Co je Stockholmská burza cenných papírů (STO) .ST
Stockholmská burza cenných papírů (STO) slouží jako burza pro obchodování na švédském trhu s cennými papíry. Třicet nejobchodovanějších švédských akcií tvoří hlavní referenční index stockholmské burzy, OMX Stockholm 30 vážený tržní hodnotou.
Klíčové poznatky:
- Stockholmská burza cenných papírů (STO) je burza pro obchodování na švédském trhu s cennými papíry.
- Třicet nejobchodovanějších švédských akcií tvoří hlavní referenční index Stockholmské burzy cenných papírů, OMX Stockholm 30, vážený tržní hodnotou.
- Stockholmská burza cenných papírů (STO) byla založena v roce 1863 ve švédském Stockholmu pod názvem Stockholm Securities Exchange.
- V roce 1994 se stockholmská burza stala první evropskou burzou, která umožnila obchodování členům na dálku.
Porozumění Stockholmské burze cenných papírů (STO) .ST
Stockholmská burza cenných papírů (STO) vznikla v roce 1863 ve švédském Stockholmu pod názvem Stockholm Securities Exchange. V roce 1990 burza zavedla automatizované obchodování a v roce 1993 se stala společností s ručením omezeným.
V roce 1994 se Stockholmská burza cenných papírů stala první evropskou burzou, která umožnila obchodování na dálku. V roce 1998 se burza spojila se skupinou OM Group, známou také jako OMX, a ve stejném roce vstoupila do aliance NOREX s kodaňskou burzou. NOREX se nakonec rozrostla o burzy v Oslu, na Islandu a na regionálních trzích, které se snažily využít větších mezinárodních investičních příležitostí pomocí společné obchodní platformy a regulační struktury.
Burza OMX Nordic Exchange, která byla spuštěna v roce 2006, vytvořila společný obchodní profil pro kótované severské společnosti. Společnost Nasdaq následně v roce 2007 převzala burzu OMX.
Hlavní referenční index Stockholmské burzy cenných papírů, OMX Stockholm 30, vážený tržní hodnotou, zahrnuje 30 nejobchodovanějších akcií ve Švédsku.
Mezinárodní expanze společnosti Nasdaq
V době, kdy se Nasdaq v květnu 2007 dohodl na koupi OMX ABO, se skupina rozšířila o stockholmskou burzu cenných papírů a burzy v Helsinkách, Kodani a na Islandu. Fúzí získala společnost Nasdaq mezinárodní přítomnost v celém severském a pobaltském regionu a integrovaný obchodní a clearingový systém pro akcie a deriváty, který se v těchto regionech hojně využívá.
Předchozí pokus Nasdaqu o mezinárodní expanzi zahrnoval nákup systému EASDAQ (European Association of Securities Dealers Automatic Quotation System) v roce 2001, který se po krachu dotcomu rozpadl. Fúze se společností OMX v roce 2007 následovala po neúspěšné nabídce na londýnskou burzu cenných papírů a stala se prvním úspěšným vstupem společnosti Nasdaq na mezinárodní burzy. Od té doby skupina dále expanduje a nyní obsluhuje kapitálové trhy po celém světě.
Mezinárodní investování
Navzdory rostoucí dostupnosti obchodních příležitostí na zahraničních burzách považuje mnoho domácích investorů přeshraniční daňové otázky a kapitálové kontroly za složitější a nákladnější, než by odpovídalo jejich touze po mezinárodní diverzifikaci. Nástroje, jako jsou americké depozitní certifikáty (ADR) a domácí fondy, které obchodují s akciemi mezinárodních akcií, mohou poskytnout pohodlnější způsob investování do mezinárodních akcií.
ADR umožňují investorům nakupovat balíky akcií zahraničních akcií, které drží a vydávají banky se sídlem v USA. ADR v podstatě fungují jako domácí nástroj pro zahraniční akcie. Obchodníci je mohou nakupovat a prodávat v amerických dolarech, dostávat dividendy a obecně se jim dostává daňového zacházení rovnocenného akciím domácích akcií.
Podílové fondy a fondy obchodované na burze (ETF) nabízejí podobnou flexibilitu a pravděpodobně větší známost, protože většina investorů je s těmito produkty obeznámena lépe než s ADR. Investorům stačí vyhledat podílové fondy nebo ETF určené k zajištění mezinárodní expozice a nakoupit jejich akcie. Tyto fondy se obvykle zaměřují na země nebo regiony, přičemž další možnosti jsou k dispozici pro rozvíjející se trhy nebo rozvinuté trhy mimo Spojené státy a Kanadu.