Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Srovnání tří cloudových strategií: Amazon, Microsoft, Google

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Fintech a automatizované investování  > Srovnání tří cloudových strategií: Amazon, Microsoft, Google

Srovnání tří cloudových strategií: Amazon, Microsoft, Google

(Poznámka: Autorem této fundamentální analýzy je finanční spisovatel a manažer portfolia. On a jeho klienti vlastní akcie společností GOOGL a MSFT.)

Cloud computing je vzkvétajícím odvětvím a je pravděpodobné, že bude i nadále růst, protože vyšší rychlosti dat, jako je pátá generace bezdrátových technologií (5G), umožňují společnostem přesunout více jejich výpočetního výkonu do cloudu. Je jasné, že cloudu dominují dvě velké společnosti: Amazon.com Inc. (AMZN) a Microsoft Corp. (MSFT). Méně jasný je stav dalšího technologického giganta: Alphabet (GOOGL). Mnozí to odhadují na vzdálenou třetinu. Každá z těchto společností zaznamenala v posledních letech prudký nárůst jejich celkových příjmů.

Zde je podrobný pohled na cloudové strategie a výhled růstu těchto tří společností.

Amazon Net Services, známé jako AWS, zaznamenaly v roce 2018 nejrychlejší růst, přičemž celkový prodej vyskočil téměř o 50% na přibližně 26 miliard dolarů. Společnost Microsoft a její jednotka Intelligent Cloud mezitím zaznamenaly nárůst tržeb o 18% na 32,2 miliardy USD..Alphabet na druhé straně nezveřejňuje své tržby z cloudu. Společnost však během konferenčního hovoru v lednu 2018 poskytla investorům nápovědu, že její cloudový obchod je podnikání za miliardu za čtvrtletí.

Amazonka

Cloudové podnikání společnosti Amazon je druhým největším v oboru za Microsoftem, nesporným lídrem. Amazon však při svém korporátním růstu mnohem více závisí na cloudu. Cloud představuje téměř 60% celkových provozních výnosů Amazonu ve výši 12,4 miliard USD v roce 2018, přestože tržby představují pouze 11% celkových příjmů společnosti..AWS dosáhla v roce 2018 provozního výnosu 7,3 miliardy USD, což je o 60% více než 4,3 miliardy USD, které vygenerovala v roce 2017. Provozní marže navíc rostou o téměř 400 bazických bodů na 28,4%. To zdůrazňuje, jak nízké jsou marže Amazonu v jeho základním obchodě s elektronickým obchodem. Non-cloudové podniky Amazonu měly provozní příjem pouze 5,1 miliardy dolarů a provozní marži pouze 2,4%. Naznačuje to, že budoucí růst korporátních zisků Amazonu silně závisí na rozšíření jejího podnikání AWS. Pokud by AWS poklesla, Amazon by musel rychle najít nový motor růstu, který by společnosti přinesl zisky.

Microsoft

Růst cloudu společnosti Microsoft byl působivý, ale podnikání je ve srovnání s Amazonem součástí vyváženějšího obchodního portfolia. Ve fiskálním roce 2018 končícím v červnu představoval cloud 30% z celkových tržeb společnosti Microsoft ve výši 110,3 miliard USD. Během roku 2018 měla cloudová jednotka celkový provozní příjem 11,5 miliardy USD, což představovalo pouze 32,8% jejího celkového provozního příjmu. Provozní marže professional jednotku byly 35,7%, což je o 200 bazických bodů více než v předchozím roce. Dvě další jednotky společnosti Microsoft – produktivita a obchodní procesy a více osobních počítačů – představovaly 32%, respektive 38%..Nižší procento provozních výnosů může dát společnosti Microsoft schopnost být trpělivější s přístupem k rozvoji svého cloudového podnikání. Společnost Microsoft však bude muset pokračovat v růstu cloudových prodejů, aby se vyhnula celkovým výnosům z přílišného zastavení nebo zpomalení.

Abeceda

Professional Alphabet je jasné, že cloud není hlavním přispěvatelem do jeho podnikání a není pravděpodobné, že by se tak brzy stalo – i když společnost má velké plány expanze. Není jasné, jaké příjmy Alphabet ročně vydělává na cloudovém podnikání, ale je možné odhadnout, jak dobře si jednotka vede, na základě toho, kolik informací společnost odhalila. S využitím komentáře z konferenčního hovoru, že cloud generuje 1 miliardu USD za čtvrtletí, by naznačovalo, že cloud představoval ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 téměř 20% „ostatních výnosů“ Google ve výši 4,7 miliard USD. Bez ohledu na přesnou velikost by naznačují, že podnik nyní generuje zhruba 5 miliard dolarů ročně, což představuje méně než 5% celkových ročních příjmů společnosti Alphabet. Alphabet však chce tento růst výnosů urychlit, a to brzy. V roce 2019 společnost najala Thomase Kuriana ze společnosti Oracle Corp. (ORCL), který provozoval cloudové podnikání společnosti Oracle..Společnost ve svém konferenčním hovoru ve čtvrtém čtvrtletí rovněž uvedla, že ve čtvrtletí přijala přibližně 4 400 nových zaměstnanců, z nichž největší přírůstky byly cloudové prodeje a technické týmy.

Budoucnost

Na základě analýzy těchto tří společností je jasné, že jak Amazon, tak Microsoft budou stále více záviset na tom, aby jejich cloudové podniky urychlily růst svých příjmů a výnosů. Alphabet se bude snažit přeměnit své relativně malé cloudové podnikání na kritického hráče v oboru a důležitého přispěvatele k ziskům společnosti. Všichni tři budou muset tak učinit tváří v tvář významné konkurenci. V prostoru jsou další hráči, jako jsou IBM Corp. (IBM), Alibaba Group Holdings Ltd. (BABA) a dokonce i Oracle, kteří by si rádi vzali velkou zakusit podíl na trhu kterékoli z těchto tří společností.

Michael Kramer je zakladatelem společnosti Mott Funds Administration LLC, registrovaným investičním poradcem a manažerem aktivně spravovaného dlouhodobého portfolia tematického růstu společnosti. Kramer obvykle nakupuje a drží akcie po dobu tří až pěti permit. Prezentované informace slouží pouze professional vzdělávací účely a nemají v úmyslu učinit nabídku nebo výzvu k prodeji nebo nákupu konkrétních cenných papírů, investic nebo investičních strategií. Investice zahrnují riziko, a pokud není uvedeno jinak, nejsou zaručeny. Před implementací jakékoli zde diskutované strategie se nejprve poraďte s kvalifikovaným finančním poradcem nebo daňovým odborníkem. Na požádání poskytne poradce seznam všech doporučení učiněných během posledních 12 měsíců. Minulý výkon neznamená budoucí výkon.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: