Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Spíš dobrá věc? Nebo příliš mnoho?

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Investování do ETF  > Spíš dobrá věc? Nebo příliš mnoho?

Spíš dobrá věc? Nebo příliš mnoho?

Co je lepší než dobrá věc? Spíše dobrá věc. Je přirozené chtít víc něčeho, co se nám líbí. A investoři mají rádi ETF.

Co je ETF?

ETF nebo fond obchodovaný na burze je cenný papír, který obchoduje na burze. Jedná se o soubor aktiv, který může zahrnovat akcie, dluhopisy, komodity nebo jiné typy investic. Může sledovat podkladový index, jako je S&P 500 nebo konkrétní sektor nebo odvětví, nebo může být zcela přizpůsoben. Potenciální typy ETF jsou téměř nekonečné.

Porozumění pákovým ETF

Pákové ETF

ETF nabízejí diverzifikaci, nízké náklady a daňovou účinnost. Vzhledem k těmto atraktivním vlastnostem se investoři vrhli na jejich přijetí. Měli by však investoři využívat ETF využívající pákový efekt? Odpověď závisí na investorovi, ale z definice vyplývá, že využití pákového efektu zahrnuje vyšší riziko.

Výnosy ETF jsou navrženy tak, aby odpovídaly výnosům cenných papírů, které ETF sleduje. Například SPDR S&P 500 ETF přinese stejné výnosy jako index S&P 500. A pákový ETF se snaží zesílit denní cenové změny podkladových aktiv pomocí opcí nebo dluhu. Poměr pro většinu ETF využívajících pákový efekt je obvykle 2: 1 nebo 3: 1. Například ProShares Ultra S&P 500 ETF se snaží zdvojnásobit výnosy S&P 500. Pokud tedy S&P 500 vrátí 5%, měl by ProShares Extremely S&P 500 ETF vrátit 10%.

Pákové ETF mohou být dlouhé nebo krátké. Krátký ETF s pákovým efektem nabízí investorům šanci vydělat peníze, když cena podkladového indexu poklesne. Například Direxion Daily S&P 500 Bear 3x Shares poskytuje třikrát inverzní výkonnost S&P 500 – pokud S&P 500 poklesne o 10%, návratnost professional investora by byla ziskem 30%.

V čem je háček?

Jak atraktivní jsou tyto potenciální návratové zvuky, je zde háček.

Pákový efekt je dvojsečný meč – může zvýšit návratnost na druhé straně, ale může také zhoršit ztráty na straně druhé. Pokud je S&P 500 nefunkční, ProShares Extremely S&P 500 ETF bude nefunkční dvakrát tolik.

Ale to není jediný háček.

Výnosy pákového efektu ETF se snaží porovnat výnosy podkladových aktiv na a denně základ. Na konci každého dne musí být páka upravena tak, aby zohledňovala cenové změny podkladových cenných papírů, aby byla zachována stálá expozice. To znamená, že k udržení stejného násobku (2x nebo 3x) podkladových aktiv může být nutné některé opce koupit nebo prodat. Výsledkem je, že ETF využívající pákový efekt nemusí dokonale sledovat výkonnost podkladových aktiv v delších časových obdobích. Z tohoto důvodu jsou ETF s pákovým efektem vhodnější spíše pro obchodníky, kteří chtějí uzavřít krátkodobou sázku, než pro investory typu invest in-and-keep.

Potenciál k překonání

Navzdory tomu mohou investory lákat potenciální výkonnostní páky, které ETF nabízí na trendovém trhu. Při absenci volatility je možné, že ETF s pákovým efektem překoná svůj očekávaný výnos. Důvodem je potřeba výše uvedeného denního vyvážení. Pákový ETF je v podstatě označen k uvedení na trh na konci dne a následující den je čistým štítem.

V průběhu času to na denním trhu a na trendovém trhu umožňuje fondům s pákovým efektem překonat stanovený poměr na rostoucím trhu a podvést svůj poměr na klesajícím trhu. Například pokud index vzrostl o 5% denně po dobu 10 dnů od počáteční úrovně 100, kumulativní návratnost by byla 63%. Očekávaný výnos pro 2x pákový ETF by byl 126% – při daném složení by však skutečný výnos byl 159%.

Pokud by stejný index poklesl o 5% denně po dobu 10 dnů, očekávanou návratností indexu by byla ztráta 40% a ztráta 80% u indexu s dvojnásobným využitím. Kvůli složení by však výnos z pákového indexu ve skutečnosti znamenal ztrátu 65%.

Rizika volatility

Ačkoli někteří investoři mohou být těmito možnými výnosy tantalizováni, trhy jsou obvykle volatilní. A právě na volatilních trzích může pákový ETF poskytnout zkratku k rychlým ztrátám.

Pokud by během stejného 10denního období index zaznamenal řadu dní, kdy vzrostl o 5% a poté poklesl o 5%, kumulativní návratnost trhu by byla ztráta 1%. Namísto vrácení očekávané ztráty 2% by však ETF s pákovým efektem přinesla ztrátu 5%.

Je nesmírně obtížné předvídat, jakým směrem se bude trh každodenně pohybovat, natož v řadě dní, a jakákoli strategie vyžadující takovou prognózu je vysoce riziková. Dalším způsobem, jak o tom přemýšlet, je, že opcemi jsou obvykle krátkodobé obchodní cenné papíry, které mají datum vypršení platnosti. Investoři by tedy měli považovat jakoukoli strategii, která využívá možnosti pákového efektu, za krátkodobou a rizikovou.

Náklady na ETF využívající pákový efekt

Pokud nebezpečí pákového efektu a směšování nestačí k jedné pauze, měli by si investoři uvědomit, že ETF s pákovým efektem mají vyšší poplatky za správu a transakční náklady než ETF bez páky. Poplatky za správu professional mnoho ETF využívajících pákový efekt jsou obvykle 1% nebo vyšší. Například poplatek za správu ProShares Extremely S&P 500 ETF je ,90%, zatímco poplatek za SPDR S&P 500 ETF je pouze ,0945%. Vyšší náklady jsou způsobeny opčními prémiemi a také úrokovými náklady použitými na dluh pro nákup pákového efektu nebo marže. Vyšší poplatky vytvářejí větší brzdu výkonu.

Pákové ETF nabízejí obchodníkům vysoce tolerantním k riziku nástroj, který sází na krátkodobé pohyby na trzích. Ale vzhledem k rizikům a nákladům, které by s tím byly spojeny, by se typickému investorovi pravděpodobně lépe dařilo.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: