Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Spirála klesající závislosti na obchodování

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Psychologie obchodování  > Spirála klesající závislosti na obchodování

Spirála klesající závislosti na obchodování

Obchodování na finančních trzích je stimulující, vzrušující a strhující. Ale můžete se stát závislými, stejně jako při skutečném hazardu v kasinu nebo při užívání nelegálních drog. Jako každá těžká závislost, i závislost na obchodování vás může stát práci, vztahy a samozřejmě i finanční prostředky. V tomto článku budeme hovořit o tom, co způsobuje závislost na obchodování, příznaky a jak se vymanit ze sestupné spirály. Problém se zaměřuje na mozek a pochopení toho, jak vás jeho systémy odměn mohou naučit obchodovat nutkavě a nebezpečně.

Německý finanční psycholog Norman Welz neustále pracuje s těmito problémy i s postiženými lidmi a jeho příspěvky a doporučení jsou uvedeny níže.

Shrnutí

  • Obchodování – s příslibem vysokých příjmů, finanční svobody, někdy frenetického tempa, maxim a minim – se může pro některé lidi stát závislostí, stejně jako alkohol nebo hazard.
  • Zatímco někteří průměrní investoři mohou mít štěstí a udeří to bohatě, většina lidí nakonec přijde o peníze a pokud závislost převezme jejich životy, mohou přijít o zaměstnání, vztahy nebo dokonce o své domovy.
  • V klasické spirále sestupně amatér zvítězí díky štěstí začátečníka, poté prohraje, poté se pokusí prohrát ztráty, ale místo toho ztrácí více a více, protože se stále snaží vyhrabat z prohlubující se díry.
  • Mezi příznaky závislosti patří propíchnutí vašich finančních zdrojů, pád do dluhů, zanedbání práce, rodiny a přátel, ztráta spánku a jiné opomenutí ovlivnit vaše zdraví a pohodu.
  • Jakmile si uvědomíte, že máte vážný problém, pokus o vytržení ze své závislosti sám je receptem na katastrofu místo toho se obraťte na rodinu a přátele a získejte profesionální pomoc.

Pokušení obchodování

Obchodováním můžete vydělat spoustu peněz. A můžete to dělat víceméně sami, kdykoli budete chtít, bez šéfa nebo ve společnosti, která vás může hýbat zatáčkou. Existuje mnoho způsobů, jak vydělat peníze obchodováním, bez ohledu na to, zda trhy rostou, klesají nebo stagnují. Také to zvládnete rychle, díky využití.

Teoreticky (bohužel mnohem víc než v praxi) byste se mohli stát finančně nezávislí, což je sen, který láká mnoho 9 ku 5. Ale tento sen o rychlých automobilech a luxusu statisticky pravděpodobně zůstane právě tím. Statistiky ukazují, že 90% amatérů prohrává docela důsledně. Zásadním problémem je, že se jedná o riskantní, spekulativní podnikání a pákový efekt klesá stejně rychle a stejně tak jako nahoru. Pokud to na vás zkysne, můžete přijít o své pověstné tričko a mnohem víc.

Obchodování, stejně jako hazard, slibuje velké finanční odměny, ale s těmito odměnami je také velké riziko, což mnozí investoři mají sklon bagatelizovat.

Klasická spirála dolů

Všechno výše uvedené vytváří prostředí, které může vést k závislosti, a některé vzorce chování mohou snadno vyvolat katastrofu, která se sama udržuje. Za prvé, pokud to půjde dobře, lidé si myslí, že vědí, co dělají, a vsadí více ve svém úsilí vydělat jmění, odejít do důchodu a přestěhovat se na pláž. Pokud však tyto počáteční úspěchy byly jen začátečnickým štěstím, což je běžné, pravděpodobně se brzy změní v hrozné ztráty. Další psychologickou pastí je pokusit se získat zpět ztráty, což má za následek postupné riskantní a nešťastné punty a cestu do zoufalství.

Pravá závislost

Tento scénář je někdy jen katastrofálním pokusem o kompenzaci ztrát, spíše než skutečnou závislostí, ale ta druhá se často vyskytuje z psychických i fyzických důvodů. Obchodování vám může dát kopanec a nával a zablokovat realitu, stejně jako nelegální drogy. Pokud existuje vrozená psychologická tendence k nutkání a závislosti, může se zpočátku neškodné (levné) vzrušení proměnit v posedlou touhu po opakování a prodloužení rozkoše. Stejně jako lidé závislí na heroinu údajně tráví většinu své kariéry feťáků neúspěšným pronásledováním po neuvěřitelném maximu poprvé, tak je tomu iu obchodování se závislými.

Malá část mozku, nazývaná nucleus accumbens, je zodpovědná za hodnocení a reakci na naše zkušenosti. Je to „centrum potěšení“, které reaguje na nejrůznější věci, včetně dobrého jídla, čokolády, alkoholu, sexu a samozřejmě vzrušujícího finančního obchodování. Mozek ve skutečnosti produkuje opiovou látku zvanou dopamin, která odměňuje mozková centra potěšení. Dopamin posiluje druh tréninkového procesu vaším vlastním mozkem. Za určité činnosti dostanete odměnu, takže se naučíte dělat je vášnivě. Je proto těžké rekvalifikovat se a zařadit zpátečku, i když na tom závisí váš život a finanční solventnost.

Jako každá závislost, pokud věc, na kterou se zaměřujete, v tomto případě obchodování, v podstatě převzala váš život, je zásadní uznat problém a vyhledat pomoc.

Známky závislosti na obchodování

Naštěstí by některé příznaky sdělovače měly upozornit vás nebo vaši rodinu nebo přátele na velmi skutečný problém a nebezpečí. Pokud trávíte příliš mnoho svého volného času obchodováním – a zanedbáváte tak rodinu, přátele a práci na plný úvazek – musíte si dělat starosti. Podobně, pokud se zdá, že se váš život točí nejen kolem obchodování, ale do procesu vkládáte stále více peněz, katastrofa může být hned za rohem.

Dalšími známkami jsou pocity obecné frustrace, agrese a pokusy potlačit další osobní problémy. V nejhorších případech je zjevné také zanedbávání osobní hygieny a fyzického zdraví. A pokud si půjčujete peníze od přátel nebo používáte jednu kreditní kartu k splacení jiné, je to jisté znamení, že máte problém.

Jak se znovu stát „čistým“

Pokud máte příznaky závislosti na obchodování, musíte jednat. Pokud jste opravdu závislí, pravděpodobně to nezvládnete sami, nebo pravděpodobně skončíte s obchodováním hlouběji a hlouběji do dluhů a zoufalství. Závislostní a poradenská centra o tom vědí a jsou trénována, aby vám pomohla rekvalifikovat mozek.

Buďte otevření vůči rodině a přátelům a hledejte jejich podporu. V každém případě nemusí být závislost na obchodování skutečným problémem, takže možná budete muset přijít na to, co je základem hazardu. Pamatujte, že každý závislý má jiný a jedinečný příběh. I když si myslíte, že ve skutečnosti nemáte problém a můžete „kdykoli zastavit“, uvědomte si, že nebezpečné značky nelžou. Pokud jsou značky výrazné, pravděpodobně vám hrozí skutečné nebezpečí.

Závěr

Pokud jste závislí na obchodování nebo byste mohli být, musíte najít východisko z této nebezpečné situace. Pokud obchodujete rozumně a uvážlivě, je to v pořádku, ale nezapomeňte sledovat své aktivity a mít věci pod kontrolou. Ať už je to jakkoli, absolvujte řádné školení a proveďte to profesionálně. Pokud opravdu chcete hazardovat, je pravděpodobně lepší to udělat v kasinu, ale neočekávejte, že porazíte dům o nic víc, než se můžete spolehnout na porážku trhu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web