Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Společensky odpovědné investování vs. Hříchové zásoby

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Udržitelné investování  > Společensky odpovědné investování vs. Hříchové zásoby

Společensky odpovědné investování vs. Hříchové zásoby

Je lepší být špatný než být dobrý? Je to otázka, která trápí lidstvo od počátku věků a svět investování nebyl vůči kontroverzi imunní. V jednom rohu jsou fanoušci společensky odpovědného investování (SRI) a v druhém rohu fanoušci akcií hříchu.

Shrnutí

  • V uplynulém desetiletí se společensky odpovědné investování (SRI) stalo důležitým investičním trendem, kdy si lidé vybírají pouze akcie, které podporují jejich komunity, životní prostředí a dobrou správu a řízení společnosti.
  • Akcie SRI lze porovnat s „akcieami hříchu“, společnostmi, které se zabývají činnostmi, které mohou být škodlivé, jako je tabák, alkohol a střelné zbraně, a také velkými znečišťovateli.
  • Zatímco SRI může odpovídat vašemu morálnímu přesvědčení, ekonomové varují, že investice pouze do akcií SRI ponechává důležité mezery v diverzifikovaném portfoliu, které může omezit výnosy a soustředit riziko.

SRI vs. Sin Stocks

Fanoušci SRI dávají přednost investiční strategii, která pohlíží na úspěšnou návratnost investic a odpovědné chování společnosti. Věří, že kombinací určitých sociálních kritérií s přísnými investičními standardy mohou identifikovat cenné papíry, které budou mít konkurenceschopné výnosy a pomohou vybudovat lepší svět.

Zastánci akcií hříchu tradičně upřednostňují společnosti v odvětví hazardních her, alkoholu, tabáku a střelných zbraní. Ve svých portfoliích mají místo jakékoli společnosti, které mají zisk, bez ohledu na to, zda firma staví jaderné elektrárny, prodává komponenty pro nášlapné miny nebo má pochybné pracovní postupy. Tento tábor poukazuje na to, že někdo bude těžit z těchto průmyslových odvětví, a tvrdí, že není důvod sedět na vedlejší koleji a nechat si ujít příležitost.

(Další informace o této investiční strategii naleznete v našem souvisejícím článku Předehra k hříšnému investování.)

Nakupte do hříchu nebo zažeňte své peníze za své přesvědčení?

Fanoušci SRI tvrdí, že je možné udělat něco dobrého a zároveň vydělat peníze. Jejich argument spočívá na myšlence, že společensky odpovědné společnosti budou pravděpodobně dobře řízeny, protože jejich základy jsou založeny na pevných hodnotách. Fanoušci akcií Sin tvrdí, že mandáty SRI připravují dobré příležitosti ve společnostech, které mají silné základy a obchodují se zisky za faktor dobrého pocitu.

Dav hříchů se cítí dobře, když jejich investice přinášejí solidní návratnost. Raději by dali peníze do banky podporou průmyslových odvětví, která uspokojí poptávku spotřebitelů, než aby hladověli za své přesvědčení. Zdá se, že moderní teorie portfolia (MPT) podporuje jejich argument, protože budování optimálního portfolia by mělo být náročnější, pokud budou některé akcie odstraněny z vesmíru možných investic.

Pohled na čísla

Fond Pax Balanced, uvedený do provozu 10. srpna 1971, je nejstarším fungujícím fondem SRI v oboru. Bariérový fond, známý jako Vice Fund, založený 30. srpna 2002, je nejstarším fondem hříchu v tomto odvětví. Pohled na roční výnosy těchto fondů (k květnu 2017) vypráví zajímavý příběh. Po dobu deseti let se hříšníkům dařilo lépe.

Název fondu 1 rok 3 roky 5 let 10 let Od počátku
Pax vyvážený 8,71% 5,8% 6,9% 4,27% 8,29%
Vice fond 15,87% 7,54% 11,76% 6,83% 10,08%

Porovnání fondů s jejich příslušnými indexy poskytuje další perspektivu. Společnost Pax poskytla všeobecně indexový výkon, zatímco Vice v každé metrice nedosáhl svého benchmarku.

Název fondu 1 rok 3 roky 5 let 10 let Od počátku
Pax vyvážený 8,71 5,8% 6,9% 4,27% 8,29%
Dow Jones USA Střední 9,65% 5,28% 7,06% 5,16% N / A
Název fondu 1 rok 3 roky 5 let 10 let Od počátku
Vice fond 15,87% 7,54% 11,76% 6,83% 10,08%
Russell 1000 18,02% 9,99% 13,26% 7,58% N / A

Komplikace

I když pro žádný tábor neexistuje jednostranné vítězství, věci nejsou vždy tak, jak se zdají. Tam, kde se SRI kdysi vyhýbala hazardním hrám a alkoholu, fond Pax a několik dalších tento mandát uvolnilo s argumentem, že je třeba se obávat větších sociálních neduhů a problémů v oblasti správy a řízení společností a že hazardní hry a alkohol již nejsou vnímány ve stejném světle kdysi byly.

Zajímavé je, že fondy mají tendenci značně investovat do technologií, zdravotnictví a finančních služeb. Vzhledem k tomu, že společnosti se skandály sužují titulky ze všech špatných důvodů, a akcie hazardních her a alkoholu jsou nyní v jejich portfoliích, zdá se, že hodnota obrazovek SRI má vedle sebe alespoň malý otazník v myslích neutrálních investorů, kteří upřednostňují ani hříšníky ani svatí. Kromě obrazovek je také důležité vzít v úvahu cyklickou povahu trhů. Pokud odvětví, jako jsou technologie a zdravotnictví, zaujímají první místo v žebříčcích, akcie hříchu mohou být nepříznivě nakloněny nebo přinejmenším nedostatečně výkonné. Podobně, když v čele balíčku jsou akcie, které si fondy SRI nekupují, akcie hříchu překonají.

Je také třeba poznamenat, že vesmír fondů SRI výrazně převyšuje vesmír fondů hříchu. Existují desítky fondů SRI, včetně velkých jmen, jako jsou Dow Jones a Calvert, a řada fondů obchodovaných na burze (ETF).

(Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si Společensky odpovědné vzájemné fondy.)

Na straně akcií hříchů je méně než půl tuctu nabídek, a to i se zahrnutými ETF, ačkoli existuje spousta jednotlivých cenných papírů, které se hodí do formy, takže je snadné vytvořit portfolio založené na akciích, které fondy SRI nebudou mít .

(Číst Společensky (Ir) odpovědné vzájemné fondy abyste se dozvěděli o svých možnostech.)

Závěr

Kam byste měli dát své peníze? Pokud vaše morální přesvědčení nedovolí investice do akcií hříchu, vaše volba již byla provedena. Nezapomeňte se dozvědět o kritériích prověřování fondů, které zvažujete, nebo byste mohli skončit u společností, které ve vašem portfoliu nepředstavují vaše hodnoty. Pokud hledáte pouze solidní investici, morální přesvědčení stranou, může být lepší volbou diverzifikované portfolio zahrnující jak svaté, tak hříšníky.

Porovnat účty

×

Nabídky, které jsou uvedeny v této tabulce, pocházejí z partnerství, od nichž Investopedia dostává náhradu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web