[vc_empty_space height="10px"]

Kalendář

[vc_empty_space height="10px"] Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším. [vc_empty_space height="10px"]

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Svět vysokofrekvenčního algoritmického obchodování

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Algoritmické obchodování  > Svět vysokofrekvenčního algoritmického obchodování

Svět vysokofrekvenčního algoritmického obchodování

V posledním desetiletí dominují světu obchodování algoritmické obchodování (AT) a vysokofrekvenční obchodování (HFT), zejména HFT. V letech 2009–2010 bylo více než 60% obchodování v USA připsáno HFT, ačkoli toto procento v posledních několika letech pokleslo...

Zde je pohled do světa algoritmického a vysokofrekvenčního obchodování: jak spolu souvisejí, jejich výhody a výzvy, jejich hlavní uživatelé a jejich současný a budoucí stav.

Vysokofrekvenční obchodování – struktura HFT

Nejprve si povšimněte, že HFT je podmnožinou algoritmického obchodování a naopak HFT zahrnuje obchodování Ultra HFT. Algoritmy v zásadě fungují jako prostředníci mezi kupujícími a prodávajícími, přičemž HFT a Ultra HFT jsou způsob, jak obchodníci vydělávat na nekonečně malých cenových nesrovnalostech, které mohou existovat pouze na nepatrné období.

Počítačem podporované algoritmické obchodování založené na pravidlech využívá k zadávání objednávek specializované programy, které provádějí automatická obchodní rozhodnutí. AT rozděluje velké objednávky a zadává tyto rozdělené objednávky v různých časech a po jejich odeslání dokonce spravuje obchodní příkazy.

Velké objednávky, obvykle prováděné penzijními fondy nebo pojišťovnami, mohou mít vážný dopad na úroveň cen akcií. Cílem AT je snížit tento cenový dopad rozdělením velkých objednávek na mnoho malých objednávek, čímž obchodníkům nabídne určitou cenovou výhodu.

Algoritmy také dynamicky řídí plán odesílání objednávek na trh. Tyto algoritmy čtou vysokorychlostní datové kanály v reálném čase, detekují obchodní signály, identifikují vhodné cenové hladiny a poté zadávají obchodní příkazy, jakmile identifikují vhodnou příležitost. Mohou také detekovat arbitrážní příležitosti a mohou obchodovat na základě sledování trendů, zpravodajských událostí nebo dokonce spekulací.

Vysokofrekvenční obchodování je rozšířením algoritmického obchodování. Spravuje malé obchodní objednávky, které mají být odeslány na trh vysokou rychlostí, často v milisekundách nebo mikrosekundách – milisekunda je tisícina sekundy a mikrosekunda je tisícina milisekundy.

Tyto objednávky jsou spravovány vysokorychlostními algoritmy, které replikují roli tvůrce trhu. Algoritmy HFT obvykle zahrnují dvoustranné umístění objednávek (nákup-nízké a vysoké prodejní) ve snaze těžit z cenových přirážek poptávky. Algoritmy HFT se také snaží „vycítit“ všechny nevyřízené velké objednávky odesláním několika malých objednávek a analýzou vzorů a času potřebného k provedení obchodu. Pokud pocítí příležitost, algoritmy HFT se pak pokusí vydělat na velkých nevyřízených objednávkách úpravou cen tak, aby je naplnily a vydělaly.

Ultra HFT je také dalším specializovaným proudem HFT. Zaplacením dodatečného poplatku za výměnu získávají obchodní firmy přístup a čekají na vyřízené objednávky za zlomek sekundy, než to udělá zbytek trhu.

Potenciál zisku z HFT

Algoritmy HFT využívají tržní podmínky, které lidské oko nedokáže detekovat, využívají k nalezení potenciálu zisku za velmi krátkou dobu. Jedním z příkladů je arbitráž mezi futures a ETF na stejném podkladovém indexu.

Následující grafika odhaluje, jaké algoritmy HFT mají za cíl detekovat a využít. Tyto grafy zobrazují pohyby cen tick-by-tick cen futures E-mini S&P 500 (ES) a SPDR S&P 500 ETF (SPY) v různých časových frekvencích.

Obrázek Sabrina Jiang © Investopedia 2020

Čím hlouběji se grafy přiblíží, tím větší jsou cenové rozdíly mezi dvěma cennými papíry, které na první pohled vypadají dokonale korelované.

Obrázek Sabrina Jiang © Investopedia 2020

Mějte na paměti, že osa pro oba nástroje je odlišná. Cenové rozdíly jsou značné, i když se objevují na stejné horizontální úrovni.

Obrázek Sabrina Jiang © Investopedia 2020

Ukázalo se tedy, že to, co vypadá dokonale synchronizované pouhým okem, má vážný potenciál zisku, pokud se na něj podíváme z pohledu bleskových algoritmů.

Automatizované obchodování

Na trzích v USA povolila SEC v roce 1998 automatizované elektronické burzy..Zhruba o rok později začala HFT, v té době byla doba realizace obchodu několik sekund..Do roku 2010 to bylo zkráceno na milisekundy – viz projev Andrewa Haldana z Bank of England „Trpělivost a finance“ – a dnes je pro většinu obchodních rozhodnutí a provádění HFT dostačující setina mikrosekundy. Vzhledem ke stále rostoucímu výpočetnímu výkonu lze v relativně blízké budoucnosti dosáhnout pomocí HFT práce na frekvencích nanosekund a pikosekund...

Bloomberg uvádí, že zatímco v roce 2010, HFT „představoval více než 60% veškerého objemu vlastního kapitálu v USA,“ což se ukázalo jako značná hodnota. Do roku 2013 se toto procento snížilo na zhruba 50%. Bloomberg dále poznamenal, že kde v roce 2009 „vysokofrekvenční obchodníci přesunul asi 3,25 miliardy akcií denně. V roce 2012 to bylo 1,6 miliardy denně “a„ průměrný zisk klesl z přibližně desetiny penny na akcii na dvacetinu penny. “..

Účastníci HFT

HFT obchodování v ideálním případě potřebuje mít nejnižší možnou latenci dat (časová zpoždění) a maximální možnou úroveň automatizace. Účastníci tedy raději obchodují na trzích s vysokou úrovní automatizačních a integračních schopností na svých obchodních platformách. Patří mezi ně NASDAQ, NYSE, Direct Edge a BATS.

HFT dominují proprietární obchodní společnosti a zahrnuje různé cenné papíry, včetně akcií, derivátů, indexových fondů a ETF, měn a nástrojů s pevným výnosem. Zpráva Deutsche Bank z roku 2011 zjistila, že z tehdejších současných účastníků HFT tvořily soukromé obchodní společnosti 48%, vlastní obchodní zastoupení makléřských obchodníků s více službami 46% a zajišťovací fondy přibližně 6%..Mezi hlavní jména ve vesmíru patří proprietární obchodní firmy jako KWG Holdings (vzniklé spojením společností Getco a Knight Capital) a obchodní stoly velkých institucionálních firem jako Citigroup (C), JP Morgan (JPM) a Goldman Sachs (GS).

Potřebuje infrastrukturu HFT

Pro vysokofrekvenční obchodování potřebují účastníci následující infrastrukturu:

 • Vysokorychlostní počítače, které vyžadují pravidelné a nákladné upgrady hardwaru;
 • Společné umístění. To je typicky nákladné zařízení, které umístí vaše obchodní počítače co nejblíže k serverům pro výměnu, aby se dále snížila časová zpoždění;
 • Datové kanály v reálném čase, které jsou vyžadovány, aby se zabránilo i mikrosekundovému zpoždění, které může ovlivnit zisky; a
 • Počítačové algoritmy, které jsou srdcem AT a HFT.

Výhody HFT

HFT je výhodný pro obchodníky, ale pomáhá celému trhu? Některé celkové tržní výhody, které podporovatelé HFT uvádějí, zahrnují:

 • Spready Bid-ask se významně snížily kvůli obchodování HFT, což zefektivňuje trhy. Empirické důkazy zahrnují, že poté, co kanadské úřady v dubnu 2012 uložily poplatky, které odrazovaly HFT, studie naznačily, že „rozpětí nabídky a poptávky růže o 9%, „pravděpodobně kvůli poklesu HFT obchodů...
 • HFT vytváří vysokou likviditu a tím zmírňuje účinky fragmentace trhu.
 • HFT pomáhá při procesu zjišťování a tvorby cen, protože je založen na velkém počtu objednávek

Výzvy HFT

Odpůrci HFT argumentují, že algoritmy lze naprogramovat tak, aby odesílaly stovky falešných objednávek a v příští vteřině je zrušily. Takový „spoofing“ na okamžik vytváří falešný nárůst poptávky / nabídky vedoucí k cenovým anomáliím, které mohou obchodníci HFT využít ve svůj prospěch. V roce 2013 SEC představila systém Market Information Data Analytics System (MIDAS), který monitoruje více trhů s daty v milisekundových frekvencích, aby se pokusil zachytit podvodné aktivity jako „spoofing“...

Dalšími překážkami růstu HFT jsou jeho vysoké vstupní náklady, které zahrnují:

 • Vývoj algoritmů
 • Nastavení vysokorychlostních platforem pro provádění obchodů pro včasné provádění obchodů
 • Budování infrastruktury, která vyžaduje časté nákladné upgrady
 • Poplatky za předplatné u zdroje dat

Trh HFT se také zaplnil a účastníci se snažili získat náskok před konkurencí neustálým vylepšováním algoritmů a přidáváním infrastruktury. Kvůli tomuto „závodu ve zbrojení“ je pro obchodníky obtížnější vydělávat na cenových anomáliích, i když mají nejlepší počítače a špičkové sítě.

A vyhlídky na nákladné závady také děsí potenciální účastníky. Mezi příklady patří „Flash Crash“ ze dne 6. května 2010, kdy HFT spouštěné prodejní objednávky vedly k impulzivnímu poklesu indexu DJIA o 600 bodů..Pak je tu případ Knight Capital, tehdejšího krále HFT na NYSE. Nainstaloval nový software 1. srpna 2012 a omylem nakoupil a prodal akcie NYSE v hodnotě 7 miliard dolarů za nepříznivé ceny..Knight byl donucen usadit se na svých pozicích, stát jej 440 milionů $ za jeden den a narušit 40% hodnoty firmy..Získaná jinou firmou HFT, společností Getco, za účelem vytvoření KCG Holdings, sloučená entita stále pokračuje v boji...

Mezi hlavní překážky budoucího růstu HFT tedy patří jeho klesající potenciál zisku, vysoké provozní náklady, vyhlídky na přísnější předpisy a skutečnost, že zde není prostor pro chyby, protože ztráty se mohou rychle pohybovat v milionech.

Aktuální stav HFT

HFT jako nějaký růstový potenciál v zámoří. Burzy po celém světě se konceptu otevírají a někdy vítají firmy HFT tím, že nabízejí veškerou potřebnou podporu..Na druhou stranu byly podány žaloby proti burzám za údajnou nepřiměřenou časovou výhodu, kterou mají firmy HFT..Uprostřed rostoucího odporu byla Francie první zemí, která v roce 2012 zavedla zvláštní daň z HFT, po které brzy následovala Itálie...

Studie amerických orgánů hodnotila dopad HFT na rychlý záchvat volatility na trhu Treasury dne 15. října 2014..Ačkoli se to našlo „že neexistovala jediná příčina turbulencí,“ studie nevyloučila potenciál budoucích rizik způsobených HFT, ať už jde o dopady na ceny, likviditu nebo objemy obchodování...

Sečteno a podtrženo

Růst rychlosti počítače a vývoje algoritmů vytvořil zdánlivě neomezené možnosti obchodování. AT a HFT jsou však klasickými příklady rychlého vývoje, který po celá léta předčil regulační režimy a umožnil obrovské výhody relativní hrstce obchodních společností. Zatímco HFT může v budoucnu nabídnout omezené příležitosti pro obchodníky na zavedených trzích, jako jsou USA, některé rozvíjející se trhy mohou být pro podniky s vysokým podílem HFT stále docela příznivé.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: