Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Stanovena pokutová nabídka

AkciePrůvodce.cz > Brokeři  > Brokeři na investování  > Stanovena pokutová nabídka

Stanovena pokutová nabídka

Co je to pokutová nabídka?

Pokutová nabídka je nabídka k účasti na počáteční veřejné nabídce (IPO), ve které je kupující oddělený od prodeje svých akcií krátce po nákupu.

Konkrétně sankční nabídky specifikují, že pokud investor „převrátí“ akcie ve stanoveném časovém období, bude penalizován makléř, který zpracoval jejich nákupní objednávku. Makléř má poté možnost přenést tuto pokutu na svého klienta.

Shrnutí

  • Jak jejich název napovídá, pokutové nabídky jsou nabídky na účast v IPO, které nesou sankce za příliš rychlý prodej zakoupených akcií.
  • Jsou navrženy tak, aby chránily investory IPO před prodejním tlakem, který by mohl vzniknout z raných investorů prodávajících své akcie krátce po IPO transakci.
  • Ačkoli jsou brokerům ukládány pokutové nabídky, jsou často předávány jejich zákazníkům buď přímo, nebo vyloučením těchto klientů z budoucích IPO.

Porozumění penalizačních nabídek

Když poptávka po IPO překročí jeho nabídku, cena nově vydaných akcií často vzroste krátce po zahájení obchodování s akciemi. Vzhledem k této skutečnosti může být professional investory lákavé usilovat o přidělení od svých makléřů k účasti na nadcházejících IPO, ne proto, že jsou nadšení dlouhodobými vyhlídkami akcií, ale jednoduše proto, že chtějí prodat akcie krátce po IPO za účelem zajištění rychlého zisku.

Pokud by dostatečný počet prvních investorů jednal tímto způsobem, mohlo by to přinutit vedoucího upisovatele IPO, aby zpětně odkoupil nedávno přidělené akcie během počátečního stabilizačního období IPO, aby zabránil příliš výraznému poklesu ceny akcií z zvýšený prodejní tlak ze strany raných investorů. Za účelem zmírnění tohoto rizika upisovatelé ukládají pokuty investorům, kteří prodávají své akcie ve stanovené lhůtě po IPO.

Technicky jsou tyto pokuty vybírány proti makléřům investorů, kteří pak mají možnost přenést náklady na investora. V praxi je však běžnější, že si broker zaplatí pokutu sám. Konkrétně makléři obvykle platí tuto pokutu vrácením části nebo všech příjmů z provizí, které vydělali z IPO, zpět upisovacímu syndikátu. Přinejmenším by makléř, jehož klient trvá na prodeji svých akcií IPO v zakázaném časovém rámci, nebyl s tímto klientem spokojen a může jej vyloučit z budoucích alokací IPO, které jsou velmi žádané.

Příklad pokutové nabídky v reálném světě

Sandra je trader, který se těší účasti na vysoce očekávaných IPO. Zjistila, že akcie těchto společností často krátce po IPO rostou na hodnotě, a touží těžit z této skutečnosti investováním do nadcházejícího IPO XYZ Enterprises.

Při vyjádření tohoto zájmu svému makléři byla Sandra informována, že pokud dostane alokaci na IPO společnosti XYZ Enterprises, bude její investice považována za nabídku pokuty. Zprostředkovatelka jí vysvětlila, že by se proto měla ve stanovené lhůtě zdržet prodeje akcií. Pokud tak neučiní, makléř bude penalizován a náklady na tento trest mohou být přeneseny na ni.

Sandra pochopila, že i když nemusí být nucena platit přímé finanční náklady penále, existuje velká šance, že by byla makléřem vyloučena z budoucích IPO, pokud předá své akcie předčasně.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web