Specialista

Co je to specialista?

Specialista je členem burzy, který působí jako tvůrce trhu, aby usnadnil obchodování s danou akcií.

Pochopení specialisty

Specialista vede soupis konkrétních akcií, zveřejňuje nabídky a poptává ceny, spravuje limitní objednávky a provádí obchody. Dojde-li k velkému posunu poptávky na straně nákupu nebo prodeje, odborník zasáhne a prodá svůj vlastní inventář jako způsob řízení velkých pohybů a uspokojení poptávky, dokud se rozdíl mezi nabídkou a poptávkou nezúží.

Většina specialistů obchoduje v daný obchodní den pět až 10 akcií najednou. Na akcii je obvykle jeden specialista, který je připraven zasáhnout a koupit nebo prodat tolik akcií, kolik je potřeba, aby byl zajištěn spravedlivý a řádný trh s tímto cenným papírem. Každý specialista má na podlaze burzy konkrétní místo, které se nazývá obchodní stanice, kde dochází k nákupu a prodeji akcií. Podlahoví obchodníci, kteří jednají jménem zákazníků, kteří nakupují a prodávají akcie, se shromažďují kolem obchodního místa specialisty, aby zjistili nejlepší nabídku a požádali o nabídky na zabezpečení nebo akcie. Specialisté provedou obchod, když se shodují příkazy bid a check with.

Specializované part a historie

Specialisté také nakupují nebo prodávají akcie, když dosáhnou určité ceny. Pokud je nabídka obchodníka s podlahou nad poptávkovou cenou, ale poté se poptávková cena zvýší, aby později odpovídala nabídkové ceně, specialista poté vyplní objednávku. Předtím, než se akciový trh otevře pro obchodní den, se specialisté pokusí najít spravedlivou otevírací cenu akcie. Pokud specialista nemůže najít spravedlivou otevírací cenu, může v rámci své celkové position odložit obchodování s konkrétními akciemi.

Sedm newyorských firem zaměstnává všechny specialisty na newyorské burze cenných papírů (NYSE).

Specialista má čtyři hlavní role. Působí jako dražitel, aby zprostředkovatelům ukázal nejlepší nabídky a nabídky. Specialista také neustále aktualizuje podlahové makléře, aby působili jako katalyzátor nákupu a prodeje. Zadává objednávku jménem makléřů a objednávky zákazníkům před svou vlastní. Navzdory všem těmto povinnostem počet odborníků díky elektronickému obchodování poklesl.

Specialisté začali působit na newyorské burze v roce 1872. V roce 1986 prodalo až 420 patrových makléřů každý obchodní den přibližně 250 milionů akcií. Od příchodu elektronického obchodování se drtivá většina obchodů odehrává digitálně, na rozdíl od specialistů na podlaze.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování