Průvodce » Investování » Finanční trhy » Akciové trhy » Stockholmská burza cenných papírů (STO) .ST Definice

Stockholmská burza cenných papírů (STO) .ST Definice

Co je Stockholmská burza cenných papírů (STO) .ST

Stockholmská burza cenných papírů (STO) slouží jako burza pro obchodování na švédském trhu s cennými papíry. Třicet nejobchodovanějších švédských akcií tvoří hlavní referenční index stockholmské burzy, OMX Stockholm 30 vážený tržní hodnotou.

Klíčové poznatky:

  • Stockholmská burza cenných papírů (STO) je burza pro obchodování na švédském trhu s cennými papíry.
  • Třicet nejobchodovanějších švédských akcií tvoří hlavní referenční index Stockholmské burzy cenných papírů, OMX Stockholm 30, vážený tržní hodnotou.
  • Stockholmská burza cenných papírů (STO) byla založena v roce 1863 ve švédském Stockholmu pod názvem Stockholm Securities Exchange.
  • V roce 1994 se stockholmská burza stala první evropskou burzou, která umožnila obchodování členům na dálku.

Porozumění Stockholmské burze cenných papírů (STO) .ST

Stockholmská burza cenných papírů (STO) vznikla v roce 1863 ve švédském Stockholmu pod názvem Stockholm Securities Exchange. V roce 1990 burza zavedla automatizované obchodování a v roce 1993 se stala společností s ručením omezeným.

V roce 1994 se Stockholmská burza cenných papírů stala první evropskou burzou, která umožnila obchodování na dálku. V roce 1998 se burza spojila se skupinou OM Group, známou také jako OMX, a ve stejném roce vstoupila do aliance NOREX s kodaňskou burzou. NOREX se nakonec rozrostla o burzy v Oslu, na Islandu a na regionálních trzích, které se snažily využít větších mezinárodních investičních příležitostí pomocí společné obchodní platformy a regulační struktury.

Burza OMX Nordic Exchange, která byla spuštěna v roce 2006, vytvořila společný obchodní profil pro kótované severské společnosti. Společnost Nasdaq následně v roce 2007 převzala burzu OMX.

Hlavní referenční index Stockholmské burzy cenných papírů, OMX Stockholm 30, vážený tržní hodnotou, zahrnuje 30 nejobchodovanějších akcií ve Švédsku.

Mezinárodní expanze společnosti Nasdaq

V době, kdy se Nasdaq v květnu 2007 dohodl na koupi OMX ABO, se skupina rozšířila o stockholmskou burzu cenných papírů a burzy v Helsinkách, Kodani a na Islandu. Fúzí získala společnost Nasdaq mezinárodní přítomnost v celém severském a pobaltském regionu a integrovaný obchodní a clearingový systém pro akcie a deriváty, který se v těchto regionech hojně využívá.

Předchozí pokus Nasdaqu o mezinárodní expanzi zahrnoval nákup systému EASDAQ (European Association of Securities Dealers Automatic Quotation System) v roce 2001, který se po krachu dotcomu rozpadl. Fúze se společností OMX v roce 2007 následovala po neúspěšné nabídce na londýnskou burzu cenných papírů a stala se prvním úspěšným vstupem společnosti Nasdaq na mezinárodní burzy. Od té doby skupina dále expanduje a nyní obsluhuje kapitálové trhy po celém světě.

Mezinárodní investování

Navzdory rostoucí dostupnosti obchodních příležitostí na zahraničních burzách považuje mnoho domácích investorů přeshraniční daňové otázky a kapitálové kontroly za složitější a nákladnější, než by odpovídalo jejich touze po mezinárodní diverzifikaci. Nástroje, jako jsou americké depozitní certifikáty (ADR) a domácí fondy, které obchodují s akciemi mezinárodních akcií, mohou poskytnout pohodlnější způsob investování do mezinárodních akcií.

ADR umožňují investorům nakupovat balíky akcií zahraničních akcií, které drží a vydávají banky se sídlem v USA. ADR v podstatě fungují jako domácí nástroj pro zahraniční akcie. Obchodníci je mohou nakupovat a prodávat v amerických dolarech, dostávat dividendy a obecně se jim dostává daňového zacházení rovnocenného akciím domácích akcií.

Podílové fondy a fondy obchodované na burze (ETF) nabízejí podobnou flexibilitu a pravděpodobně větší známost, protože většina investorů je s těmito produkty obeznámena lépe než s ADR. Investorům stačí vyhledat podílové fondy nebo ETF určené k zajištění mezinárodní expozice a nakoupit jejich akcie. Tyto fondy se obvykle zaměřují na země nebo regiony, přičemž další možnosti jsou k dispozici pro rozvíjející se trhy nebo rozvinuté trhy mimo Spojené státy a Kanadu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování