Robo-poradce vs. finanční poradce

Co je Robo-poradce?

V roce 2014 zahájila společnost Betterment prvního robo-poradce na světě s cílem sloužit obyčejným jednotlivcům, kteří neměli dostatek aktiv, aby mohli zaujmout kvalifikovaného finančního poradce, z nichž mnozí stále vyžadují účet minimálně pět až šestimístný a kteří si účtují 1 % nebo více každý rok ve spravovaných aktivech (AUM). Řešením bylo využít výhody technologických i tržních struktur a nabídnout levné a efektivní investice s extrémně nízkými počátečními zůstatky.

Na technologické straně použití algoritmického obchodování, mobilních aplikací a digitálních podpisů znamenalo, že proces otevírání účtu již nevyžaduje podpisy papírování a že počítače mohou bezchybně provádět obchody a nepřetržitě monitorovat portfolia – něco, co finanční poradci nikdy nedokázal udělat více než hrstku účtů najednou.

Na straně trhu se nízkonákladový fond obchodovaný na burze (ETF) ukázal jako zřejmý typ cenných papírů, který získal širokou tržní expozici vůči různým třídám aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity a pokladny. ETF účtují velmi nízké poplatky za správu (nyní až ,20% – když průměrný indexový podílový fond účtuje poplatky ,75%) a obchodují po celý den jako akcie, což poskytuje větší transparentnost a likviditu. Kromě toho se obchodování ETF stalo provizí u několika brokerů a clearingových společností. To vše umožňuje robo-poradcům spravovat klientské peníze pouze za ,25% ročně AUM (v průměru) a uživatelé si mohou otevírat účty již za 5 $.

Shrnutí

  • Robo-poradci jsou schopni automatizovat investiční strategie, které optimalizují ideální váhy tříd aktiv v portfoliu professional danou preferenci rizika.
  • Finanční poradci jsou často více než investiční manažeři – jsou to komunikátoři, pedagogové, plánovači a koučové klienty.
  • Někteří tradiční poradci nyní nabízejí robo-poradce jako službu jako součást konstrukce portfolia a sledování investic ucelenější praxe finančního plánování

Výhody Robo-Advisor

Kromě nízkých nákladů a snadného otevření účtu mají robo-poradci také několik výhod díky své velké závislosti na technologii. Prvním je, že robo-poradci jsou schopni automatizovat investiční strategie, jako je moderní teorie portfolia (MPT), které optimalizují ideální váhy tříd aktiv v portfoliu professional danou preferenci rizika. Tyto výpočty, i když jsou proveditelné ručně, jsou pracné a náchylné k lidské chybě. Na druhé straně může stroj bezchybně optimalizovat tisíce portfolií v okamžiku. Algoritmy navíc mohou sledovat a vyvažovat stejné tisíce portfolií v reálném čase, když se trhy pohybují a je třeba upravit váhy tříd aktiv.

Stejné algoritmické „oko“ může také poskytovat sběr daňových ztrát v reálném čase, strategii minimalizace daní, která prodává cenné papíry, které na trhu přišly o peníze, a nahrazuje je podobnými aktivy, takže celková struktura portfolia je přibližně stejná jako dříve, ale vzniklé kapitálové ztráty lze použít k vyrovnání kapitálových zisků jinde. Před takovými algoritmy byla sklizeň daňových ztrát časově náročná a složitá, protože chyba mohla vyústit v nelegální obchod s praním.

Snad největší výhodou robo-poradce je, že je to skutečně připraveno a zapomeň na to. Mnoho lidí neradi myslí na finance a obává se svého pololetního telefonátu se svým finančním poradcem. Jiní lidé, kteří mají sklon k vlastnímu vytváření vlastních portfolií, často nemají čas, disciplínu ani dovednosti na to, aby to udělali „správně“. Ponechání na algoritmech může vést k méně stresujícímu finančnímu životu.

Výhody finančního poradce

Samozřejmě, hlavní věc, která se ztratí s robo-poradcem, je lidský prvek. Finanční poradci jsou často více než investiční manažeři – jsou to komunikátoři, pedagogové, plánovači a koučové klienty. Budování vztahů je klíčovou součástí podnikání každého finančního poradce a je často hlavním kritériem i professional klienty. Robo-poradce, za všechny poplatky, které vám ušetří, se nikdy neobjeví na baseballovém zápase vašeho syna, neodvede vás na oběd nebo neposílá kondolenční kartu.

U robo-poradce otevírání účtu často zahrnuje rychlý dotazník pro profilování rizik a zadání některých osobních údajů. Tradiční finanční poradce místo toho obvykle začíná osobním setkáním mezi klientem a poradcem, jehož cílem je poznat vás. Poradce se snaží pochopit, proč investujete, a snaží se uchopit vaše krátkodobé, střední a dlouhé cíle. Poradce se naučí toleranci vůči riziku, pomůže vám stanovit cíle a vytvoří osobní plán. Poradce poté doporučí investice a taktiku, o které doufá, že bude odpovídat vašim cílům.

Být v pohotovosti, abyste odpověděli na otázky, poskytli osobní poradenství a zachytili široké spektrum znalostí – od investic přes plánování daní a nemovitostí až po pojištění – je cenným zdrojem. Tento lidský kontakt však přichází s dalšími náklady, ale je to cena, kterou mnoho lidí považuje za cennou a je ochotna za ni zaplatit.

Hybridy finančního poradce a algoritmu

To znamená, že několik robo-poradců nyní má finanční poradce v pohotovosti, aby odpovídali na otázky a poskytovali záruky. Na rozdíl od tradičních finančních poradců však mnoho finančních poradců najatých robo-poradci nedokáže vydat konkrétní investiční doporučení nebo změnit váhy portfolia klienta – ty se řídí algoritmem.

Na druhé straně tradiční poradci nyní nabízejí robo-poradce jako službu jako součást portfolia výstavby a monitorování investic v rámci holističtější praxe finančního plánování. Tyto nástroje jsou často bíle označené nabídky od poskytovatelů robo-poradců, jako je Betterment nebo E * Trade, které jsou zaměřeny konkrétně na poradce.

Závěr

Měli byste tedy vyhodit svého poradce a přejít na algoritmus? Na všem záleží. Pro mladší investory, kteří nemusí mít na uvedení na trh dostatek peněz, mohou být levné a technologické výhody robo-poradců atraktivní. Jako digitální domorodci je možná nedostatek lidské interakce ceněn spíše než napomínán. Pro starší, bohatší nebo technologicky averzní investory poskytne finanční poradce personalizovanější služby, větší šíři finančního poradenství a v mnoha případech skutečný vztah mezi lidmi. Ačkoli jsou finanční poradci dražší a vyžadují větší počáteční částky, ai když jsou lidé náchylní k chybám a implicitním předsudkům a chybám, tyto náklady a dokonce i tyto omyly mohou poskytnout hodnotu i útěchu. Nakonec je možná nejlepší hybridní přístup – kombinování žádoucích aspektů od každého.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.