Průvodce » Investování » Finanční trhy » Rozvojové trhy » Rozvíjející se trhy: Analýza HDP Jižní Koreje

Rozvíjející se trhy: Analýza HDP Jižní Koreje

Jakmile se Jižní Korea strhla politickým chaosem a chudobou, stala se asijským gigantem, jehož ekonomika je vysoká mezi řadou dalších konkurentů. Není tedy divu, že jeho velkolepý ekonomický růst se lidově nazývá „Zázrak řeky Han“!.Nyní klubová ekonomika za bilion dolarů, která se řadí na 14. místo na světěth největší, s hrubým domácím produktem ve výši 1,62 bilionu USD v roce 2018, má Jižní Korea před sebou jen jednu cestu: cestu zdravého růstu, pokud je vláda schopna realizovat svůj plán ekonomických inovací... ..

Shrnutí

  • Ekonomika Jižní Koreje rychle roste od 80. let...
  • Dnes se Jižní Korea může pochlubit 12. největším HDP v zemi, který v roce 2018 dosáhl více než 1,6 bilionu USD...
  • V ekonomice dominují její služby a průmyslová odvětví...

Stručná historie ekonomiky S.Koreas

Vracející se v čase, Jižní Korea, známá také jako Korejská republika, utrpěla během korejské války, která trvala od roku 1950 do roku 1953, obrovské ztráty. V době, kdy válka skončila, byla ekonomika národa v troskách, infrastruktura byla zničena a tam byla velká závislost na americké pomoci. Transformace země z chudoby na blahobyt však byla fenomenální. Jižní Korea se stala součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v roce 1996. Od té doby se neohlíží zpět a dnes je to rychle rostoucí a vysoce industrializovaný národ, který může sloužit jako vzor pro všechny rozvojové země. Důležitým přispěvatelem do tohoto procesu růstu je kultura inovací, která v Jižní Koreji panuje, atmosféra příznivá pro investory a velmi srdečné vztahy s většinou zemí asijského trhu..(Viz také: Proč jsou Severní Korea a Jižní Korea odděleny)

Složení HDP

Jižní Korea je podle Světové banky kategorizována jako země s „vysokými příjmy OECD“ a je do značné míry podporována jejím průmyslovým sektorem a sektorem služeb, ale podle údajů za rok 2018 pochází z primárního sektoru jen malé množství...

HDP Jižní Koreje v miliardách USD.

Zemědělství

V prvních letech po rozdělení Korejského poloostrova přispělo zemědělství téměř 50% HDP země, ale Jižní Korea rychle přesunula svoji základnu do průmyslového sektoru. Příspěvek primárních sektorů klesl do 80. let na 15%, do konce 80. let klesl pod 10% a od roku 1998 zůstal pod 5%. Odvětví zemědělství, včetně lesnictví, myslivosti a rybolovu, jakož i pěstování plodin a živočišná výroba, v současné době zaměstnává pouze 4,73% populace a od roku 2018 se na HDP podílí malým podílem 1,8%... .. ..

Členitá jihokorejská topografie ponechává malý prostor pro zemědělské pěstování, protože pouze 14,6% z celkové půdy je orná..Země se proto musí do značné míry spoléhat na dovoz zemědělských produktů a surovin pro zpracování. S rostoucí urbanizací a rostoucími náklady na pracovní sílu se lidé vzdálili od zemědělského sektoru. Zůstávající odvětví malé výroby je podstatně závislé na vládních dotacích a protekcionistické obchodní politice... .Jižní Korea nyní dováží krmná zrna, sójové boby, pšenici a zvířecí kůže, aby mohla provozovat svá hospodářská zvířata, mlít mouku a exportně orientovaná odvětví, jako je textil a kožené zboží... .. ..

SW. Korejský HDP ze zemědělství v miliardách KRW.

Hlavními dodavateli do Jižní Koreje pro její požadavky na potraviny jsou USA (kukuřice, maso, kůže, sójové boby, pšenice a bavlna), Čína (zbytky škrobu a vaření, mražená a konzervovaná zelenina, rýže, zpracované potraviny, sója), Austrálie ( hovězí maso, pšenice, cukr, mléčné výrobky), Evropská unie (vepřové maso, víno, zpracované potraviny, mléčné výrobky), ASEAN (guma, palmový olej, banány, pokrmy z olejnatých semen), Brazílie a Argentina (sójové boby, sójová moučka, sójový olej) a Nový Zéland (hovězí maso, mléčné výrobky, kiwi)...

Průmysl

Průmyslový sektor v průběhu let trvale přispíval k HDP země a pohlcoval přibližně čtvrtinu jeho pracovní síly..V průmyslu, který se skládá z výroby, těžby, stavebnictví, elektřiny a vody a plynu jako jeho subsektorů, byla výroba motorem ekonomického pokroku, zejména v 80. letech..Z 34% podílu průmyslu na jihokorejském HDP přispělo 23% pouze samotná výroba v roce 1980. Podíl se zvýšil na 25% z 39% příspěvku průmyslového sektoru v letech 1991 a 2014, zatímco výroba přispěla 30% podíl 38% průmyslového sektoru na hrubém domácím produktu... .. ..

Těžařská činnost zaznamenala v posledních letech kromě stabilního růstu určitý stabilní růst, i když je omezena na několik kovů a minerálů..Jižní Korea je předním výrobcem oceli a zinku..Země má také malé akcie mědi, zlata, železné rudy, olova, magnezitu, barytu, stříbra a wolframu; domácí zdroje však nedokázaly uspokojit poptávku průmyslového sektoru. Jižní Korea tedy musí dovážet minerální komodity, aby tuto mezeru zaplnila...

Největšími průmyslovými odvětvími v Jižní Koreji jsou elektronika, automobily, telekomunikace, stavba lodí, chemikálie a ocel... .. .Země patří mezi největší výrobce elektronického zboží a polovodičů s celosvětově populárními značkami, jako jsou Samsung Electronics Co. Ltd. a Hynix Semiconductor (SK Hynix Inc.)..Automobilový průmysl v zemi je vysoce rozvinutý a má obrovskou kapacitu pro výrobu automobilů..Mezi známé korejské značky patří Hyundai, Renault a Kia. Díky vládní podpoře Jižní Koreje se země stala jedním z nejaktivnějších trhů pro telekomunikační a informační technologie..Jedná se o vzkvétající mobilní trh a má jednu z nejvyšších počtu širokopásmových služeb na obyvatele na světě..Jižní Korea je světovým lídrem v oblasti stavby lodí; pět z deseti nejlepších podniků (včetně prvních čtyř) jsou jihokorejské společnosti, přičemž největší loděnici na světě vlastní společnost Hyundai Heavy Industries Co., Ltd...

Služby

Terciární průmysl nebo sektor služeb se postupně zvyšoval, pokud jde o jeho příspěvek k HDP země; z přibližně 39% HDP země v roce 1965 na 50% do roku 1980 na 60% v současné době... .Sektor však ještě nedosáhl svého optimálního potenciálu, protože velká část jeho růstu přišla spíše přidáním zaměstnanců než zlepšením produktivity. Toto odvětví poskytuje zaměstnání více než 70% korejské pracovní síly..Podle zprávy OECD „Do roku 2012 činila produktivita sektoru služeb pouze 45% produktivity ve zpracovatelském průmyslu, což je výrazně pod průměrem OECD, který činil 86%.“.Jižní Korea rovněž zaostává za zeměmi jako Japonsko (72%), USA (79%) a Spojené království (81%), pokud jde o podíl HDP podporovaný sektorem služeb podle jeho podílu na zaměstnanosti... .. ..

HDP Jižní Koreje ze služeb v miliardách KRW.

Tříletý plán prezidenta Parka pro ekonomické inovace posílí odvětví služeb, což může pomoci snížit závislost země na dovozu. Podle prezidentova návrhu bude finančně podporován výzkum a vývoj (R&D) v sektoru služeb a bude vyvinuto úsilí k přiblížení jeho úrovně úrovni ve výrobě..Malé společnosti, které dominují sektoru služeb, získají tolik potřebné investice a výzkum a vývoj. Sektor služeb by měl v nadcházejících letech hrát důležitou roli, protože investice se zvyšují v oblastech, jako je lékařská péče, cestovní ruch a vzdělávání, které by se zase staly generátory zaměstnanosti pro mládež v zemi. (Viz také: Odejít do důchodu v Jižní Koreji s úsporami 200 000 $?)

Závěr

Jižní Korea postupovala od rozdvojení Korejského poloostrova rychlým tempem. Osvojení kapitalistických způsobů fungovalo dobře pro národ, který se dnes vyznačuje nízkou nezaměstnaností, nízkou až střední inflací, exportním přebytkem a báječným spravedlivým rozdělením příjmů... .. .Zůstává však řada výzev v podobě stárnutí populace, rigidního trhu práce, silné závislosti na dovozu a omezeného domácího trhu... .. .(Viz také: Severokorejské vs. jihokorejské ekonomiky)

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.