Střední východ a severní Afrika (MENA)

Co je MENA?

MENA je zkratka professional area Středního východu a severní Afriky (MENA). Tento location zahrnuje přibližně 19 zemí, uvádí Environment Atlas. Region MENA představuje přibližně 6% světové populace, 60% světových akcie ropy a 45% světových akcie zemního plynu. Vzhledem k významným akcieám ropy a zemního plynu v regionu je MENA důležitým zdrojem globální ekonomické security.

Podle Světové banky se v letech 2019 až 2020 podle očekávání hospodářský růst v důsledku válečných nepokojů, které postihnou location MENA, zlepší na průměrnou míru 2,6%.

Porozumění MENA

Mnoho ze 14 zemí OPEC je v regionu MENA. I když v regionu MENA neexistuje žádný standardizovaný seznam zemí, tento výraz obvykle zahrnuje oblast od Maroka v severozápadní Africe po Írán v jihozápadní Asii a až po Súdán v Africe. Do MENA jsou obvykle zahrnuty následující země: Alžírsko, Bahrajn, Džibuti, Egypt, Írán, Irák, Izrael, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Libye, Malta, Maroko, Omán, Katar, Saúdská Arábie, Sýrie, Tunisko, Spojené arabské emiráty, Palestina a Jemen. Někdy jsou zahrnuty Etiopie a Súdán.

Shrnutí

  • Blízký východ a severní Afrika (MENA) zahrnuje přibližně 19 zemí, uvádí Atlas světa.
  • Tento location má obrovské akcie ropy, ropy a zemního plynu.
  • Díky těmto rezervám je MENA důležitým zdrojem globální ekonomické security.
  • Tento area je postižen přetrvávající občanskou válkou v Sýrii, Iráku, Libyi a Jemenu, přičemž Usa a Rusko podporují protichůdné strany a poskytují vojenské zdroje.

Area MENA rostl v geopolitickém významu od roku 2011, kdy byla svržena řada dlouhodobých diktatur v regionu při události známé jako Arabské jaro. Po této události byly například dodávky ropy z Libye extrémně nestabilní, což ovlivnilo cenu ropy na mezinárodních trzích. Občanská válka v Sýrii navíc přivedla United states a Rusko do přímé vojenské konkurence způsobem, který nebyl vidět od války ve Vietnamu v 60., 70. letech a války v Afghánistánu v 80. letech. Každá země podporuje různé strany a poskytuje vojenskou pomoc.

Rychlý fakt

Podle odhadů Světové banky v důsledku občanské války v Sýrii, Iráku, Libyi a Jemenu „patnáct milionů lidí uprchlo ze svých domovů, mnoho z nich se dostalo do křehkých nebo ekonomicky omezených zemí, jako je Jordánsko, Libanon, Džibuti a Tunisko. největší uprchlická krize od druhé světové války. “

Problémová oblast

Termín MENA se také používá v diskusích o zhoršujících se vztazích mezi arabskými státy v regionu. Například Saúdská Arábie a Katar jsou zapojeny do diplomatické situace, která vyústila v bankovní sankce a bezletové zóny mezi oběma zeměmi. Jemen také pociťuje tlak proxy války mezi Íránem a Saúdskou Arábií, která postavila tyto dvě regionální mocnosti proti sobě. Podle Světové banky je location MENA „ve zmatku. Sýrie, Irák, Libye a Jemen jsou uvězněny v občanské válce a způsobují nevýslovné škody na lidských životech a fyzické infrastruktuře.“

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.