Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Smlouva o minimální ceně

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Futures a komodity  > Smlouva o minimální ceně

Smlouva o minimální ceně

Co je smlouva o minimální ceně

Smlouva o minimální ceně je forwardová smlouva, která prodejci zaručuje minimální cenu při dodání. Tento typ ujednání se používá u komodit k ochraně producentů před kolísáním cen na trhu.

Smlouvy o minimální ceně jsou běžné v zemědělském prodeji, například v prodeji obilí. Je stanovena minimální cena, protože zemědělské produkty se mohou zkazit a ztratit svou hodnotu, pokud nebudou okamžitě prodány. Pomocí této metody může výrobce určit, kolik ze svých produktů bude muset uakcienit a jaké množství je třeba vyložit, aby mohli doručit zboží a obdržet za své produkty přijatelnou cenu.

ROZDĚLENÍ Smlouva o minimální ceně

Smlouva o minimální ceně určuje množství, minimální cenu a dodací lhůtu professional danou komoditu. Jednou výhodou pro prodejce je, že smlouvy o minimální ceně obecně určují období, během kterého se prodejce může rozhodnout prodat produkt za cenu vyšší než stanovené minimum, aby využil výhod vyšších sazeb na trhu. Tímto způsobem smlouvy o minimální ceně přicházejí s ustanovením podobným opci s prodejem v jiných typech obchodování.

Dodání je poslední fází smlouvy o minimální ceně. Cena a splatnost jsou stanoveny v den transakce. Jakmile je dosaženo details splatnosti, je prodávající povinen buď dodat komoditu, pokud transakce ještě nebyla uzavřena, nebo zrušena s možností započtení.

Příklad smlouvy o minimální ceně při práci

Pěstitel sóji se může v červnu rozhodnout prodat 100 bušlů společnosti A. Cena za doručení těchto bušlů v hotovosti je 6,00 $. Ve smlouvě specifikovali prosincový hovor s cenou hovoru 8,00 $. V rámci smlouvy o minimální ceně bude pěstitel také platit prémii ,50 USD za bušl a poplatek za službu ,05 USD.

Výpočet smlouvy je cena dodaná v hotovosti, minus prémie a poplatek za službu. V tomto příkladu je garantovaná minimální cena za bušl 5,45 $ (6,00 – 55,5 $ = 5,45 $).

V prosinci, pokud cena sójových bobů vzrostla na 9,00 USD, má volání za 8,00 USD nyní hodnotu 1,00 USD nebo rozdíl mezi těmito dvěma čísly. Tato částka 1,00 $ se připočítává k minimální ceně, takže celková zaručená cena pro pěstitele je 6,45 $ za bušl. To je o 1,00 $ více než minimální cena zaručená smlouvou.

Další možností je, že v prosinci cena sójových bobů vzrostla pouze na 7,00 USD. V takovém případě možnost volání nestojí za nic, protože se ukázalo, že cena futures je pod cenou hovoru. Pěstitel tedy obdrží minimální cenu 5,45 USD.

V tomto druhém scénáři je zřejmá nevýhoda smlouvy. Prodejce zaplatil prémii ,50 USD a poplatek za službu ,05 USD za opci na volání, která jim nezískala lepší cenu za jejich úrodu. Bez těchto poplatků mohli na základě smlouvy vydělat větší zisk.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: