Průvodce » Investování » Finanční trhy » Rozvojové trhy » Sdružení národů jihovýchodní Asie – ASEAN

Sdružení národů jihovýchodní Asie – ASEAN

Co je Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN)?

Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) je regionální organizací 10 zemí jihovýchodní Asie a Tichomoří, jejichž vlády spolupracují na podpoře sociokulturního, ekonomického a politického pokroku v regionu. ASEAN je oficiálním pozorovatelem Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC), 21členné ekonomické skupiny, která podporuje volný obchod a udržitelný rozvoj v zemích Tichého oceánu.

Shrnutí

 • Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) je skupina 10 národů v jihovýchodní Asii, které společně podporují politický, hospodářský a kulturní růst a solidaritu.
 • Od roku 1995 si členové sdružení ASEAN po úspěšném úsilí o snížení tarifů užívají mezi sebou zónu volného obchodu.
 • Hádky o obchodní cesty a rybolovná práva v jihočínském moři podkopaly globální vliv ASEAN a byly částečně obviňovány ze selhání trans-pacifického partnerství (TPP).

Pochopení Sdružení národů jihovýchodní Asie

ASEAN byla založena v roce 1967 podepsáním Bangkokské deklarace. Sdružení bylo původně složeno z následujících pěti členů:

 • Indonésie
 • Malajsie
 • Filipíny
 • Singapur
 • Thajsko

Původním účelem skupiny bylo uklidnit napětí mezi jejími členy a potlačit šíření komunismu v regionu. Precedence ASEAN se však posunuly. V 90. letech sdružení zahrnovalo komunistické státy Vietnam (1995) a Laos (1997) a také kvazi-komunistickou Kambodžu (1999). Brunej se připojil v roce 1984 a Myanmar v roce 1997. Dohodou z roku 1995 byla vytvořena zóna bez jaderných zbraní v jihovýchodní Asii.

Od roku 1993 blok snižuje tarify ve snaze vytvořit zónu volného obchodu ASEAN, kterou website skupiny popisuje jako „prakticky zavedenou“. Výsledkem je, že podle zprávy ASEAN „ASEAN Vital Figures 2018“ se celkový obchod se zbožím ASEAN zvýšil ze 790 miliard USD v roce 2000 na 2 574 miliard USD v roce 2017.

10 ekonomik ASEAN představovalo v roce 2017 kombinovaný hrubý domácí produkt (HDP) 2,8 bilionu USD a skupina je považována za pátou největší ekonomiku na světě. Podle zprávy sdružení ASEAN dosáhla v roce 2017 celková populace skupiny 642 milionů.

V deklaraci ASEAN uvádí ASEAN, že si klade za cíl dosáhnout následujících cílů:

 • Regionální hospodářský růst, sociální pokrok a kulturní rozvoj v regionu
 • Regionální mír a stabilita prostřednictvím dodržování dodržování práva a právního státu ve vztazích mezi zeměmi regionu
 • Spolupráce a vzájemná pomoc v záležitostech společného zájmu v ekonomické, sociální, kulturní, technické, vědecké a správní oblasti
 • Vzájemná pomoc prostřednictvím vzdělávacích a výzkumných zařízení ve vzdělávací, odborné, technické a správní oblasti
 • zemědělská spolupráce mezi členskými zeměmi ASEAN

ASEAN a Trans-pacifické partnerství (TPP)

Mnoho sousedů ASEAN si nárokuje území v energeticky bohatém Jihočínském moři, což vytváří konkurenci mezi sousedními zeměmi a především Čínou. Neúspěšné pokusy o vyřešení těchto tvrzení podkopaly vliv skupiny, stejně jako rozhodnutí Trumpovy administrativy vystoupit z Trans-pacifického partnerství (TPP). TPP je pakt o volném obchodu, který by usnadnil obchod mezi United states of america, Singapurem, Brunejem, Vietnamem a Malajsií a tichomořskými státy mimo ASEAN, jako je Japonsko, Mexiko, Kanada a Austrálie.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.