Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Rozdíl mezi dlouhou a krátkou pozicí na trhu

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Obchodovací příkazy  > Rozdíl mezi dlouhou a krátkou pozicí na trhu

Rozdíl mezi dlouhou a krátkou pozicí na trhu

Dlouhá pozice vs. Krátká pozice: Jaký je rozdíl?

Když mluvíme o akciích a opcích, analytici a tvůrci trhu často odkazují na investora, který má dlouhé nebo krátké pozice. Zatímco dlouhé a krátké finanční záležitosti mohou odkazovat na několik věcí, v tomto kontextu jsou spíše než odkazy na délku dlouhé pozice a krátké pozice odkazem na to, co investor vlastní a jaké akcie musí vlastnit.

Porozumění dlouhé pozici vs. krátké pozici

Dlouhá pozice

Pokud má investor dlouhé pozice, znamená to, že tyto akcie koupil a vlastní. Naopak, pokud má investor krátké pozice, znamená to, že investor dluží tyto akcie někomu, ale ve skutečnosti je ještě nevlastní.

Například trader, který ve svém portfoliu vlastní 100 akcií společnosti Tesla (TSLA), je považován za dlouhých 100 akcií. Tento investor plně zaplatil náklady na vlastnictví akcií.

Shrnutí

  • U akcií dlouhá pozice znamená, že trader koupil a vlastní akcie.
  • Na druhou stranu stejné rovnice dluží investor s krátkou pozicí akcie jiné osobě, ale ve skutečnosti je ještě nekoupil.
  • U opcí je nákup nebo podržení hovoru nebo prodejní opce dlouhá pozice investor má právo koupit nebo prodat psajícímu investorovi za určitou cenu.
  • Naopak prodej nebo psaní možnosti volání nebo prodeje je krátká pozice autor musí prodat nebo koupit od držitele dlouhé pozice nebo kupujícího opce.

Krátká pozice

V pokračování příkladu se říká, že trader, který prodal 100 akcií TSLA, aniž by tyto akcie vlastnil, je 100 krátkých akcií. Krátký investor dluží při vypořádání 100 akcií a musí splnit povinnost nákupem akcií na trhu doručit.

Krátký investor si často vypůjčuje akcie od makléřské společnosti na maržovém účtu, aby uskutečnil dodávku. Poté, s nadějí, že cena akcií poklesne, trader koupí akcie za nižší cenu, aby splatil dealera, který je půjčil. Pokud cena neklesne a bude stále stoupat, může být krátký prodejce předmětem výzvy k marži od svého makléře.

Volání marže nastane, když hodnota účtu investora klesne pod požadovanou minimální hodnotu brokera. Výzvou je, aby investor vložil další peníze nebo cenné papíry tak, aby se maržový účet zvýšil na minimální udržovací marži.

Klíčové rozdíly

Když investor používá opční smlouvy na účtu, dlouhé a krátké pozice mají mírně odlišný význam. Nákup nebo držení opce na nákup nebo prodeje je dlouhá pozice, protože investor vlastní právo koupit nebo prodat cenný papír propisujícímu investorovi za stanovenou cenu.

Prodej nebo psaní opce na nákup nebo prodeje je pravý opak a jedná se o krátkou pozici, protože autor je povinen akcie prodat nebo koupit akcie od držitele dlouhé pozice nebo kupce opce.

Například jednotlivec koupí (jde dlouho) jednu možnost volání Tesla (TSLA) ze zapisovače hovorů za 28,70 $ (zapisovač je krátký hovor). Realizační cena opce je 275 $, pokud se TSLA na trhu obchoduje za 303,70 $.

Spisovatel si ponechá prémiovou platbu ve výši 28,70 USD, ale je povinen prodat TSLA za 275 USD, pokud se kupující rozhodne uplatnit smlouvu kdykoli před vypršením její platnosti. Kupující hovoru, který je dlouhý, má právo koupit akcie za 275 $ po vypršení platnosti od autorů, pokud je tržní hodnota TSLA větší než 275 $ + 28,70 $ = 303,70 $.

Vysvětlení dlouhé a krátké polohy

Zvláštní úvahy

Dlouhé a krátké pozice využívají investoři k dosažení různých výsledků a často dlouhé i krátké pozice vytváří trader, aby využil nebo vytvořil výnos z cenného papíru.

Pozice dlouhodobých opcí jsou býčí, protože investor očekává růst ceny akcií a nakupuje hovory za nižší realizační cenu. Trader může zajistit svou dlouhou pozici akcií vytvořením pozice s dlouhou prodejní opcí, která mu dává právo prodat své akcie za garantovanou cenu. Pozice opcí na krátký hovor nabízejí podobnou strategii jako krátký prodej bez nutnosti půjčovat si akcie.

Jednoduchá dlouhá pozice akcií je býčí a očekává růst, zatímco krátká pozice akcií je medvědí.

Tato pozice umožňuje investorovi inkasovat opční prémii jako příjem s možností doručit svou dlouhou pozici akcií za garantovanou, obvykle vyšší cenu. Naopak pozice s krátkým prodejem dává investorovi možnost koupit akcie za stanovenou cenu a na počkání sbírá prémii.

Zde je jen několik příkladů toho, jak kombinace dlouhých a krátkých pozic s různými cennými papíry může v portfoliu vytvořit pákový efekt a zajištění proti ztrátám. Je důležité si uvědomit, že krátké pozice přicházejí s vyššími riziky a vzhledem k povaze určitých pozic mohou být omezeny v IRA a jiných peněžních účtech.

Maržové účty jsou obecně potřebné professional většinu krátkých pozic a vaše makléřská firma musí souhlasit, že pro vás jsou vhodnější rizikové pozice.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: