Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Stále čekáme na revoluci

Stále čekáme na revoluci

Ukazuje se, že automatizované portfolio poradenství není Field of Dreams. “Pokud to postavíte, přijdou,” zatím pro roboticko-poradenský průmysl nepracoval – zatím.

Ještě před několika lety prognostici hleděli do svých křišťálových koulí a předpovídali, že investoři budou nalít své peníze do robo-poradců. V roce 2016 KPMG předpokládalo, že spravovaná aktiva budou v roce 2019 1,5 bilionu USD a v roce 2020 2,2 bilionu USD. Juniper Research očekává, že celosvětově spravovaná aktiva dosáhnou v roce 2022 4,1 bilionu USD. To však není zdaleka to, co se děje, a zdá se, že tyto projekce padli za oběť Prvního zákona prognózy: Dejte jim číslo nebo jim dejte rande, ale nikdy obojí.

2,2 bilionu $

Předpokládaná velikost trhu Robo-Advisor do roku 2020, ale spravovaná aktiva jsou od září 2019 mnohem nižší.

Podle různých analytiků je od května 2019 celosvětově spravováno robo-poradci podstatně méně než 1 bilion dolarů a podle některých optimistických předpovědí bude hranice 2,2 bilionu dolarů dosaženo až v roce 2022. Backend Benchmarking říká, že od poloviny roku 2019 je prostřednictvím roboticko-poradenských služeb spravováno 440 miliard dolarů, zatímco skupina Aite tvrdí, že je v rozmezí 350 miliard dolarů. Na podzim loňského roku odhadovala výzkumná skupina Autonomous NEXT, že trh zahrnoval aktiva v hodnotě 660 miliard dolarů. Aby byla tato čísla zachována, existuje odhadem 22 bilionů dolarů v investovatelných aktivech – s více než 9 biliony dolarů v hotovosti na neinvestovaných účtech.


Je pravda, že rané předpovědi celosvětového přijetí roboticko-poradenských služeb byly nesmírně optimistické. Proč ale více dlouhodobých investorů nepřemisťuje svá aktiva do automatizovaného investování? A proč je na okraji stále tolik peněz?

To neznamená, že pasivní investování není populární aktivita. Investoři přijali fondy obchodované na burze (ETF) jako způsob, jak se podílet na růstu trhu, a do těchto nástrojů je nyní k 13. září 2019 investováno více než 4 biliony USD, což je nárůst z 2,1 bilionu USD na konci roku 2015. Aktiva však pod vedením pro robo-poradce nenásledovali stejný vzorec růstu, přestože většina portfolií generovaných robo je postavena na ETF.

Aktiva ETF pod správou 13. 9. 2019. Zdroj: ETF.com.

Jak jsme se sem dostali

Odvětví robotických poradců vyrostlo z kolapsu trhu v letech 2008–2009, když malí investoři vytáhli své peníze z akcií a seděli na svých hotovostech. Tento únik z trhu nastal kvůli obavám z dalších ztrát a pocitu, že akcie prostě nejsou bezpečné. Úrokové sazby bohužel klesly téměř na nulu, takže tradičně bezpečnější finanční prostory nepomáhaly jednotlivým investorům růst jejich bohatství. Wealthfront and Betterment vstoupil do této prázdnoty a povzbudil investory, aby se vydali stabilním směrem, pomocí algoritmů k investování do portfolií určených k diverzifikaci mezi třídami aktiv a tržními sektory.

Věřím, že jedním z faktorů, který udržuje potenciální investory v hotovosti, a nikoli na trzích, je čistý a krutý teror. Během tržních změn se bojí vybírat špatné investice a přijít o to, co dostávají všichni ostatní – nebo ještě hůře, vybrat si poraženého. Během útlumu srolovali své peníze a schovali je pod matraci. Na konci roku 2018 investoři ustoupili a obávali se, že je rok 2008 znovu.

Pro ty, kteří nejsou úplně připraveni mluvit s poradcem tváří v tvář, může začátek usnadnit plně digitální zážitek. Jednou z nejlepších věcí, které mohou robo-poradci udělat pro své potenciální nové klienty, je poskytnout zkušenost, která vytváří důvěru a zmocnění. Robo-poradci, kteří zaměřují své služby na mladé a nové investory, pepřují své digitální platformy povzbuzením a předpovědí, jaké bohatství mohou nashromáždit.

Charles Schwab Intelligent Portfolios zobrazuje, jak se vaše portfolio rozpadá během procesu instalace.

Vzhledem k nedávné volatilitě trhu, jako je srpnový skok průmyslového průměru Dow Jones, mohli investoři postupovat opatrně a očekávat další recesi. Medvědí trhy nabízejí příležitosti, a to nejen pro srdce. Brian Barnes, spoluzakladatel a generální ředitel M1 Finance, říká: „Věříme, že medvědí trh ve skutečnosti urychlí přijetí novějších a levnějších nabídek správy investic.“ Říká, že vysoké poplatky nejsou pociťovány tak akutně, když portfolio roste, ale zaplatit 1–2% za ztrátu peněz jako všichni ostatní je těžké nést.

Kam máme odsud namířeno?

Co toto odvětví potřebuje, aby přilákalo více věřících – a více aktiv? Skupina Boston Consulting Group v červnu 2019 zveřejnila zprávu nazvanou „Reigniting Radical Growth“ ve své sérii Global Wealth, ve které vydala několik doporučení pro správce majetku. „Inteligentní způsob, jak mohou správci bohatství zachytit růst aktiv pod správou (AuM) a výnosů, je vytvořit konkrétní strategie přizpůsobené klíčovým segmentům a trhům,“ doporučuje zpráva. BCG věří, že správci majetku mohou růst tím, že se zaměří na zámožné investory, kteří jsou nedostatečně obsluhovaní – na ty, jejichž investice je 250 000 až 1 milion dolarů. Doporučují kombinaci digitálního a lidského zapojení, aby mohli nabídnout osobní a snadno ovladatelný nákupní zážitek. „Vítězové urychlí inovaci produktů a vyvinou nabídky, které se budou zabývat konkrétními potřebami a preferencemi zámožných subsegmentů,“ nabízejí.

Mnoho z robo-poradců, které jsme zkoumali, nabízí nástroje pro tento nedostatečně obsluhovaný trh i pro ty, kteří mají na investování méně než 250 000 USD. Velcí hráči v oboru online zprostředkování, včetně Charlese Schwaba, Fidelity a TD Ameritrade, zaměřili své marketingové úsilí na to, čemu říkají „hromadné bohatství“, s investiční aktivou ve výši 100 000 USD a více. Wealthfront and Betterment, první roboti pro čistou hru, nyní nabízejí bankovní služby spolu s jejich poradenstvím, které klientům poskytuje místo, kde si mohou vydělat vyšší úroky ze své neinvestované hotovosti.

Přidání lidské rady k dříve plně digitálním nabídkám je zrychlujícím se trendem, stejně jako ceny založené na předplatném, spíše než účtování poplatků na základě spravovaných aktiv. Počáteční služba robo-poradce Charlese Schwaba, Inteligentní portfolia, je digitální i bezplatná. Na začátku letošního roku společnost představila Intelligent Portfolios Premium, která přidává neomezený přístup k finančnímu plánovači za měsíční předplatné 30 $. Noví klienti musí mít zůstatek alespoň 25 000 $ a zaplatit počáteční plánovací poplatek 300 $. Fidelity se k tomuto trendu připojí a do konce roku 2019 zahájí svou prémiovou poradenskou službu Fidelity Personalized Planning & Advice.

Služby na prémiové úrovni, které zahrnují osobní poradenství, nabízí řada společností, které jsme zkontrolovali, včetně Betterment, Wealthfront, Ellevest, Merrill Edge a TD Ameritrade. Je součástí balíčku, když se zaregistrujete pomocí Personal Capital a Vanguard Personal Advisor Services, ale obě vyžadují mnohem vyšší minima než ostatní recenzovaní.

Společnost Ally Invest, která se vydala jiným směrem, právě spustila novou sadu spravovaných portfolií, která obsahuje „hotovostní rezervu“ ve výši 30%, která nebude zahrnovat poplatek za správu. Hotovost v těchto portfoliích získá úrok 1,9%. Myšlenkou tohoto zahájení bylo snížit úzkost a náklady pro nové investory. Společnost Vanguard v tichosti začala testovat pouze digitální verzi své služby robo-poradce, kterou očekáváme od začátku roku 2020, s mnohem nižšími minimy (3 000 USD než 50 000 USD) a nižšími poplatky za správu (0,15%).

64%

Z bohatých mileniálů označte „spoření na důchod“ jako hlavní důvod, proč investují na základě výsledků našeho průzkumu bohatých mileniálů.

Vracení se zpět na trať

Jak může průmysl robo-poradců dostat svá aktiva zpět na původní plánovanou stopu? Mohli by udělat více pro podporu zapojení na trzích pod vedením znalého asistenta, ať už digitálního nebo lidského. Studie University of British Columbia, publikovaná v červenci 2019, ukázala, že naivní investoři mají tendenci volit aktiva, která mají obdobně vypadající výnosy, čímž se vytváří portfolio, které je ve skutečnosti kvůli nedostatečné diverzifikaci riskantnější. Portfolia vytvořená pomocí moderní teorie portfolia pomáhají snižovat celkové riziko, takže koncept používání robo-poradce by měl být pro nováčky v investování přitažlivější.

Aite Group ve zprávě citované Charlesem Schwabem uvádí, že očekává, že počet Američanů využívajících robo-poradenské služby vzroste z odhadovaných 2 milionů v roce 2018 na 17 milionů do roku 2025, na základě průzkumu, který provedli v polovině roku 2018. 58 procent dotázaných uvedlo, že do roku 2025 využije nějakou formu robo poradenství, a respondenti tvrdí, že je pravděpodobnější, že budou používat robo rady než řada jiných technologií v dnešních titulcích, včetně umělé inteligence, virtuální reality, blockchainu a kryptoměna. Hlavní výhodou používání robo poradce je podle dotazovaných vyřazení emocí z investování. Jejich průzkum také přinesl zjištění, že téměř tři čtvrtiny těch, kteří si myslí, že mohou využívat robo-poradce, chtějí také přístup k lidskému finančnímu poradci.

Samozřejmě existují lichváři, kteří nevěří, že robo-poradenské služby nabízejí nějakou přidanou hodnotu. Tom Sosnoff ze společnosti tastytrade a tastyworks nazývá robos, „vězení za vaše peníze“. Věří, že učení se obchodu vytváří myšlení, které vede k rozhodování ve všech oblastech života člověka, a že pouhé parkování peněz v pasivním investování je hrozný nápad.

Poradci Robo by mohli dělat více, aby dostali peníze na vedlejší kolej do hry. Služby pouze pro digitální vysílání s nízkým minimálním zůstatkem by mohly být nabízeny studentům středních škol jako způsob, jak podpořit zájem o investice. Způsob, jak přejít z pasivního přijetí rady robo na aktivnější obchodní myšlení, by mohl dát novým investorům výcviková kola. Existují příležitosti nabízet digitální poradenství důchodcům, kteří vydělávají své peníze ze 401 (k) s. A nabídnout flexibilnější způsob, jak využít lidskou pomoc nebo se jí zcela vyhnout v závislosti na preferencích klienta, by mohlo přilákat na trhy více potenciálních investorů.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web