zúčtování v reálném čase (RTGS). Platby nejsou vypořádány v reálném čase, ale jsou vypořádány ve stejný den, kdy jsou zpracovány, večer. Díky tomu jsou platby prakticky okamžité.

Porozumění systému přenosu velké hodnoty LVTS)

Systém přenosu velké hodnoty (LVTS) zpracovává většinu plateb provedených v Kanadě a zpracovává prostředky v kanadských dolarech (CAD). V typický pracovní den LVTS zúčtuje a vypořádá přibližně 28 000 plateb denně v hodnotě 153,5 miliardy CAD. LVTS byl spuštěn v roce 1999 a je provozován společností Payments Canada. Šestnáct kanadských bank, včetně Financial institution of Canada, se v současné době účastní LVTS.

LVTS a sazba za noc

LVTS transakce lze provádět pro banky nebo jejich klienty. Na konci každého dne musí všechny zúčastněné banky vypořádat své transakce LVTS. Tento proces může některým bankám ponechat prostředky navíc, zatímco jiné banky potřebují k pokrytí svých transakcí více prostředků. Banky, které mají peníze navíc, mohou pomocí LVTS půjčovat peníze bankám, které potřebují k pokrytí svých transakcí více finančních prostředků. Jedná se o jednodenní půjčku, která se odehrává na jednodenním trhu za jednodenní úrokovou sazbu.

Noční sazba je stanovena bankou Lender of Canada, jejímž cílem je udržet sazbu v provozním pásmu širokém půl procentního bodu. Cíl professional jednodenní sazbu je ve středu tohoto pásma. Pokud je tedy provozní pásmo pro noční sazbu 2,5 až 3, procenta, je cíl pro noční sazbu 2,75 procenta. Sazba banky je na vrcholu provozního pásma, nebo v tomto příkladu 3 procenta, což bude sazba, kterou bude Bank of Canada účtovat za veškeré jednodenní půjčky bankám v systému LVTS. Sazba vkladu je ve spodní části provozního pásma, nebo v tomto příkladu 2,5 procenta, což bude sazba, kterou bude Bank of Canada platit za veškeré přebytečné prostředky držené přes noc. Cíl pro jednodenní sazbu je srovnatelný s cílem Federálního rezervního systému professional sazbu federálních fondů.

Výhody transakcí LVTS

Tyto transakce jsou okamžité, což zvyšuje rychlost a efektivitu obchodních transakcí. Jakmile je transakce odeslána systémem, nelze ji zrušit. Tím se zabrání nedostatečnému financování, zastavení plateb a podvodům. Protože vypořádání prostřednictvím systému LVTS jsou zaručená a nevratná, systém snižuje celkové systémové riziko pro kanadskou ekonomiku.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web