Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co je slabá AI

Slabá AI, neboli Slender AI, je inteligence strojů omezená na konkrétní nebo úzkou oblast. Slabá umělá inteligence (AI) simuluje lidské poznání a přináší lidstvu výhody automatizováním časově náročných úkolů a analýzou dat způsoby, které lidé někdy nedokážou.

ROZDĚLÁVÁNÍ Slabá AI

Slabá AI postrádá lidské vědomí, i když je schopna ji simulovat. Klasickou ilustrací slabé AI je čínský myšlenkový experiment Johna Searleho. Tento experiment říká, že člověk mimo místnost může být schopen vést konverzaci v čínštině s osobou v místnosti, která dostane pokyny, jak na konverzaci v čínštině reagovat. Osoba uvnitř místnosti vypadala, že mluví čínsky, ale ve skutečnosti nemohla mluvit ani nerozumět ani slovu bez pokynů, které dostávala. Je to proto, že 10 člověk umí dodržovat pokyny, ne mluvit čínsky. Mohou vypadat, že mají silnou AI – strojovou inteligenci ekvivalentní lidské inteligenci – ale ve skutečnosti mají jen Slabou AI.

Úzké nebo slabé systémy AI nemají obecnou inteligenci mají specifickou inteligenci. AI, která vám poradí, jak řídit z bodu A do bodu B, vás obvykle nedokáže vyzvat na šachovou partii. A umělá inteligence, která může předstírat, že s vámi mluví čínsky, pravděpodobně nemůže zamést vaše podlahy.

Slabá AI pomáhá přeměnit velká data na použitelné informace detekcí vzorů a předpovědí. Mezi příklady patří zpravodajský kanál Facebooku, nákupy navrhované společností Amazon a Apple Siri, technologie Iphone, která odpovídá na mluvené otázky uživatelů. E-mailové filtry nevyžádané pošty jsou dalším příkladem slabé AI, kdy počítač pomocí algoritmu zjistí, které zprávy pravděpodobně budou nevyžádanou poštou, a poté je přesměruje z doručené pošty do složky nevyžádané pošty.

Omezení slabé AI

Mezi problémy se Slabou AI patří kromě jejích omezených schopností i možnost způsobit škodu v případě selhání systému – myslete na automobile bez řidiče, které přepočítá polohu protijedoucího vozidla a způsobí smrtící kolizi – a možnost způsobit škodu, pokud je systém používán někdo, kdo si přeje způsobit škodu – například terorista, který k řízení výbušnin v přeplněné oblasti používá automobile s vlastním pohonem. Dalším problémem je zjištění, kdo má na svědomí poruchu nebo konstrukční chybu.

Dalším problémem je ztráta pracovních míst způsobená automatizací rostoucího počtu úkolů. Roste nezaměstnanost raketově nebo společnost přijde s novými způsoby, jak mohou být lidé ekonomicky produktivní? I když vyhlídka na velké procento pracovníků, kteří přijdou o práci, může být děsivá, je rozumné očekávat, že pokud by k tomu došlo, objeví se nová pracovní místa, která zatím nemůžeme předvídat, protože používání AI se stále více rozšiřuje.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: