Průvodce » Investování » Finanční trhy » Spekulativní definice bubliny

Spekulativní definice bubliny

Co je to spekulativní bublina?

Spekulativní bublina je špička v hodnotách aktiv v konkrétním odvětví, komoditě nebo třídě aktiv, která je poháněna spekulacemi na rozdíl od fundamentů dané třídy aktiv. Spekulativní bublina je obvykle způsobena přehnanými očekáváními budoucího růstu, posilování cen nebo jinými událostmi, které by mohly způsobit zvýšení hodnot aktiv. Tyto spekulace a výsledná aktivita zvyšují objemy obchodování a jak více investorů roste kolem zvýšeného očekávání, kupující převyšují počet prodejců a tlačí ceny nad rámec toho, co by naznačovala objektivní analýza skutečné hodnoty.

Bublina není dokončena, dokud ceny neklesnou zpět na normalizovanou úroveň. Tento proces je popsán jako pop, což je odkaz na období prudkého poklesu cen, během kterého většina investorů panikaří a vyprodává své investice.

Bubliny mohou existovat v ekonomikách, na trzích s akciemi a dluhopisy a v jednotlivých sektorech ekonomiky.

Shrnutí

  • Spekulativní bublina je prudký, prudký růst cen, který je poháněn sentimentem a dynamikou trhu, více než základními fundamenty.
  • Spekulace jsou zpočátku poháněny fundamenty – například silným růstem zisku nebo očekáváním budoucí dominance konkurence -, ale brzy ji převezmou faktory, které nemluví s vnitřní hodnotou akcie nebo sektoru.
  • Ceny prudce stoupají, když investoři naskočí, aby neztratili loď, protože věří, že ceny budou i nadále růst a že pokud neinvestují, dojde ke ztrátě příležitosti.
  • Nakonec fundamenty dohoní dynamiku, bublina se objeví, akcie klesnou a ceny klesnou zpět na úroveň před bublinou.

Porozumění spekulativní bublině

Spekulativní bubliny mají na světových trzích dlouhou historii. Postup času spolu s ekonomickým a technologickým pokrokem jejich příchod nezpomalil. Ve skutečnosti byla technologická bublina z roku 2001 podněcována technologickým pokrokem a příchodem internetu. V roce 2008 pomohlo nastartování globální finanční krize prasknutí realitní bubliny spolu s kolapsem dalších cenných papírů krytých aktivy souvisejícími s nemovitostmi. Na našich moderních finančních trzích mohou spekulanti často vytvářet ziskové sázky, když spekulativní bubliny prasknou přímým nákupem derivátů nebo zkratováním cenných papírů.

Pět fází bubliny

Existuje pět fází bubliny, jak poprvé uvedl ekonom Hyman P. Minsky ve své knize o finanční nestabilitě. Mluvil konkrétněji o fázích typického úvěrového cyklu, ale popis se vztahoval také na bubliny.

První fází je vysídlení, což znamená, že investoři se okouzlí novou inovací nebo vývojem fiskální politiky, jako je prodloužené období nízkých úrokových sazeb. Druhá fáze je boomem, protože ceny nejprve stoupaly po špičkách, ale poté se zrychlily, jak více investorů skočí ze strachu, že přijdou. Třetí etapa je euforie, ve které chladicí hlavy nepřevládají a hybná síla trhu je na cestě. Čtvrtá fáze přináší zisk, ve kterém investoři, kteří věří, že bublina brzy vyskočí, začnou vydělávat. Poslední fáze je panika, protože událost nebo řada událostí způsobí prasknutí bubliny a rychlé propadnutí akcií.

Spekulativní bublina může být také označována jako „cenová bublina“ nebo „tržní bublina“.

Zvláštní úvahy

Zatímco každá spekulativní bublina má své vlastní hnací faktory a proměnné, většina zahrnuje kombinaci základních a psychologických sil. Zpočátku mohou atraktivní základy zvyšovat ceny, ale teorie o behaviorálním financování naznačují, že lidé investují tak, aby jim „neunikla loď“ s vysokými výnosy, které získali ostatní. Když nevyhnutelně poklesnou uměle vysoké ceny, většina krátkodobých investorů je z trhu otřesena, a poté se trh může vrátit k tomu, že bude poháněn základními metrikami.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.